Jak poznać uszkodzenie mechaniczne dysku i gdzie udać się po pomoc?
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszymi objawami uszkodzenia mechanicznego dysków bywają niecodzienne dźwięki wydawane przez dysk. Wszelakie pukanie, stukanie i inne niesłyszalne do tej pory dźwięki mogą sygnalizować, że z dyskiem dzieje się coś niedobrego i należy bardzo uważać. Bardzo często takie dźwięki towarzyszą problemom związanym z korzystaniem z komputera. Pojawiają się zatrzymania i restarty systemu, problemy z kopiowaniem plików czy długim wykrywaniem dysku przez BIOS oraz złym statusem SMART.
REKLAMA
Sprawdź też: Jak ograniczyć starzenie się baterii w laptopie?
REKLAMA
Do najczęstszych usterek dysków należy uszkodzenia głowic powstające zazwyczaj na skutek uderzenia głowic o powierzchnię talerza w wyniku wibracji podczas pracy lub podczas delikatnego nawet uderzenia. Bardzo często zdarza się również uszkodzenie silnika dysku zarówno zużyciem jak i na skutek upadku. Istnieje również ryzyko uszkodzenia układu sterowania spowodowane zwykłym wyczerpaniem mechanicznym mogą prowadzić do usterek różnego rodzaju, z uszkodzeniem talerzy włącznie. Bardzo częste są również awarie elektroniki dysku na skutek przepięć i wahań napięcia.
Jeśli nie udało nam się przewidzieć awarii dysku i w porę uratować nasze dane, nie warto popadać w panikę. Jeśli na dysku zapisane były naprawdę cenne dla nas dane, warto skorzystać z usług firmy odzyskującej dane. Pamiętajmy jednak, aby udać się do renomowanego usługodawcy. To szczególnie ważne przy wszelkich uszkodzeniach fizycznych, które wymagają otwarcia obudowy dysku. Nie próbujmy naprawiać dysku na własną rękę lub powierzać tego „fachowcom” bez doświadczenia. Jeśli dodatkowo uszkodzimy dysk, firma odzyskująca dane zażyczy sobie o wiele wyższej zapłaty za dodatkowe uszkodzenia.
Warto przeczytać: Backup danych – jaki sposób jest najlepszy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.