| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Chmura obliczeniowa (cloud computing) wielu firmom się opłaca

Chmura obliczeniowa (cloud computing) wielu firmom się opłaca

Przedsiębiorcy ochoczo korzystają z nowych technologii podczas zarządzania swoimi firmami. Powszechne są obecnie laptop, smartfon i bezprzewodowy dostęp do internetu (jeszcze niedawno nieobecne, czy niedoceniane). Usprawniają prowadzenie biznesu, zwiększają elastyczność pracy oraz optymalizują koszty. Podobna przyszłość czeka cloud computing. Obecnie nikt, kto poważnie myśli o zarządzaniu biznesem, nie powinien lekceważyć chmury obliczeniowej. Dlaczego?

Zgodnie z prognozami analityków, już za 2-3 lata technologia ta będzie powszechna. Dlatego warto już dziś przeanalizować „za” i „przeciw” korzystania z możliwości, jakie chmura oferuje małym i średnich przedsiębiorcom.

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to technologia, która pozwala na korzystanie z infrastruktury i usług sieciowych profesjonalnych firm informatycznych za pośrednictwem dowolnego komputera czy urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. Przedsiębiorca może zatem zdalnie korzystać z oprogramowania wspierającego zarządzanie firmą, wystawiać faktury, przyjmować dostawy i nadzorować magazyn nawet jeśli znajduje się poza biurem.

Chmura umożliwia korzystanie z usług świadczonych poprzez profesjonalne i w pełni zabezpieczone centra przetwarzania danych (data center). Dzięki temu przedsiębiorcy – zamiast inwestować we własne serwery – mogą archiwizować dane firmowe w wyspecjalizowanych obiektach, do których mają dostęp za pośrednictwem internetu.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Chmura zmniejsza koszty firmy

Dzięki chmurze obliczeniowej, właściciel firmy nie musi inwestować w licencje na oprogramowanie, serwery, bazy danych, stacje robocze czy urządzenia sieciowe.

Po opłaceniu miesięcznego abonamentu, zyskuje dostęp online do rozwiązań umieszczonych na serwerach dostawcy. Najnowsze technologie, których wykorzystywanie jeszcze do niedawna wiązało się ze znaczącymi kosztami, teraz dostępne są za niewielką opłatą abonamentową – przedsiębiorcy płacą wyłącznie za te usługi, z których korzystają. Tym samym, inwestycje w IT mogą być ograniczone do zaledwie kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Przejście do chmury odbywa się przy minimalnych nakładach finansowych. Unikamy bowiem wszystkich kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem infrastruktury IT, pozostawiając je po stronie dostawcy. Korzyści te odczuwalne są niezależnie od wielkości i specyfiki przedsiębiorstwa. Zalety chmury docenią małe firmy, którym zależy na ograniczeniu inwestycji początkowych, a także średniej wielkości przedsiębiorstwa i duże, wielooddziałowe spółki, którym migracja do systemów działających w technologii cloud computing pozwoli na zwiększenie mobilności oraz uwolni znaczne środki finansowe – mówi Robert Tomaszewski, Dyrektor Generalny Pionu SMB Sygnity SA, odpowiedzialny za programy marki Quatra.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »