Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?
REKLAMA
REKLAMA
Przyjmijmy taką sytuację: używamy w firmie komercyjnych rozwiązań, takich jak na przykład Microsoft Windows czy pakiet biurowy Office. Nie mamy zamiaru inwestować w sprzęt, ale z chęcią wymienimy starsze oprogramowanie na nowsze. Niestety może się okazać, że następna wersja produktu ma znacznie wyższe wymagania sprzętowe i jej instalacja wymusi inwestycje w sprzęt, lub jeśli zdecydujemy się pozostać z tymczasowym sprzętem, działanie nowej wersji może być niezadowalające.
REKLAMA
Oprogramowanie open source daje się zwykle instalować i używać nie tylko na najnowszym i najwydajniejszym sprzęcie, ale też na tym, który czasy świetności ma już za sobą. O aktualizacji sprzętu może więc decydować użytkownik, a nie producent oprogramowania. Reasumując, jeśli korzystamy z oprogramowania open source, sami decydujemy jakie składniki i kiedy instalujemy na konkretnych maszynach.
Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?
REKLAMA
Kolejną zaletą, jaką można dostrzec używając oprogramowania open source to większa dbałość i staranne przestrzeganie otwartych standardów w porównaniu do oprogramowania komercyjnego. Jeśli potrzebujemy, żeby dana aplikacja komunikowała się i wymieniała dane z innymi programami, rozwiązania open source mogą być właśnie tym, czego szukamy. Pakiety komercyjne nie zawsze wspierają otwarte standardy i bywa, że nie zapewniają pełnej zgodności z nimi, a czasami obsługują tylko własne formaty danych co w znacznym stopniu ograniczają funkcjonalność oprogramowania, a pośrednio również całego systemu wymiany danych.
Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane. W zamkniętych, komercyjnych platformach możemy jedynie polegać na zapewnieniach producenta, że dba on o to, by jego produkt był aktualny i bezpieczny. Wszelkie poprawki i uaktualnienia wypuszczane są dość rzadko, choć oczywiście zdarzają się pozytywne wyjątki.
Polecamy: Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!
W programach z otwartym kodem źródłowym mamy praktycznie pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane, o ile oczywiście cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością. W tym przypadku gra toczona jest w otwarte karty i cała społeczność ma dostęp do informacji o zmianach, dopasowaniu do standardów itp.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.