REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Kamil Rogala
Błędy w open source zazwyczaj są usuwane dość szybko, natomiast w świecie rozwiązań komercyjnych na niektóre łaty trzeba czekać dość długo.
Błędy w open source zazwyczaj są usuwane dość szybko, natomiast w świecie rozwiązań komercyjnych na niektóre łaty trzeba czekać dość długo.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak oszczędzić na firmowym oprogramowaniu pozostając jednocześnie w pełni legalnym i bezpiecznym? Z pozoru trudne rozwiązanie, jednak po przeanalizowaniu możliwości, jakie oferuje nam rynek oprogramowania, istnieje wiele rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest open source.

REKLAMA

Open source to nie tylko oszczędności i oprogramowanie, które notabene jest często błędnie postrzegane jako rozwiązanie "dla pasjonatów, których nie stać na drogie komercyjne pakiety". Jakie korzyści osiągnie firma korzystając z oprogramowania open source, czyli otwartego źródła? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego też niezbędna będzie analiza wszystkich zalet i wad tego rozwiązania.

REKLAMA

Wiele firm i organizacji, które sięgnęły po linuksa czy inne oprogramowanie open source, odkryło, że wcześniejsze wyobrażenia na temat tego typu rozwiązań było błędny. Czemu? Otóż firmy sięgają po tego typu rozwiązanie głównie ze względu na oszczędności, spodziewając się jednocześnie obniżonej jakości i niezawodności. Co ciekawe, okazuje się, że wiele z tych firm, które ze względu na kryzys zwróciły się ku tym rozwiązaniom, nie wymieniły ich na pakiety komercyjne, gdy już mogły sobie na to pozwolić. Jaki z tego morał? Otóż jeśli jedyną zaletą open source byłaby tylko cena, wiele firm wracałoby do rozwiązań komercyjnych. Oznacza to, że otwarte źródła to nie tylko oszczędność ceny, ale i dobra jakość. A jak jest z bezpieczeństwem?

Polecamy: Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

REKLAMA

I w tym miejscu open source ma stabilną pozycję. Świadczyć o tym może opublikowana w listopadzie 2010 roku przez firmę Coverity lista błędów znalezionych w systemie Android. Oczywiście nie byłoby jej, gdyby kod źródłowy jądra tego systemu nie był dostępny dla wszystkich. To prawda, Android nie do końca jest otwarty, ale powyższy przykład pokazuje, że Prawo Linusa sprawdza się i w przypadku tej platformy. Oczywistym jest przecież fakt, że jeżeli wystarczająco dużo uważnych obserwatorów przygląda się oprogramowaniu, żaden błąd w nim zawarty nie będzie groźny, a co najważniejsze, szybko naprawiony. Posiadacze oprogramowania open source nie muszą czekać, aż korporacja wreszcie zabierze się za poprawienie błędu.

Zastanawiający może być fakt, że takie systemy jak Windows czy iOS nie posiadają tego typu raportów. Czy to oznacza, że są bezpieczniejsze? W przypadku zamkniętych platform nikt poza ich producentami nie ma pojęcia, ile zawierają błędów. Jest też mało prawdopodobne, by ograniczona liczba programistów i testerów była w stanie tak sprawnie lokalizować i eliminować błędy w kodzie, jak to czyni ogromna międzynarodowa społeczność w programach z otwartym kodem źródłowym. Owszem, użytkownik systemu komercyjnego może wykryć mnóstwo błędów, ale szansa na to, że ma on jakikolwiek wpływ na kierunek rozwoju oprogramowania jest dość niewielka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź również: Chłodzenie, łączenie i wyciszanie – pytania i odpowiedzi

Błędy w open source zazwyczaj są usuwane dość szybko, natomiast w świecie rozwiązań komercyjnych na niektóre łaty trzeba czekać dość długo, np. ostatnio odkryty błąd w module MHTML Internet Explorera doczekał się na razie tylko tymczasowego rozwiązania. Z drugiej jednak strony, używając oprogramowania open source nie mamy gwarancji na to, że będzie ono rozwijane przez konkretny okres czasu. Oszczędności są jednak na tyle duże, że warto spróbować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA