Chłodzenie, łączenie i wyciszanie – pytania i odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od wyciszania, bo jest to temat dość rozległy i ciekawy. Dysk twardy, obok wentylatorów, to najgłośniejszy element komputera. Dysk co prawda można wyciszyć, ale trudno jest osiągnąć poziom absolutnej ciszy zachowując jednocześnie bezpieczeństwo dysku. Możemy go owinąć grubą warstwą gąbki i położyć na dnie obudowy, ale wtedy może mu grozić przegrzanie.
REKLAMA
Jeśli zakupiony przez nas dysk twardy nie jest dobrze wyważony, może wprowadzać elementy obudowy w wibracje. W takim przypadku wystarczy dokupić specjalne silikonowe podkładki, które zapobiegną przenoszeniu drgań. Niektóre nowoczesne obudowy z wyższej półki mają takie podkładki w standardzie, podobnie jak maty wyciszające, które wytłumią „chrupanie” dysku oraz szum wentylatorów.
Przeczytaj również: Do pracy z własnym sprzętem – czy to bezpieczne?
REKLAMA
Jeszcze raz przypominamy o tym, aby przy wszystkich zabiegach wyciszających zachować umiar. Niemal wszystkie próby wyciszania dysku powodują wzrost temperatury panującej we wnętrzu obudowy. Po instalacji danego rozwiązania należy więc przez pewien czas kontrolować temperaturę pracy dysku. Jeśli temperatura dysku nie przekracza 50 stopni Celsjusza, wszystko jest w porządku. Oczywiście podkładki tłumiące drgania nie podniosą temperatury, ale wszelkie maty wygłuszające czy gąbki tłumiące mogą doprowadzić do jej wzrostu.
Wiele osób zastanawia się również, czy dyski łączone w macierz RAID powinny być tej samej firmy i z tej samej serii produkcyjnej. Po części to prawda, ale wszystko zależy od kontrolera na płycie głównej. Te najprostsze integrowane na płytach głównych nie mają takich ograniczeń. Warto jednak pamiętać, aby dyski do RAID miały identyczną prędkość obrotową oraz pojemność. Jeśli zaniedbamy któryś z tych parametrów, macierz nie będzie pracować optymalnie.
Kolejna wątpliwość wielu osób – czy dysk musi być dodatkowo chłodzony? Okazuje się, że zazwyczaj dodatkowe chłodzenie dysku jest zbędne. Większość obudów komputerowych jest tak zaprojektowana, że dyski twarde umieszczone są w przewiewnym miejscu. Warto jednak pamiętać, że pewną granicą jest temperatura 50 stopni Celsjusza. Jej przekroczenie to pewien sygnał, że warto zastanowić się nad dodatkowym chłodzeniem w postaci wiatraczków montowanych wewnątrz obudowy.
Sprawdź też: Jak sprawnie zarządzać plikami graficznymi on-line?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA