reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Jak już wiemy, różnice między open source a pozycjami komercyjnymi są dość znaczne. Po pierwsze open source jest o wiele tańsze (zazwyczaj nawet darmowe), ma możliwość ingerencji w kod i dokonywania zmian, możemy również liczyć na częste aktualizacje. Ale co jeszcze oferuje otwarte źródło i czy warto je stosować w firmie?

Przyjmijmy taką sytuację: używamy w firmie komercyjnych rozwiązań, takich jak na przykład Microsoft Windows czy pakiet biurowy Office. Nie mamy zamiaru inwestować w sprzęt, ale z chęcią wymienimy starsze oprogramowanie na nowsze. Niestety może się okazać, że następna wersja produktu ma znacznie wyższe wymagania sprzętowe i jej instalacja wymusi inwestycje w sprzęt, lub jeśli zdecydujemy się pozostać z tymczasowym sprzętem, działanie nowej wersji może być niezadowalające.

Oprogramowanie open source daje się zwykle instalować i używać nie tylko na najnowszym i najwydajniejszym sprzęcie, ale też na tym, który czasy świetności ma już za sobą. O aktualizacji sprzętu może więc decydować użytkownik, a nie producent oprogramowania. Reasumując, jeśli korzystamy z oprogramowania open source, sami decydujemy jakie składniki i kiedy instalujemy na konkretnych maszynach.

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Kolejną zaletą, jaką można dostrzec używając oprogramowania open source to większa dbałość i staranne przestrzeganie otwartych standardów w porównaniu do oprogramowania komercyjnego. Jeśli potrzebujemy, żeby dana aplikacja komunikowała się i wymieniała dane z innymi programami, rozwiązania open source mogą być właśnie tym, czego szukamy. Pakiety komercyjne nie zawsze wspierają otwarte standardy i bywa, że nie zapewniają pełnej zgodności z nimi, a czasami obsługują tylko własne formaty danych co w znacznym stopniu ograniczają funkcjonalność oprogramowania, a pośrednio również całego systemu wymiany danych.

Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane. W zamkniętych, komercyjnych platformach możemy jedynie polegać na zapewnieniach producenta, że dba on o to, by jego produkt był aktualny i bezpieczny. Wszelkie poprawki i uaktualnienia wypuszczane są dość rzadko, choć oczywiście zdarzają się pozytywne wyjątki.

Polecamy: Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

W programach z otwartym kodem źródłowym mamy praktycznie pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane, o ile oczywiście cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością. W tym przypadku gra toczona jest w otwarte karty i cała społeczność ma dostęp do informacji o zmianach, dopasowaniu do standardów itp.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama