REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) wielu firmom się opłaca

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy ochoczo korzystają z nowych technologii podczas zarządzania swoimi firmami. Powszechne są obecnie laptop, smartfon i bezprzewodowy dostęp do internetu (jeszcze niedawno nieobecne, czy niedoceniane). Usprawniają prowadzenie biznesu, zwiększają elastyczność pracy oraz optymalizują koszty. Podobna przyszłość czeka cloud computing. Obecnie nikt, kto poważnie myśli o zarządzaniu biznesem, nie powinien lekceważyć chmury obliczeniowej. Dlaczego?

Zgodnie z prognozami analityków, już za 2-3 lata technologia ta będzie powszechna. Dlatego warto już dziś przeanalizować „za” i „przeciw” korzystania z możliwości, jakie chmura oferuje małym i średnich przedsiębiorcom.

REKLAMA

REKLAMA

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to technologia, która pozwala na korzystanie z infrastruktury i usług sieciowych profesjonalnych firm informatycznych za pośrednictwem dowolnego komputera czy urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. Przedsiębiorca może zatem zdalnie korzystać z oprogramowania wspierającego zarządzanie firmą, wystawiać faktury, przyjmować dostawy i nadzorować magazyn nawet jeśli znajduje się poza biurem.

Chmura umożliwia korzystanie z usług świadczonych poprzez profesjonalne i w pełni zabezpieczone centra przetwarzania danych (data center). Dzięki temu przedsiębiorcy – zamiast inwestować we własne serwery – mogą archiwizować dane firmowe w wyspecjalizowanych obiektach, do których mają dostęp za pośrednictwem internetu.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chmura zmniejsza koszty firmy

Dzięki chmurze obliczeniowej, właściciel firmy nie musi inwestować w licencje na oprogramowanie, serwery, bazy danych, stacje robocze czy urządzenia sieciowe.

REKLAMA

Po opłaceniu miesięcznego abonamentu, zyskuje dostęp online do rozwiązań umieszczonych na serwerach dostawcy. Najnowsze technologie, których wykorzystywanie jeszcze do niedawna wiązało się ze znaczącymi kosztami, teraz dostępne są za niewielką opłatą abonamentową – przedsiębiorcy płacą wyłącznie za te usługi, z których korzystają. Tym samym, inwestycje w IT mogą być ograniczone do zaledwie kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Przejście do chmury odbywa się przy minimalnych nakładach finansowych. Unikamy bowiem wszystkich kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem infrastruktury IT, pozostawiając je po stronie dostawcy. Korzyści te odczuwalne są niezależnie od wielkości i specyfiki przedsiębiorstwa. Zalety chmury docenią małe firmy, którym zależy na ograniczeniu inwestycji początkowych, a także średniej wielkości przedsiębiorstwa i duże, wielooddziałowe spółki, którym migracja do systemów działających w technologii cloud computing pozwoli na zwiększenie mobilności oraz uwolni znaczne środki finansowe – mówi Robert Tomaszewski, Dyrektor Generalny Pionu SMB Sygnity SA, odpowiedzialny za programy marki Quatra.

Elastycznie i mobilnie w chmurze

Ważną zaletą korzystania z rozwiązań informatycznych działających w chmurze obliczeniowej jest elastyczność pracy. Technologia cloud computing pozwala na dostęp do zasobów przedsiębiorstwa i niezbędnych danych firmowych o każdej porze z dowolnego miejsca.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy w biurze, w domu, w podróży służbowej, czy na wakacjach – do zarządzania firmą, wystawienia faktury czy przyjęcia dostawy wystarczy nam jedynie laptop z dostępem do internetu. Pojawia się również coraz więcej rozwiązań, których funkcjonalności są dostępne z poziomu smartfona, dzięki czemu prowadzenie firmy staje się w pełni mobilne.

Elastyczność pracy oznacza również możliwość rozszerzenia lub ograniczenia usług w zależności od potrzeb firmy. Cloud computing pozwala na zwiększenie liczby wykorzystywanych funkcjonalności niemal w każdej chwili.

Jeśli firma rozwija swoją działalność i potrzebuje dodatkowych usług, które pozwolą np. zarządzać magazynem albo kontaktami z klientami – wystarczy zaledwie jeden telefon lub e-mail do producenta oprogramowania, aby wybrana funkcjonalność została dodana do portfela usług niemal z dnia na dzień.

Cloud computing usprawnia pracę

Wprowadzenie zmian w oprogramowaniu, jego udoskonalenie lub aktualizacja, a nawet wsparcie techniczne w przypadku awarii – nie wymagają już wizyty specjalistów w siedzibie firmy. Konsultacje i naprawy mogą odbywać się online. Ponadto, korzystanie z rozwiązań w chmurze obliczeniowej poprawia jakość współpracy zarówno wewnątrz firmy, jak i z zewnętrznymi spółkami.

Szybszy obieg dokumentów, automatyzacja procesów biznesowych, lepszy przepływ informacji – to tylko kilka zalet, które zwiększą komfort pracy osób zatrudnionych, ale także kontrahentów przedsiębiorstwa.

W chmurze jak w skarbcu

Jedną z barier rozwoju cloud computingu w Polsce mogą być wątpliwości sektora MŚP dotyczące bezpieczeństwa danych i rozwiązań w chmurze. Czy dane umieszone w oprogramowaniu działającym online są chronione? Czy mogę mieć pewność, że informacje nie zostaną utracone, a ja będę mógł bez przeszkód prowadzić własną firmę? Zdecydowanie tak.

W chmurze przepływ danych nadzorowany jest przez najbardziej zaawansowane rozwiązania informatyczne. Ponadto, odpowiedzialność za poprawność działania systemów ponosi dostawca, który gwarantuje ich wydajność, zapewnia aktualizację oprogramowania oraz stałą dostępność do usług i aplikacji.

Wyobraźmy sobie, że właściciel małej czy średniej firmy chciałby we własnym przedsiębiorstwie wdrożyć analogiczne rozwiązania, jakie wykorzystywane są przez profesjonalnych dostawców rozwiązań IT. Koszty związane z zakupem licencji na oprogramowanie, serwerów, systemów zabezpieczeń i zatrudnieniem informatyków byłyby dla niego niemożliwe do udźwignięcia. To właśnie chmura pozwala na korzystanie z najbardziej zaawansowanych i bezpiecznych rozwiązań przy minimalnych nakładach finansowych – dodaje Robert Tomaszewski.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z oprogramowania w formie usługi, czy przechowujemy dane na zewnętrznych serwerach – każda wpisywana przez nas informacja umieszczana jest w profesjonalnym centrum przetwarzania danych. Takie data center wyposażone jest w kontrolę dostępu, system monitoringu i wykrywania uszkodzeń, a także systemy gaśnicze i regulujące temperaturę.

Zwielokrotnione punkty dostępu do sieci energetycznej, zasilacze awaryjne, generatory prądu, wysoka przepustowość łączy oraz automatyczne przejmowanie funkcji każdego urządzenia w razie awarii (redundancja) – to rozwiązania, które praktycznie niwelują zagrożenie przerwą w dostępie do usług. Ponadto, wpisywane przez nas dane przechowywanie są przynajmniej w dwóch niezależnych miejscach, co sprawia, że – nawet w przypadku awarii – wszystkie informacje można w dowolnej chwili odtworzyć.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

50% przedsiębiorców nie może się mylić

Technologia cloud computing na dobre zadomowiła się na światowym rynku informatycznym. W 2012 r. globalne firmy i organizacje będą przeznaczać ponad 20 proc. swoich budżetów IT na cloud computing.

Tak wynika z badania KPMG International wśród 806 kierowników działów IT.

Polski rynek podąża za światowymi trendami. Obecnie już co drugi polski przedsiębiorca z sektora MŚP rozważa korzystanie z oprogramowania online – wynika z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie marki Quatra, należącej do Sygnity SA.

Oprogramowanie wspierające pracę MŚP, badanie Instytutu Keralla Research na zlecenie marki Quatra należącej do Sygnity SA, Wrocław, maj 2012. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, losowanych z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych (N=600).

Jak pokazuje badanie, do chmury nie trzeba przekonywać właścicieli małych i średnich firm, ale mikroprzedsiębiorców, którzy wciąż z rezerwą podchodzą do nowych technologii i nie dostrzegają korzyści, jakie niesie cloud computing. Spośród właścicieli mikrofirm programami w modelu SaaS (Software as a Service) zainteresowanych jest 38 proc. przedsiębiorców.

Sygnity SA

Czytaj więcej o Cloud computing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA