| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Wolna sieć WiFi w firmie – co może być przyczyną?

Wolna sieć WiFi w firmie – co może być przyczyną?

Bardzo często sieć WiFi w firmie nie działa najlepiej i ciężko znaleźć tego przyczynę. Nic dziwnego. Zazwyczaj sieci w firmach tworzone są niedbale i przez osoby, które nie mają na ten temat zielonego pojęcia. Jeśli więc w naszej firmie sieć WiFi nie działa tak, jak powinna, warto sprawdzić kilka rzeczy, które mogą być tego przyczyną.

Pierwszym winowajcą okresowych spadków wydajności sieci może być… mikrofalówka. Wiele osób z pewnością zdziwi się, skąd mikrofalówka w firmie. Otóż bardzo często w firmach można spotkać mikrofalówki, lodówki czy ekspresy do kawy. O ile ekspres czy lodówka nie mają wpływu na sieć WiFi, to już mikrofalówka jak najbardziej. Trzeba pamiętać, że kuchenki mikrofalowe to jedne z urządzeń elektronicznych, które emitują zakłócenia w paśmie 2,4 GHz, czyli w paśmie pracy wielu routerów WiFi.

Jeśli więc kuchenka mikrofalowa znajduje się w pobliżu routera i akurat pracuje, przepustowość danych w bezprzewodowej sieci może spaść nawet o 70%. Dla wielu osób wyda się to absurdalne, jaki wpływ na wydajność sieci w firmie ma kuchenka mikrofalowa? Otóż bardzo duży. Podczas przerwy w firmie, gdy kilka osób chce sobie odgrzać obiad w mikrofalówce, lepiej przedtem zatrzymać pobieranie lub wysyłanie ważnych dokumentów.

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Kolejnym przedmiotem, który może zakłócać pracę jest akwarium z rybkami. Być może teraz pojawią się kolejne oburzenia – skąd akwarium w firmie – ale w wielu eleganckich biurach i gabinetach elementem ozdobnym są właśnie akwaria z rybkami. Jeśli więc gdzieś w okolicy akwarium ustawiliśmy router WiFi, możemy mieć problemy z zasięgiem po jego drugiej stronie. Duży szklany zbiornik z wodą jest swego rodzaju ekranem odbijającym fale sieci bezprzewodowej.

Kolejnym źródłem zakłóceń w sieci WiFi mogą być stare urządzenia wyposażone w moduł Bluetooth. O ile w nowych urządzeniach tego typu rozwiązano ten problem stosując inne częstotliwości, to stare sprzęty mogą ciągle sprawiać problemy. Dlatego też lepiej wyłączyć stare urządzenia bluetooth lub umieścić je z dala od routera WiFi by zachować pełną przepustowość łącza i silny sygnał.

Warto również pamiętać o takich drobiazgach, jak lustra. O ile są to niewielkie lusterka na biurku, nie musimy się martwić, to już ogromne lustra ozdobne o powierzchni kilku metrów kwadratowych mogą zaszkodzić sygnałowi, odbijając go z powrotem. W związku z tym lepiej upewnić się, że nie stawiamy routera WiFi naprzeciwko lustra.

Warto przeczytać: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »