REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kod źródłowy a prawo autorskie

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Zgodnie z poglądem doktryny przy zawieraniu umów licencyjnych konieczne jest dokładne wyszczególnienie co jest przedmiotem umowy, czyli czy poza programem wynikowym zostanie udostępniony też kod źródłowy.
Zgodnie z poglądem doktryny przy zawieraniu umów licencyjnych konieczne jest dokładne wyszczególnienie co jest przedmiotem umowy, czyli czy poza programem wynikowym zostanie udostępniony też kod źródłowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Problematyka kodów źródłowych coraz częściej pojawia się w kontekście prawa autorskiego. Czy tworząc na zamówienie np. System Zarządzania Treścią winno się również przekazać kod źródłowy jeśli nie wynika to z umowy? Aby przedstawić kwestie związane z kodem źródłowym należy przede wszystkich pokrótce scharakteryzować kod źródłowy.

Czym jest kod źródłowy

Kodem źródłowym - w potocznym tłumaczeniu jest zapis - w języku zrozumiałym dla człowieka - informacji i instrukcji, które ma odczytać nasz komputer, stworzony po to aby ukazać nam to co aktualnie jest wyświetlane na ekranie monitora (w bardzo dużym uproszczeniu bez wchodzenia w zagadnienia i terminologię informatyczną). Kody takie często (z wyłączeniem tzw. oprogramowania wolnego, otwartego) nie są udostępniane użytkownikowi programu, ponieważ stanowią one pracę twórcy chronioną przepisami prawa autorskiego jako utwór. Korzystanie wówczas z takiego kodu źródłowego i dostęp do niego zależny jest od udzielonej licencji. Licencja jako umowa zezwalająca na korzystanie z utworu jakim jest program komputerowy powinna określać pola eksploatacji czyli warunki na jakich licencjobiorca jest uprawniony do korzystania z danego programu komputerowego.

REKLAMA

Zobacz: Kopiowanie artykułów z sieci

Sprawdź czy masz prawo do korzystania z kodu źródłowego

REKLAMA

Zgodnie z poglądem doktryny przy zawieraniu umów licencyjnych konieczne jest dokładne wyszczególnienie co jest przedmiotem umowy, czyli czy poza programem wynikowym zostanie udostępniony też kod źródłowy. Jeżeli licencja takich postanowień odnośnie kodu źródłowego nie zawiera, jest on wówczas nadal chroniony przez prawo autorskie i twórca nie ma obowiązku jego udostępnienia łącznie z udzieloną licencją dotycząca programu komputerowego. 

W powyższej analizie istotny będzie art. 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówiący o tym, iż prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy ( nie można mylić ze stosunkiem zlecenia czy umową o dzieło) przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej (chodzi tutaj o umowę o pracę, która może odrębnie regulować te kwestie). Co do zasady pracodawca może wówczas korzystać i rozporządzać utworem (programem komputerowym) na wszystkich polach eksploatacji. Występuje tu wyjątek od art. 12 prawa autorskiego ponieważ w przypadku programu komputerowego pracodawca nie musi przyjąć utworu, a uprawnienia z art. 74 ust. 3 przysługują mu ex lege. 

Wszystko zależy jednak od treści umowy o pracę. Jeśli napisanie programu nastąpiło poza ramami nakreślonymi stosunkiem pracy to należy się zastanawiać czy pracodawcy przysługuje prawo do kodu źródłowego. Tutaj oczywiście trzeba będzie rozpatrywać sprawę w kontekście konkretnego przypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli natomiast ów program stworzono w ramach stosunku pracy, a tworzenie programu komputerowego należało do obowiązków pracownika wynikających z umowy o pracę to kod źródłowy będzie należeć do pracodawcy.

Porównaj: Jak pracodawca nabywa prawa autorskie do utworów pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA