REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór dostawcy usług IT - poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Wybór dostawcy usług IT - poradnik
Wybór dostawcy usług IT - poradnik

REKLAMA

REKLAMA

Wybór dostawcy usług IT to dla wielu małych firm decyzja, która może mieć istotny wpływ na przyszłość biznesowego przedsięwzięcia. Jak dokonać właściwego wyboru dostawcy usług IT? Przeczytaj poradę eksperta.

Pewny dostawca usług IT

Informatyka jest obecnie jednym z czynników decydujących o sprawnym i bezpiecznym przekazywaniu danych w obrębie przedsiębiorstwa. Warunkuje zatem jego systematyczny rozwój, a tym samym osiąganie coraz lepszych wyników finansowych. Decyzja o wyborze konkretnej firmy informatycznej ma zatem niebagatelne znaczenie, musi bowiem być ona przede wszystkim doświadczonym partnerem biznesowym dla swojego klienta.

REKLAMA

Po pierwsze – określ swoje potrzeby

Punktem wyjścia w procesie doboru dostawcy usług IT jest precyzyjne określenie własnej potrzeby w tym zakresie. Warto by firma była świadoma jakiego typu rozwiązań oczekuje – czy dedykowanego systemu wsparcia sprzedaży czy np. profesjonalnej hurtowni danych. Dominująca cześć projektów informatycznych opiera się na założeniu, że klient, po uprzednim precyzyjnym określeniu swoich potrzeb, poszukuje zewnętrznej firmy informatycznej, która kompleksowo go obsłuży. Dlatego też niezwykle istotne jest udzielenie przez przedsiębiorstwo odpowiedzi na pytania: czego potrzebuje moja firma by się rozwinąć? Jakie systemy będą dla niej najodpowiedniejsze? Jakiego typu rozwiązań w związku z tym poszukujemy?

Polecamy: Czy można sprzedawać towary poniżej kosztów ich wytworzenia?

Szukaj partnera dla swojego biznesu

Warto zaznaczyć na początku, że firma informatyczna powinna być dla swojego klienta przede wszystkim partnerem biznesowym. Kluczowe jest przedstawienie pewnej koncepcji dotyczącej proponowanych rozwiązań IT, a nie jedynie ich wdrożenie. Ważne jest nie tylko opracowanie konkretnego systemu informatycznego, ale również poprawne jego zastosowanie w środowisku przedsiębiorstwa oraz późniejsze wspieranie klienta podczas użytkowania oprogramowania.

Pewna i godna polecenia firma informatyczna będzie wyróżniała się zarówno podejściem od strony technologicznej, jak również biznesowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charakteryzowała ją będzie postawa probiznesowa, a zatem pełne zrozumienie potrzeb klienta i kontekstu samego wdrożenia danego rozwiązania informatycznego. Stąd powszechne jest w branży IT stosowanie określenia „rozwiązanie”, a nie „technologia”, czy „produkt”. Z punktu widzenia biznesowego bowiem produkt jest tylko metodą wyjścia z pewnych problemów biznesowych, rozwiązanie jest z kolei sposobem na optymalizację i rozwój przedsiębiorstwa.

Liczy się odpowiedzialność

REKLAMA

Kolejnym istotnym czynnikiem jest odpowiedzialność firmy informatycznej. Pewny partner biznesowy daje swojemu klientowi nie tylko gwarancję dostarczania kompletnego rozwiązania IT, ale również nie wycofuje się z projektu po napotkaniu bardziej złożonych problemów. Dzięki temu klient ma pewność, że w przypadku nieprzewidzianych sytuacji np. zmieniających się uwarunkowań gospodarczych, firma IT przedstawi mu adekwatne rozwiązania dla danego stanu rzeczy.

Na czym jednak przedsiębiorstwo może opierać zaufanie, jakim obdarzy potencjalnego dostawcę rozwiązań IT? Jednym z najważniejszych czynników jest zespół, a zatem ludzie stojący za daną firmą. Warto zapytać kandydata kim są osoby dedykowane do realizacji danego projektu, czy posiadają doświadczenie w opracowywaniu podobnych rozwiązań dla innych przedstawicieli branży. Zespołu nie powinno się budować  dopiero po zawarciu kontraktu, nawet w perspektywie gwarancji realizacji projektu dawanej przez firmę informatyczną.

