Modułowe centra danych – czy to dobre rozwiązanie dla firmy?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Głównym założeniem modułowych centr danych jest dostarczenie infrastruktury w krótkim czasie i przy mniejszych nakładach w porównaniu do budowy lub rozbudowy pomieszczeń. W odróżnieniu do typowych serwerowni, które muszą posiadać odizolowane pomieszczenia, modułowe centra danych mogą być zlokalizowane praktycznie wszędzie. Może to być wnętrze budynku, jak i jego okolica, wolny plac nieopodal parkingu lub piwnica. Jedynym ograniczeniem może być dostępność mediów, czyli energii elektrycznej, sieci internetowej czy infrastruktury chłodzącej.
REKLAMA
Kolejną zaletą modułowych centr danych jest możliwość skalowania. Modułowe centra danych mogą zostać uruchomione jako niewielkie rozwiązanie, aby z biegiem czasu i wraz z wzrostem zapotrzebowania, dodawać kolejne moduły. Ponadto ceny takich rozwiązań są już na tyle niskie, że nawet średnie firmy mogą rozważyć to rozwiązanie jako alternatywę dla typowych serwerowni. Tego typu rozwiązania sprawiają, że firma nie musi już szacować potrzeb na następne lata. Wystarczy zainstalować moduł, który później będzie można powiększyć.
Sprawdź również: OpenFlow – nowe możliwości czy zbędne zamieszanie?
REKLAMA
Do zalet można zaliczyć przede wszystkim szybkość wdrożenia takiego rozwiązanie. Modułowe centra danych można wdrożyć bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu tygodni. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, gdzie proces instalacji i uruchomienia mógł trwać nawet miesiącami, rozwiązanie z modułowymi centrami danych oferują niemal błyskawiczną adaptację. Zaletą są również niższe koszty,a to wszystko dzięki wykorzystaniu tańszych materiałów oraz prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych.
Niestety w wielu zaletach można doszukać się wad. Nadal ciężko określić, jak wygląda trwałość takich rozwiązań. Ze względu na to, że jest to ciągle świeże rozwiązanie, nie wiadomo jak obudowy oraz inne elementy takiego data center przetrwają skrajne warunki pogodowe. Pewną trudnością może być również dostarczanie zasobów, takich jak zasilanie oraz sieć w zdalnych lokalizacjach.
Kolejnym problemem, choć nieco na wyrost, może być brak miejsca dla personelu. Większość kontenerów z modułowymi centrami danych została dostosowana pod kątem pracy sprzętu, a nie ludzi, dlatego też manualna obsługa może być nieco utrudniona. Należy również zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Izolowany kontener może być mniej odporny na wandalizm od zwykłego budynku, w którym mieści się serwerownia, dlatego też może być konieczne zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń.
Warto przeczytać: Jak mylna reklama wpływa na postrzeganie serwisu przez internautę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.