Backup danych – jaki sposób jest najlepszy?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia danych jest archiwizacja na dysku twardym. O ile backup na dysku wewnętrznym nie jest do końca dobrym pomysłem, to już archiwizacja na nośniku zewnętrznym to najlepsza alternatywa. Oczywiście najwygodniejsze w użyciu są dysku 2,5-calowe, jednak ich wyższa cena w przeliczeniu na pojemność nie zawsze jest opłacalna. O wiele lepszą alternatywą są dyski 3,5-calowe z własnym zasilaczem. Dyski tego typu mają zazwyczaj większą pojemność (za niższą cenę), a w przypadku dysków do archiwizacji danych, mobilność stoi na drugim miejscu.
REKLAMA
Oczywiście dyski zewnętrzne posiadają złącze USB, zazwyczaj w standardzie 2.0, który oferuje dość niskie transfery danych. O ile kilka lat temu prędkości były zadowalające, to już obecnie zapełnienie dysku o pojemności 1 TB za pomocą złącza USB 2.0 zajmuje dość dużo czasu. Na szczęście w ofertach sklepów znajdują się już dyski z interfejsem USB 3.0. Pamiętajmy jednak, że działanie z pełną prędkością jest możliwe tylko wtedy, gdy komputer wyposażony jest w interfejs USB 3.0. O tym, jak dostosować komputer do nowych standardów, oraz czy jest to opłacalne piszemy między innymi tutaj:
Jak działa nowy standard USB 3.0?
REKLAMA
Kupując zewnętrzny dysk twardy warto zwrócić uwagę na dodatkowe oprogramowanie. Niektóre modele dysków zewnętrznych bowiem posiadają w zestawie specjalne oprogramowanie służące do zabezpieczenia i archiwizacji danych. Jeśli na wyposażeniu dysku nie ma specjalnego oprogramowania, możemy wyposażyć się w aplikację Nero BackIt-Up & Burn, która wchodzi w skład Nero Multimedia Suite 10. Na stronie producenta znajdziemy 30-dniową wersję testową, którą warto wypróbować przed zakupem.
Zanim jednak nasz zewnętrzny dysk twardy będzie pełnił role magazynu danych bezpieczeństwa, musimy przypisać mu stałą literę napędu. Aby tego dokonać, należy podłączyć zewnętrzny dysk twardy d komputera, a następnie za pomocą Paska wyszukiwania należy uruchomić aplet Zarządzanie komputerem. W następnym kroku wchodzimy w gałąź Zarządzanie dyskami, klikamy prawym przyciskiem myszy odpowiedni dysk i wybieramy Zmień literę dysku i ścieżki... Dopiero po tych czynnościach katalog docelowy będzie dostępny zawsze pod tą samą literą.
Sprawdź też: Poprawa jakości ruchu w sklepie – reklama video idealną receptą?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA