REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?
Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość czasowego świadczenia usług w Polsce dotyczy podmiotów z państw objętych swobodą świadczenia usług, tj. państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Obowiązek wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej może dotyczyć zatem jedynie usługodawcy – obywatela jednego z w/w państw, który nie wykonuje działalności gospodarczej w żadnym z tych państw.

REKLAMA

Dalsze obowiązki dla usługodawcy wynikają z przepisów o uznawaniu kwalifikacji zawodowych – dotyczą one zatem tych usług, których wykonywanie zgodnie z polskim prawem wymaga posiadania stosownych kwalifikacji zawodowych. Wówczas na usługodawcy ciąży obowiązek zapewnienia, że konkretne czynności wymagające tych kwalifikacji wykonywane będą bezpośrednio przez osoby tymi kwalifikacjami dysponujące. Najczęściej usługodawca nie musi posiadać tych kwalifikacji sam, a wystarczy, gdy zatrudnia on osoby z niezbędnymi kwalifikacjami do wykonywania określonych czynności. Wyjątkiem są pewne tylko zawody (zwłaszcza medyczne i prawnicze), w których polskie prawo wymaga, by kwalifikacje zawodowe posiadał sam przedsiębiorca – jeżeli zatem sam usługodawca ich nie posiada, to nie wystarczy, że zatrudni on odpowiednią osobę.

REKLAMA

W praktyce transgranicznego świadczenia usług kluczowe znaczenie odgrywa uznawanie kwalifikacji zawodowych (trudno przecież oczekiwać, że usługodawca chcący ledwie czasowo świadczyć w Polsce usługi zdecyduje się na mozolne uzyskiwanie wymaganych kwalifikacji w Polsce). W kontekście uznawania kwalifikacji usługodawców stwierdzić należy, że polskie prawo implementuje szereg korzystnych dla usługodawców rozwiązań przyjętych w unijnych dyrektywach. Jeżeli usługodawca zamierza świadczyć usługi w ramach zawodu, do wykonywania którego jest on uprawniony w innym państwie Unii Europejskiej, to po pierwsze usługodawca ten zwolniony jest z konieczności poddania się w Polsce procedurze uznania posiadanych kwalifikacji.

Nadto, nie wymaga się także od niego członkostwa w polskiej organizacji odpowiedniego samorządu zawodowego czy uzyskania pozwolenia na wykonywanie tego zawodu w Polsce.

Usługodawca ten nie musi także posiadać odpowiedniej znajomości języka polskiego. Wymaga się od niego natomiast, by rozpoczynając świadczenie usług w Polsce po raz pierwszy, powiadomił pisemnie o tym fakcie organ właściwy ze względu na dane kwalifikacje zawodowe. Czynność tę usługodawca winien powtarzać w każdym kolejnym roku, w którym zamierza świadczyć w Polsce usługi.

Niekiedy także usługodawca może być objęty obowiązkiem uproszczonej tymczasowej rejestracji lub członkostwa we właściwej polskiej organizacji zawodowej, co wszakże nie może wiązać się dla niego z dodatkowymi kosztami oraz nie powinno opóźniać lub utrudniać mu świadczenia w Polsce usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

REKLAMA

Drugą grupę barier prawnych, jakie niejednokrotnie usługodawca musi pokonać w Polsce jest tzw. reglamentacja działalności gospodarczej, tj. obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Obowiązki te dotyczą ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej.

Reglamentacja oznacza, że usługodawca nie może podjąć działalności, jeżeli nie spełni przewidzianych polskim prawem szczególnych jej warunków. W przypadku koncesji i zezwoleń usługodawca musi nadto wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ich udzielenie. W przypadku działalności regulowanej wystarczy złożenie oświadczenia (prawdziwego!) o spełnianiu tych warunków. Dopiero po uzyskaniu koncesji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej, usługodawca może rozpocząć świadczenie usług w Polsce.

Wyjątkiem jest tu działalność regulowana, którą może on także podjąć po upływie 14 dni od złożenia wspomnianego oświadczenia, jeżeli organ prowadzący rejestr nie podjął w sprawie żadnych czynności. Wystarczy wówczas, że usługodawca na piśmie powiadomi ten organ, że rozpoczyna świadczenie usług w Polsce.

W kontekście obowiązków reglamentacyjnych podkreślić należy natomiast, że z wyjątkiem kilku szczególnych dziedzin, w których obowiązują szczególne unijne dyrektywy (jak np. działalność bankowa) wymóg uzyskania w Polsce koncesji, zezwolenia czy wpisu do rejestru działalności regulowanej egzekwowany będzie od usługodawcy bez względu na to, czy usługodawca ten wykonuje legalnie podobną czy nawet taką samą działalność w innym państwie Unii Europejskiej. Innymi słowy, uzyskane w innym państwie UE pozwolenie na wykonywanie tej działalności nie będzie respektowane w Polsce.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: eugo.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA