reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak stworzyć dysk tylko dla zalogowanych użytkowników?

Jak stworzyć dysk tylko dla zalogowanych użytkowników?

Korzystając z firmowego komputera należy zachować dyskrecję i anonimowość. Jest to szczególnie istotne, jeśli z jednego komputera korzysta kilka osób. Można stosować zaszyfrowane magazyny danych, foldery zabezpieczane hasłem, ale najlepszym sposobem jest stworzenie osobnej partycji dysku, która będzie dostępna jedynie dla konkretnego użytkownika. Jak stworzyć taki prywatny dysk?

Aby stworzyć dysk niewidoczny dla innych użytkowników należy skorzystać z Harmonogramu zadań. Oczywiście są pewne warunki do spełnienia. Po pierwsze i najważniejsze, partycją prywatną nie może być partycja systemowa, czyli w większości przypadków dysk C. Ponadto każdy użytkownik komputera powinien mieć własne konto w systemie chronione hasłem. Jest to świetne rozwiązanie dla firm, ale świetnie sprawdzi się również w domowym komputerze, na którym na przykład pracujemy.

W pierwszej kolejności klikamy na Start, a następnie w pole wyszukiwania wpisujemy „zaplanuj zadania”. Po wyszukaniu, na górze listy pojawi się wynik Zaplanuj zadania. Klikając na wybraną opcję otworzy się Harmonogram zadań. Aby uruchomić kreatora zadań klikamy po prawej stronie na Utwórz zadanie podstawowe. W tym momencie możemy nadać nazwę tworzonemu zadaniu, na przykład Pokaż dysk, lub Dysk prywatny.

Sprawdź również: W jaki sposób cyberprzestępcy atakują firmy?

W następnej kolejności należy określić, kiedy zadanie ma zostać wykonane. W tym celu wybieramy opcję Przy logowaniu, przechodzimy dalej i decydujemy, na czym ma to zadanie polegać. W naszym przypadku zadanie będzie polegało na uruchomieniu programu, który za chwilę stworzymy. Po wybraniu tej opcji przechodzimy dalej. Zanim jednak przejdziemy do następnego kroku, koniecznie musimy skopiować dokładne oznaczenia partycji dysku, która ma być widoczna tylko po zalogowaniu.

W tym celu wciskamy kombinację klawiszy Windows + R. Otworzy się okno uruchamiania, w które wpisujemy CMD, a następnie naciskamy Enter. Następnie w oknie Wiersza polecenia wpisujemy „mountvol”, wciskamy Enter i wyszukujemy literę partycji dysku, który wybraliśmy do zadania. W następnym kroku klikamy prawym przyciskiem na ścieżce, wybieramy polecenie Oznacz, a następnie zaznaczamy myszą całe oznaczenie dysku, wciskamy kombinację Ctrl + C (kopiowanie) i zamykamy okno.

Warto zobaczyć: Jak działa reklama partyzancka i jaki ma wpływ na użytkowników?

Wracamy teraz do kreatora zadania. W wierszu wpisujemy polecenie „mountvol” oraz literę dysku, który ma być widoczny tylko po zalogowaniu, stawiamy spację i wciskamy kombinację Ctrl + V (wklejanie), aby wkleić uprzednio skopiowane oznaczenie dysku. Następnie klikamy na Dalej, Tak, zaznaczamy również pole Otwórz okno dialogowe Właściwości dla tego zadania i klikamy na Zakończ. Na zakończenie zaznaczamy również dwa pola: Uruchom tylko wtedy, gdy użytkownik jest zalogowany, oraz Uruchom z najwyższymi uprawnieniami.

Po wykonaniu tego zadania należy w podobny sposób stworzyć zadanie, dzięki któremu dysk będzie ukrywany w momencie, gdy zaloguje się inna osoba. W tym celu tworzymy zadanie w Harmonogramie zadań, jednak nadajemy mu inną nazwę, na przykład Zamknij dysk. Następnie w pole Program/skrypt wpisujemy tylko mountvol X: /d. Gdzie X to litera partycji naszego dysku.

Polecamy również: Perspektywy i nadzieje związane z technologią NFC – czy to ma przyszłość?

Na koniec wchodzimy również w zakładkę Wyzwalacze. Następnie zaznaczamy automatycznie dodany warunek uruchamiania zadania po zalogowaniu się na nasze konto i klikamy na Usuń. Następnie klikamy na Nowy, Rozpocznij zadanie: Przy logowaniu, Określony użytkownik, Zmień użytkownika, Zaawansowane, Znajdź teraz. Następnie wybieramy użytkownika i zatwierdzamy wszystkie ustawienia klikając na OK. Od tej pory tylko my będziemy mieć dostęp do wybranej partycji tylko po zalogowaniu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama