| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Jak już wiemy, różnice między open source a pozycjami komercyjnymi są dość znaczne. Po pierwsze open source jest o wiele tańsze (zazwyczaj nawet darmowe), ma możliwość ingerencji w kod i dokonywania zmian, możemy również liczyć na częste aktualizacje. Ale co jeszcze oferuje otwarte źródło i czy warto je stosować w firmie?

Przyjmijmy taką sytuację: używamy w firmie komercyjnych rozwiązań, takich jak na przykład Microsoft Windows czy pakiet biurowy Office. Nie mamy zamiaru inwestować w sprzęt, ale z chęcią wymienimy starsze oprogramowanie na nowsze. Niestety może się okazać, że następna wersja produktu ma znacznie wyższe wymagania sprzętowe i jej instalacja wymusi inwestycje w sprzęt, lub jeśli zdecydujemy się pozostać z tymczasowym sprzętem, działanie nowej wersji może być niezadowalające.

Oprogramowanie open source daje się zwykle instalować i używać nie tylko na najnowszym i najwydajniejszym sprzęcie, ale też na tym, który czasy świetności ma już za sobą. O aktualizacji sprzętu może więc decydować użytkownik, a nie producent oprogramowania. Reasumując, jeśli korzystamy z oprogramowania open source, sami decydujemy jakie składniki i kiedy instalujemy na konkretnych maszynach.

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Kolejną zaletą, jaką można dostrzec używając oprogramowania open source to większa dbałość i staranne przestrzeganie otwartych standardów w porównaniu do oprogramowania komercyjnego. Jeśli potrzebujemy, żeby dana aplikacja komunikowała się i wymieniała dane z innymi programami, rozwiązania open source mogą być właśnie tym, czego szukamy. Pakiety komercyjne nie zawsze wspierają otwarte standardy i bywa, że nie zapewniają pełnej zgodności z nimi, a czasami obsługują tylko własne formaty danych co w znacznym stopniu ograniczają funkcjonalność oprogramowania, a pośrednio również całego systemu wymiany danych.

Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane. W zamkniętych, komercyjnych platformach możemy jedynie polegać na zapewnieniach producenta, że dba on o to, by jego produkt był aktualny i bezpieczny. Wszelkie poprawki i uaktualnienia wypuszczane są dość rzadko, choć oczywiście zdarzają się pozytywne wyjątki.

Polecamy: Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

W programach z otwartym kodem źródłowym mamy praktycznie pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane, o ile oczywiście cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością. W tym przypadku gra toczona jest w otwarte karty i cała społeczność ma dostęp do informacji o zmianach, dopasowaniu do standardów itp.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »