reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawa autorskie w sieci > Linkowanie a prawo autorskie

Linkowanie a prawo autorskie

Problematyka tzw. linkowania jest problematyką, z którą coraz częściej mamy do czynienia. Czy prawo autorskie zakazuje linkowania, czy też na nie zezwala?

Truizmem jest oczywiście stwierdzenie iż prawo autorskie nie nadąża za nowymi technologiami. Niemniej jednak jeżeli chodzi o kwestię umieszczenia linku to polskie prawo nie zakazuje linkowania do rozpowszechnionych utworów. Wydaję się, że na linkowanie nie można nawet patrzeć przez pryzmat dozwolonego użytku, ponieważ dozwolony użytek wiąże się w sposób bezpośredni z korzystaniem z utworu, natomiast linkując coś nie korzystamy z niego, a jedynie „przenosimy” czytelnika na dany obszar. (zakładam, że mówimy o klasycznym hiperlinku).

W mojej ocenie linkując nie cytujemy (stąd nie jest koniecznym powoływanie się na prawo cytatu), nie zwielokrotniamy, nie wprowadzamy do obrotu kopii, nie udostępniamy egzemplarzy utworów (np. nieodpłatnie – a wtedy mówilibyśmy np. o dozwolonym użytku właściciela utworu plastycznego), nie wykonujemy wreszcie utworu (czyli nie dokonujemy tzw. artystycznego wykonania).

Zobacz: Jak zmieniły się zasady udostępniania danych osobowych?

Może się oczywiście zdarzyć, iż administratorzy serwisów zaznaczają na swoich stronach, iż linkowanie do ich treści dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia serwisu. Jak się jednak wydaje – jeśli nie zastosujemy się do tego żądania, nie będzie nam grozić odpowiedzialność gdyż przepisy prawa nie przewidują takiej odpowiedzialności.

Niestety sprawa linków nie była jeszcze przedmiotem żadnego orzeczenia sądowego (poza wyrokiem dotyczącym tzw. hiperlinkiem w powiązaniu z naruszeniem prawa do wizerunku, a nie z samą odpowiedzialnością za linkowanie). W świetle poglądów doktryny, oraz na podstawie wykładni literalnej i dynamicznej, można jednak bronić tezy iż linkowanie nie jest zakazane (przy całej świadomości iż dziś trudno w sposób jednoznaczny ocenić, jak w konkretnej sprawie zachował by się sąd).

Zobacz: Kto może korzystać z prawa przedruków w Internecie?

Problematyczna jest natomiast sytuacja, w której sam link jest bardzo złożony - składa się np. z tytułu i leadu, czy wręcz skrótu artykułu (vide serwisy typu wyhacz.pl, wykop.pl itp.)- wówczas ich zgodność z prawem trzeba oceniać z punktu widzenia właśnie praw cytatu, krótkiej informacji prasowej, czy przeglądu prasy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama