Perspektywy i nadzieje związane z technologią NFC – czy to ma przyszłość?
REKLAMA
REKLAMA
Już teraz niemal wszyscy operatorzy, banki, firmy obsługujące płatności oraz rzecz jasna producenci telefonów opracowują systemy płatności NFC. Zaczną one działać jeszcze w tym, lub w przyszłym roku. Dla przykładu, firma Samsung we współpracy z Visa jeszcze przed olimpiadą w Londynie w 2012 roku ma oferować telefony z NFC, którymi będzie można płacić za zakupy w około 60 tys. punktów sprzedaży, przy użyciu aplikacji PayWave.
REKLAMA
Również w Danii czterech największych operatorów komórkowych (3, Telia, TDC oraz Telenor) tworzy wspólny, działający na identycznych zasadach system płatności zbliżeniowych NFC. Mało tego, LG Electronics planuje wprowadzić system mobilnych płatności w Europie w 2012 roku. Co ciekawe istnieją informacje mówiące o tym, że z systemu będzie można korzystać za pomocą telefonów NFC nie tylko produkcji LG. A jak NFC będzie wyglądał w Polsce?
Zobacz również: Microsoft Office 2010 – jak się odnaleźć po przesiadce z Office 2003?
REKLAMA
Na szczęście, tym razem jest szansa, że nie zostaniemy na szarym końcu technologicznego wyścigu. Do końca wakacji mają trwać testy płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu Samsung Avila z kartą Orange SIM NFC. Przeprowadzane są one w około 35 tys. punktów z terminalami PayPass. Co więcej, jeszcze w tym roku operator T-Mobile planuje wprowadzić usługi NFC. Oczywiście będzie temu towarzyszyła wielka akcja promocyjna mająca na celu popularyzację mobilnych płatności NFC. Ale czy NFC to tylko płatności?
Okazuje się, że nie, gdyż możliwości usług NFC są ogromne i niezwykle ciekawe. Już sama możliwość skanowania etykiet NFC wydaje się niezwykle interesująca. A co się za tym kryje? Otóż dla przykładu, telefon wyposażony w funkcję NFC po zbliżeniu do odpowiedniej etykiety, na przykład na plakacie filmowym przekieruje nas na przykład na stronę YouTube z trailerem filmy lub do strony z opisem seansu. Będziemy mogli od razu zarezerwować bilet lub podzielić się informacją z przyjaciółmi.
NFC może również pełnić rolę klucza, na przykład do samochodu. Po zbliżeniu urządzenia NFC do drzwi samochodu lub domu spowoduje odblokowanie zamka. A co zrobić w przypadku kradzieży telefonu? Czy złodziej bez problemu wejdzie do naszego domu? Otóż nie, gdyż urządzenia wyposażone w NFC mogą posiadać biometryczne zabezpieczenia. Możliwości urządzeń z NFC jak i sama usługa są niemal nieograniczone. Miejmy nadzieję, że zostanie ona opracowana porządnie z dbałością o każdy aspekt, głownie bezpieczeństwa.
Sprawdź też: Jak powinna wyglądać ochrona sieci LAN?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA