| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawa autorskie w sieci > Kod źródłowy a prawo autorskie

Kod źródłowy a prawo autorskie

Problematyka kodów źródłowych coraz częściej pojawia się w kontekście prawa autorskiego. Czy tworząc na zamówienie np. System Zarządzania Treścią winno się również przekazać kod źródłowy jeśli nie wynika to z umowy? Aby przedstawić kwestie związane z kodem źródłowym należy przede wszystkich pokrótce scharakteryzować kod źródłowy.

Czym jest kod źródłowy

Kodem źródłowym - w potocznym tłumaczeniu jest zapis - w języku zrozumiałym dla człowieka - informacji i instrukcji, które ma odczytać nasz komputer, stworzony po to aby ukazać nam to co aktualnie jest wyświetlane na ekranie monitora (w bardzo dużym uproszczeniu bez wchodzenia w zagadnienia i terminologię informatyczną). Kody takie często (z wyłączeniem tzw. oprogramowania wolnego, otwartego) nie są udostępniane użytkownikowi programu, ponieważ stanowią one pracę twórcy chronioną przepisami prawa autorskiego jako utwór. Korzystanie wówczas z takiego kodu źródłowego i dostęp do niego zależny jest od udzielonej licencji. Licencja jako umowa zezwalająca na korzystanie z utworu jakim jest program komputerowy powinna określać pola eksploatacji czyli warunki na jakich licencjobiorca jest uprawniony do korzystania z danego programu komputerowego.

Zobacz: Kopiowanie artykułów z sieci

Sprawdź czy masz prawo do korzystania z kodu źródłowego

Zgodnie z poglądem doktryny przy zawieraniu umów licencyjnych konieczne jest dokładne wyszczególnienie co jest przedmiotem umowy, czyli czy poza programem wynikowym zostanie udostępniony też kod źródłowy. Jeżeli licencja takich postanowień odnośnie kodu źródłowego nie zawiera, jest on wówczas nadal chroniony przez prawo autorskie i twórca nie ma obowiązku jego udostępnienia łącznie z udzieloną licencją dotycząca programu komputerowego. 

W powyższej analizie istotny będzie art. 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówiący o tym, iż prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy ( nie można mylić ze stosunkiem zlecenia czy umową o dzieło) przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej (chodzi tutaj o umowę o pracę, która może odrębnie regulować te kwestie). Co do zasady pracodawca może wówczas korzystać i rozporządzać utworem (programem komputerowym) na wszystkich polach eksploatacji. Występuje tu wyjątek od art. 12 prawa autorskiego ponieważ w przypadku programu komputerowego pracodawca nie musi przyjąć utworu, a uprawnienia z art. 74 ust. 3 przysługują mu ex lege. 

Wszystko zależy jednak od treści umowy o pracę. Jeśli napisanie programu nastąpiło poza ramami nakreślonymi stosunkiem pracy to należy się zastanawiać czy pracodawcy przysługuje prawo do kodu źródłowego. Tutaj oczywiście trzeba będzie rozpatrywać sprawę w kontekście konkretnego przypadku.

Jeżeli natomiast ów program stworzono w ramach stosunku pracy, a tworzenie programu komputerowego należało do obowiązków pracownika wynikających z umowy o pracę to kod źródłowy będzie należeć do pracodawcy.

Porównaj: Jak pracodawca nabywa prawa autorskie do utworów pracownika

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zgodnie z poglądem doktryny przy zawieraniu umów licencyjnych konieczne jest dokładne wyszczególnienie co jest przedmiotem umowy, czyli czy poza programem wynikowym zostanie udostępniony też kod źródłowy.
Zgodnie z poglądem doktryny przy zawieraniu umów licencyjnych konieczne jest dokładne wyszczególnienie co jest przedmiotem umowy, czyli czy poza programem wynikowym zostanie udostępniony też kod źródłowy.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »