REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Telewizory OLED oraz laserowe – czy w firmie się to przyda?

Kamil Rogala
Zaletą ekranów OLED jest bardzo duży kąt widzenia bez widocznej utraty jakości obrazu.
Zaletą ekranów OLED jest bardzo duży kąt widzenia bez widocznej utraty jakości obrazu.

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy już co nieco na temat telewizorów wykonanych w technologii CRT, LCD czy LCD LED. Wiemy również czym charakteryzują się panele plazmowe oraz projektory DLP. Są to najpopularniejsze i obecnie dostępne niemal w każdym sklepie rozwiązania, ale na rynku pojawiają się już nowe technologie, w tym telewizory OLED oraz ekrany laserowe. Czym charakteryzuje się ta technologia?

W telewizorach wykonanych w technologii OLED wykorzystuje się diody organiczne. Czym się charakteryzują? Otóż w diodach OLED można uzyskać nieskazitelne i niezwykle naturalne kolory. Ponadto obraz, w porównaniu do innych odbiorników, uzyskuje o wiele lepszą jakość obrazu, a to wszystko dzięki brakowi jakichkolwiek filtrów ograniczających świecenie.  Ponadto nie występują znane z LCD problemy z czernią. W przypadku OLED przy ciemnym ekranie diody po prostu nie świecą i nie przepuszczają światła, co jest bolączką starszych ekranów LCD.

REKLAMA

Sprawdź również: Najważniejsze programy do rozpoznawania tekstu

Kolejną zaletą ekranów OLED jest bardzo duży kąt widzenia bez widocznej utraty jakości obrazu. Jest to kolejna przewaga nad ekranami LCD, które mają z tym spory problem. Krótki czas reakcji matrycy na poziomie około 10 ms to kolejna zaleta, dzięki której nie obserwujemy na ekranie charakterystycznych i tak nielubianych smug i rozmyć. Jakby tego było mało, pojawia się kolejna zaleta ekranów OLED, jaką jest energooszczędność. Ekrany OLED są najbardziej energooszczędne spośród wszystkich opisywanych rozwiązań. Niestety jest jedna wada i to dość poważna. Otóż ekrany tego typu są bardzo podatne na wilgoć. Wymusza to obowiązek zastosowania hermetycznej obudowy, a taki proces znacznie zwiększa koszty produkcji oraz końcową cenę.

Zobacz też: Reklamy online biją rekordy – jaką wartość osiągnęły?

Warto również wspomnieć o najnowszej technologii niemal prosto z kosmosu. Dopiero od niedawna stosowana jest technologia laserowa do wyświetlania obrazu. Można doszukać się pewnych analogii do technologii LCD czy OLED. Otóż w telewizorach laserowych stosuje się lasery trójkolorowe (podstawowe kolory: czerwony, niebieski, zielony), dzięki którym telewizor jest w stanie odzwierciedlić znacznie więcej kolorów niż inne ekrany. Różnica między ekranami LCD a technologią laserową jest jednak dość poważna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak wypromować się w sieci nie popełniając błędów?

Otóż monitory wykonane w technologii LCD są w stanie wyświetlić zaledwie połowę z palety kolorów widoczną dla człowieka. Telewizory laserowe zaś odzwierciedlają niemal 90 procent z całej, widzialnej dla człowieka palety. Mimo, iż wyświetlają o wiele więcej kolorów niż konkurencyjne technologie, to w zamian pobierają o 75% mniej energii w porównaniu do paneli plazmowych. Ekrany tego typu są o wiele lżejsze, a także cieńsze niż telewizory LCD czy panele plazmowe, co może być kluczowe, gdy chcemy sprzęt powiesić nas ścianie. Nie występuje również efekt wypalania i zużywania się panelu. Niestety koszt takiego telewizora jest ogromny, co sprawia, że rozwiązanie to jest jak na razie mało popularne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA