Telewizory OLED oraz laserowe – czy w firmie się to przyda?
REKLAMA
REKLAMA
W telewizorach wykonanych w technologii OLED wykorzystuje się diody organiczne. Czym się charakteryzują? Otóż w diodach OLED można uzyskać nieskazitelne i niezwykle naturalne kolory. Ponadto obraz, w porównaniu do innych odbiorników, uzyskuje o wiele lepszą jakość obrazu, a to wszystko dzięki brakowi jakichkolwiek filtrów ograniczających świecenie. Ponadto nie występują znane z LCD problemy z czernią. W przypadku OLED przy ciemnym ekranie diody po prostu nie świecą i nie przepuszczają światła, co jest bolączką starszych ekranów LCD.
REKLAMA
Sprawdź również: Najważniejsze programy do rozpoznawania tekstu
Kolejną zaletą ekranów OLED jest bardzo duży kąt widzenia bez widocznej utraty jakości obrazu. Jest to kolejna przewaga nad ekranami LCD, które mają z tym spory problem. Krótki czas reakcji matrycy na poziomie około 10 ms to kolejna zaleta, dzięki której nie obserwujemy na ekranie charakterystycznych i tak nielubianych smug i rozmyć. Jakby tego było mało, pojawia się kolejna zaleta ekranów OLED, jaką jest energooszczędność. Ekrany OLED są najbardziej energooszczędne spośród wszystkich opisywanych rozwiązań. Niestety jest jedna wada i to dość poważna. Otóż ekrany tego typu są bardzo podatne na wilgoć. Wymusza to obowiązek zastosowania hermetycznej obudowy, a taki proces znacznie zwiększa koszty produkcji oraz końcową cenę.
Zobacz też: Reklamy online biją rekordy – jaką wartość osiągnęły?
Warto również wspomnieć o najnowszej technologii niemal prosto z kosmosu. Dopiero od niedawna stosowana jest technologia laserowa do wyświetlania obrazu. Można doszukać się pewnych analogii do technologii LCD czy OLED. Otóż w telewizorach laserowych stosuje się lasery trójkolorowe (podstawowe kolory: czerwony, niebieski, zielony), dzięki którym telewizor jest w stanie odzwierciedlić znacznie więcej kolorów niż inne ekrany. Różnica między ekranami LCD a technologią laserową jest jednak dość poważna.
Polecamy: Jak wypromować się w sieci nie popełniając błędów?
Otóż monitory wykonane w technologii LCD są w stanie wyświetlić zaledwie połowę z palety kolorów widoczną dla człowieka. Telewizory laserowe zaś odzwierciedlają niemal 90 procent z całej, widzialnej dla człowieka palety. Mimo, iż wyświetlają o wiele więcej kolorów niż konkurencyjne technologie, to w zamian pobierają o 75% mniej energii w porównaniu do paneli plazmowych. Ekrany tego typu są o wiele lżejsze, a także cieńsze niż telewizory LCD czy panele plazmowe, co może być kluczowe, gdy chcemy sprzęt powiesić nas ścianie. Nie występuje również efekt wypalania i zużywania się panelu. Niestety koszt takiego telewizora jest ogromny, co sprawia, że rozwiązanie to jest jak na razie mało popularne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.