| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Centrum danych w chmurze – zabezpieczenia

Centrum danych w chmurze – zabezpieczenia

Wśród licznej grupy przedsiębiorców aplikacje działające w chmurze budzą sporo wątpliwości. Szczególnie, gdy korzystanie z takiego rozwiązania wymaga przechowywania danych firmowych, kontaktów i ważnych informacji oraz dokumentów. Niewiedza rodzi wizję ich wysyłania „gdzieś, nie wiadomo gdzie”. Mit ten obalają współczesne centra danych, z których koniecznie korzystają profesjonalni dostawcy aplikacji działających w modelu SaaS.

Twoje miejsce – twoje dane

Nigdy nie było i nie będzie sytuacji, gdzie informacje krążące po sieci po prostu wiszą w powietrzu. Są gromadzone, weryfikowane lub nie i zawsze archiwizowane w centrum danych. Miejsce to składa się z serwerów i jest odpowiednio skonstruowane, zabezpieczone, obsługiwane i serwisowane.

Centra te odpowiadają potrzebom dzisiejszego boomu internetowego. Dostawcy aplikacji wykorzystujących model chmury najczęściej korzystają z usług znanych, światowych firm. Przykładem są CRMy oferowane w modelu abonamentowym. Dzięki wykorzystaniu zewnętrznych serwerów twórcy oferują swoje rozwiązanie za niewielkie pieniądze i mają pewność, że archiwizowane dane są całkowicie bezpieczne.

Na ile bezpieczne są Twoje dane?

Światowe centra danych posiadają najwyższej klasy zabezpieczenia. Zaliczają się do nich pancerne drzwi, stały monitoring i detektory ruchu. Do obsługi serwerów przydzielone są specjalnie przeszkolone osoby. Serwery posiadają także czujniki odpowiadające za wykrywanie i eliminowanie pożaru.

Serwerownie umieszczone w centrum danych znajdują się pod stałym monitoringiem 24/h przez 365 dni w roku, co daje możliwość ich bieżącej konserwacji, a w razie pojawienia się awarii jest ona natychmiast eliminowana. Prócz tego każdy klient jest na bieżąco informowany o stanie serwera, co pozwala śledzić bieżący stan oferowanych usług internetowych.

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Co jednak dzieje się w chwili poważnego uszkodzenia? Światowej klasy serwerownie wykorzystują do archiwizowania danych minimum dwa dyski. Opcja ta daje gwarancję odzyskania np. danych firmowych w możliwie najkrótszym czasie. Centra zasilane są energią elektryczną pochodzącą z dwóch różnych źródeł. W momencie wystąpienia awarii elektrycznej serwery zasilane są z innego źródła, co zapewnia płynność działania aplikacji wykorzystującej SaaS.

Bezpiecznie i wygodnie

Twórcy aplikacji online korzystający z rozwiązań typu public cloud na pierwszym miejscu zawsze stawiają bezpieczeństwo danych użytkowników i ich rzetelną archiwizację. Jest to możliwe dzięki usługom oferowanym przez światowe, znane firmy specjalizujące się w utrzymywaniu i zabezpieczaniu centrów danych. Dodatkowo koszty wykupu dostępu do danego rozwiązania np. CRMu są znacznie niższe niż w przypadku posiadania własnego centrum danych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Wąsikowska

Aplikantka III roku aplikacji radcowskiej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »