Jakie są wady i zalety hostingu współdzielonego?
REKLAMA
REKLAMA
W modelu hostingu współdzielonego przyjmuje się, że wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Jako użytkownik posiadasz przydzieloną odpowiednią, limitowaną ilość miejsca na dysku, zazwyczaj z dodatkowymi ograniczeniami, jak limit ilości kont poczty elektronicznej, czy ilości transferowanych da¬nych. Współdzielisz nie tylko przestrzeń, ale także moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Z drugiej strony ograniczasz koszty, bo taka usługa zazwyczaj kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych w skali roku.
REKLAMA
Co zyskujesz wybierając hosting współdzielony?
• atrakcyjną cenę
• stałą opiekę administracyjną
• gotowy panel do zarządzania usługą
Ten rodzaj hostingu poleca się tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą małą firmę lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-biznesem. W tej sytuacji koszty utrzymania serwera zostają rozłożone na większą liczbę użytkowników i co za tym idzie - są stosunkowo niskie, zamykając się poniżej kwoty 1000 zł w skali roku.
Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?
Wybierając to rozwiązanie unikniesz także problemów związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu serwera. W jaki sposób? Ponieważ profesjonalny personel techniczny będzie opiekował się twoim serwerem w systemie 24/7.
Model hostingu współdzielonego może nieść za sobą ryzyko.
REKLAMA
W modelu hostingu współdzielonego na jednym serwerze może być obsługiwanych nawet 1000 klientów, co oznacza, że statystycznie na każdego przypadnie ok. 1/1000 zasobów mocy i pojemności serwera. Jednak co w sytuacji, gdy jeden z użytkowników w danej chwili wykorzysta 80% mocy serwera, bo np. adres internetowy jego strony ukaże się w reklamie telewizyjnej? W takim przypadku na pozostałą część użytkowników pozostanie tylko 20% jego mocy.
Obciążenie serwera może sprawić, że strony pozostałych użytkowników przestaną się wyświetlać. Niska cena hostingu współdzielonego zachęca,, jednak nie gwarantuje stabilności serwera, jego zasobów, a także mocno ogranicza tworzenie własnego środowiska programowego, o ustawieniach innych niż globalnie przyjęte na całym serwerze.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Autor: Ogicom
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.