Firmowy laptop – jak ochronić go przed kradzieżą?
REKLAMA
REKLAMA
Większość posiadaczy laptopów dba o swoje urządzenia. Niekiedy są one warte kilka tysięcy złotych i nikt o zdrowych zmysłach nie chce bezpowrotnie stracić zainwestowanych w sprzęt pieniędzy. Równie ważna jest kwestia danych zapisanych na dysku twardym. Niekiedy są to niezwykle cenne dane, które trafiając w niepowołane ręce mogą narazić firmę na ogromne straty. To tylko nieliczne powody, które powinny zmobilizować każdego posiadacza komputera przenośnego, aby wszelkimi sposobami utrudniał życie miłośnikom cudzej własności.
REKLAMA
Sprawdź też: Jak sprawnie zarządzać plikami graficznymi on-line?
Po pierwsze nie należy nosić ze sobą „gołego” laptopa. Pomijamy już kwestie bezpieczeństwa i ochrony przed fizycznymi uszkodzeniami (wilgoć, uszkodzenia mechaniczne na skutek uderzeń etc.), ale odsłonięty laptop kusi potencjalnego złodzieja. Jeśli wybieramy się z urządzeniem w teren, lepiej ukryć go w specjalnej torbie lub plecaku. Co prawda większość tego typu opakowań dość sugestywnie przekazuje otoczeniu, że wewnątrz znajduje się cenne urządzenie, jednak mimo to warto chronić urządzenie przed spojrzeniami innych.
Zobacz również: Jak wypromować się w sieci nie popełniając błędów?
Jeśli jednak zdecydujemy się na typową torbę na notebooka, warto zadbać o to, aby miała ona przynajmniej zamek szyfrowany lub miniaturową kłódkę. Nie są to co prawda bardzo skuteczne zabezpieczenia, ale dość dobrze zniechęcają i przedłużają czas dostania się do środka. Z drugiej strony jednak nie popadajmy w paranoję. Zbyt widoczne zabezpieczenia wyraźnie mówią, że wewnątrz jest coś bardzo cennego. Materiał nie będzie przeszkodą dla złodzieja, który zapragnie dostać się do wnętrza.
Warto przeczytać: Jak działa chmura antywirusowa?
Jeśli już pracujemy w miejscu publicznym takim jak park, ławka przy deptaku lub na rynku, czy też w kawiarni starajmy się nie zostawiać sprzętu na widoku, nawet na kilkanaście sekund. Jeśli już musimy się gdzieś udać, należy zablokować urządzenie, aby osoba postronna nie mogła łatwo dostać się do zasobów dysków. Istnieje bowiem duże niebezpieczeństwo, że ktoś dostanie się do naszych poufnych danych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.