Jak skutecznie zabezpieczyć firmową sieć WiFi?
REKLAMA
REKLAMA
W wielu firmach pojęcie zabezpieczenia sieci WiFi ogranicza się do schowania routera pod biurko. Brzmi to trochę śmiesznie, ale niestety prawdziwość tej tezy jest przerażająco aktualna. Mało kto zna tak podstawowe pojęcia jak SSID, WEP, WPA czy WPA2 przez co poziom bezpieczeństwa sieci, z której korzysta jest żałośnie niski. Prawda jest taka, że jeśli użytkownik nie zastosuje odpowiednich zabezpieczeń sieci Wi-Fi będzie musiał liczyć się z tym, że inne osoby bez problemu będą mogły podglądać jego osobiste dane czy po prostu podczepiać się do jego sieci, żeby coś nielegalnie ściągnąć. Jak tego uniknąć?
REKLAMA
Zobacz także: Linux, Chrome, Zimbra czy KWord – alternatywne oprogramowanie dla firm
Po pierwsze, o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy wcześniej, (co jest pierwszym karygodnym błędem) musimy zalogować się do naszego routera bezprzewodowego lub punktu dostępu w celu zmiany domyślnego loginu i hasła administratora. Nigdy nie powinno się pozostawiać fabrycznych ustawień dotyczących administracji bez zmian. Wyszukanie takich informacji nawet na stronie producenta jest banalnie proste, a to najprostsza droga do włamania się do firmowej sieci i jej kontroli. Na dobrą sprawę może tego dokonać nawet gimnazjalista. Pamiętajmy więc, aby zaraz po kupnie nowego routera natychmiast zmienić podstawowe dane.
Sprawdź również: Format i przekątna ekranu – na co zwracać uwagę kupując TV do firmy?
Kolejnym krokiem powinna być zmiana SSID, czyli nazwy sieci bezprzewodowej. Warto zapamiętać podstawowe zasady dotyczące SSID. Nazwa sieci nie może kojarzyć się z fizycznym położeniem routera, np. adres firmy, numer pokoju, czy piętra. Nazwa nie może również być nazwą producenta albo modelem routera, gdyż potencjalny intruz będzie wiedział, z jakim sprzętem ma do czynienia. Najlepiej wybrać nazwę obojętną, na przykład nazwę firmy w połączeniu z inną nazwą własną.
Warto przeczytać: Dobry pomysł = sukces – czy to zawsze się sprawdza?
Najważniejszym krokiem oprócz ustalenia nazwy i zmiany domyślnych ustawień jest skonfigurowanie szyfrowania sieci bezprzewodowej. O tym, jak tego dokonać dowiemy się z następnej części poradnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.