REKLAMA

Nie są odosobnione przypadki, w których duże koncerny decydują się na wybór mniejszego partnera. Warunkują to zarówno względy ekonomiczne, a zatem możliwość negocjacji ceny rozwiązania, ale przede wszystkim bezpośredni kontakt z osobami decyzyjnymi i tymi, na których spoczywa odpowiedzialność za przebieg projektu. W przypadku dużych firm informatycznych, o mocno rozbudowanych strukturach, przez co nieco rozmytych, może nastąpić początkowe przewartościowanie projektu, jak również, na etapie opracowywania lub wdrożenia konkretnego systemu – przedłużanie procesów wykonawczych oraz wdrożeniowych.

Trzeba mieć ponadto świadomość, że w przypadku braku bezpośredniego kontaktu z osobami decyzyjnymi z ramienia firmy IT, informacje pomiędzy poszczególnymi strukturami mogą być źle przekazywane, przez co nieprawidłowo zrozumiane. Liczy się zatem owa odpowiedzialność, o której już było wspominane. Współpraca z konkretną osobą, lub dedykowanym zespołem gwarantuje, że będzie się ona uczyła biznesu klienta, stając się niejako adwokatem jego potrzeb informatycznych. Dzięki temu wdrażane rozwiązania będą precyzyjnie dostosowane do uwarunkowań, w których znajduje się firma, a nie jedynie do dostępnych produktów informatycznych.

Pieniądze to nie wszystko

Istotnym kryterium wyboru dostawcy usług IT jest zawsze cena. Pytając o koszty wdrożenia konkretnego rozwiązania nie należy jednak oczekiwać, że dobra firma informatyczna poda je precyzyjnie na samym początku. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, klientowi powinna zapalić się przysłowiowa czerwona lampka. Rozwiązania IT wymagają bowiem głębokiej analizy potrzeb i biznesu przedsiębiorstwa; podanie konkretnej ceny projektu od razu może zatem oznaczać, że dostawca traktuje potencjalnego klienta jak kopię innej firmy lub nie bierze pod uwagę wszystkich istotnych czynników w przypadku tego typu projektów. Pamiętać należy również, że koszty wdrożenia rozwiązania to po pierwsze cena licencji, ale również cena jego wdrożenia i kosztów z tym związanych. Jeśli firma informatyczna zaproponuje nieadekwatnie niską cenę, może oznaczać to, iż docelowo chce uzależnić klienta od swoich usług, w przyszłości uzupełniając lukę finansową powstałą przy pierwszym projekcie. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy firma wychodzi z inicjatywą podzielenia współpracy na mniejsze etapy, nawet jeśli docelowo będzie ona trwała dłuższy czas, np. kilka miesięcy.

Polecamy: Zakup serwera - na co zwrócić uwagę

Zapytaj o referencje

Jeśli przedsiębiorstwo wie z jakiego produktu lub technologii chce skorzystać, wówczas warto zwrócić się o rekomendacje dotyczące firm informatycznych do dostawców takich technologii np. firmy Microsoft. Dostawca nie wskaże konkretnego partnera, ale pewną listę sprawdzonych i rekomendowanych firm, zawężając w ten sposób krąg poszukiwań. Branża IT jest bowiem jak swoisty ekosystem – niezwykle łatwo zauważyć, który jego element zawodzi.  Jeśli firma IT niewłaściwie zrealizowała kilka projektów będzie to dostrzeżone przez innych graczy z tej branży, w tym dostawców technologii. Poza rekomendacjami z ich strony, klient powinien zwrócić się do samej firmy informatycznej z zapytaniem o referencje. Pamiętać jednak należy, że rozwój systemów informatycznych w przedsiębiorstwach jest procesem ciągłym, zatem referencje w postaci dokumentu nie zawsze będą odzwierciedlały rzeczywisty poziom zadowolenia klientów firmy.  Rozwiązaniem w takim przypadku są spotkania referencyjne, które zainicjować powinien sam dostawca usług IT.

Małe i średnie firmy informatyczne bardzo często podpisują kontrakty z przedstawicielami kluczowych dla gospodarki firm, obracających wielomilionowym kapitałem. Można zastanawiać się co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Odpowiedź wydaje się dość prosta. Dostawcy IT tych rozmiarów posiadają wszystkie cechy wskazane w artykule. Dla nich każdy klient jest klientem kluczowym, któremu poświęcają uwagę oraz wykorzystują w pełni posiadane doświadczenie oraz kompetencje. Dlatego też z takimi partnerami biznesowymi warto nawiązywać współpracę.

Autor: Daniel Arak

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA