REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cloud computing - definicja

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa - definicja
Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa - definicja

REKLAMA

REKLAMA

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to nowoczesny sposób zarządzania danymi. Cloud computing zakłada przeniesienie danych z komputerów pracowników. Ekspert wyjawia tajniki działania cloud computing.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to trend polegający na przeniesieniu danych lub całych aplikacji z komputerów należących do ich użytkowników na serwery należące do firm świadczących te usługi. Dostęp do tego typu zasobów użytkownik może uzyskać niezależnie od lokalizacji, za pośrednictwem dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Z aplikacji w chmurze często można korzystać za pomocą przeglądarki. 

REKLAMA

Chmura to nie dysk

REKLAMA

Różnicę w stosunku do tradycyjnego oprogramowania najlepiej obrazują programy biurowe: tradycyjny, jak np. OpenOffice czy MS Office, a z drugiej strony aplikacje w chmurze,  np. GoogleDocs. Tradycyjną aplikację instalujemy na dysku twardym i tam też zapisujemy dokumenty a GoogleDocs uruchamiamy w oknie przeglądarki, a dane pozostają zapisane na zewnętrznym serwerze. To rozwiązanie umożliwia dostęp do dokumentów z każdego miejsca na świecie, pracę grupową, ale jednak wymaga połączenia z Internetem.

Era cloud computing nie byłaby możliwa bez powszechnego dostępu do szybkich łączy internetowych, które są niezbędne do zadawalającego działania- mówi Łukasz Jesis z Opero. To dzięki nim możliwe jest uruchamianie coraz bardziej skomplikowanych aplikacji online.

Polecamy: Backup w chmurze – czy to dobre rozwiązanie?

Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

REKLAMA

Eksperci prognozują, że system operacyjny (jak Windows czy Linux) będzie odgrywał coraz mniejszą rolę, będzie on bowiem przede wszystkim służył do otwarcia przeglądarki, za pośrednictwem której będziemy mieli dostęp do wszystkich aplikacji. W tym kierunku podąża między innymi firma Google, która stworzyła system operacyjny Chrome OS. Po zalogowaniu się do niego pracujemy za pomocą interfejsu do złudzenia przypominającego okno przeglądarki. Wyłączając komputer, dane automatycznie zapisują się na zewnętrznym serwerze, więc po chwili możemy wznowić pracę… na zupełnie innym komputerze. Oczywiście cały czas zachowujemy dostęp do edytowanych dokumentów, ustawień, etc. Gdzie tkwi haczyk?  System wymaga stałego dostępu do Internetu i zabezpieczeń on-line.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chrome OS pokazuje nam, że do codziennej pracy nie potrzebujemy uniwersalnych, „wszystkomających” systemów operacyjnych. Przez ostatnie kilkanaście tygodni informatyczni giganci chcą uwolnić nas od konieczności posiadania innych programów oprócz Firefoxa czy Chrome. Skype, producent najpopularniejszego na świecie komunikatora głosowego nawiązał współpracę z Facebookiem. Efektem wspólnych działań jest możliwość video chatu z poziomu przeglądarki, bez potrzeby instalacji dodatkowej aplikacji. Niemal w tym samym momencie Google udostępnił w Polsce usługę Google Voice umożliwiającą nawiązywanie połączeń z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi również w oknie przeglądarki.

Polecamy: Jak poznać uszkodzenie mechaniczne dysku i gdzie udać się po pomoc?

Chmura zmienia przyzwyczajenia

Chmura i aplikacje online zmieniły również nasze przyzwyczajenia w udostępnianiu danych. Nie przesyłamy już zdjęć w postaci załączników w emailach, ale przechowujemy je i udostępniamy za pomocą serwisów takich jak Flickr czy Picasa, coraz częściej korzystamy także z serwisów umożliwiających magazynowanie dużych plików takich jak Rapidshare i Wettransfer- mówi Zbigniew Flakus projektant graficzny. Chcąc przesłać komuś dużą porcję danych, przesyłamy mu tylko link do pliku umieszczonego gdzieś na serwerze.

Cloud computing ma również wpływ na świat biznesu: powstały liczne narzędzia umożliwiające między innymi wspólną pracę nad dokumentami czy całymi projektami zespołów rozsianych po całym świecie. Podążając za „chmurnym” trendem firmy korzystają z gotowych rozwiązań. Najczęściej są one udostępniane przez dostawców na zasadzie abonamentu. Jest to określane mianem SaaS (Software as a service).

Właśnie dla użytkowników biznesowych fundamentalne znaczenie ma zabezpieczanie danych online. Utrata bowiem danych może przyczynić się do upadku firmy lub osłabienia jego kondycji. Dla przykładu: jeden megabajt danych to setki danych klientów w systemie CRM lub umów z najważniejszymi kontrahentami. W Polsce dopiero rodzi się świadomość, że zabezpieczenie danych to absolutna konieczność – mówi Łukasz Jesis, dyrektor zarządzający Opero,  firmy zajmującej się archiwizacją danych online  –  przedsiębiorcy najczęściej nie zdają sobie sprawę z ryzyka i wdrażają procedury związane z backupem danych już po fakcie, najczęściej po wydaniu olbrzymich kwot na odzyskiwanie informacji z uszkodzonych fizycznie dysków twardych. Archiwizacja danych jest przydatna szczególnie teraz, kiedy firmy tak chętnie korzystają z komputerów przenośnych, które mogą paść ofiarą kradzieży lub uszkodzeniu mechanicznemu. Archiwizacja w chmurze ma tę przewagę nad metodami tradycyjnymi – a więc cyklicznym wykonywaniem kopii zapasowej, że zapobiega utracie danych zgromadzonym pomiędzy kolejnymi backupami.

W tym momencie jesteśmy dopiero u progu ery cloud computing, jednak coraz większa popularność smartfonów (w Polsce jest już ich ponad 6 milionów) powoduje, że będziemy chcieli synchronizować dane np. pomiędzy komputerem w biurze, telefonem a domowym laptopem, tak aby mieć cały czas dostęp do zgromadzonych tam danych. Możemy więc spodziewać się coraz to nowych aplikacji, które będą działały w chmurze.

Polecamy: Modernizacja firmowego komputera – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA