Zamienniki oryginalnych baterii – na co zwrócić uwagę podczas kupna?
REKLAMA
REKLAMA
Na dobrą sprawę mamy trzy możliwości. Jeśli stara bateria nie nadaje się już do niczego, możemy wymienić ją na oryginalną baterię prosto od producenta, możemy również zakupić dobrej jakości zamiennik lub oddać starą baterię do regeneracji. Niestety, nowa bateria z homologacją producenta to koszt kilkuset złotych, zamienniki to loteria, a regeneracja nie zawsze przyniesie pozytywne efekty. Co więc wybrać?
REKLAMA
Jeśli chodzi o zamienniki, trzeba być bardzo czujnym. Większość zamienników oferowanych na rynku jest niemal taka sama, jak oryginał. No właśnie – niemal. W niektórych przypadkach różnica nawet milimetra w budowie może sprawić wiele problemów – niestabilna bateria, rozłączanie styków, niepewne mocowanie, duże szpary etc. Ponadto najtańsze produkty może i kuszą ceną, ale ich gwarancja na poziomie od 1 do 3 miesięcy nie budzi zaufania. I słusznie. Ale dlaczego?
Sprawdź też: Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?
REKLAMA
Otóż zamienniki niskiej jakości z krótką gwarancją wykonane są najczęściej z ogniw, które nie przeszły kontroli jakości lub zostały zdemontowane ze starych akumulatorów i w najlepszym wypadku jedynie zregenerowane. Nie warto ryzykować kupna takiego zamiennika. W najlepszym przypadku stracimy jedynie pieniądze, w najgorszym uszkodzimy laptopa. Jeśli więc decydujemy się na zamiennik, przeglądajmy oferty tylko tych producentów, którzy oferują przynajmniej 12-miesięczną gwarancje, a ogniwa użyte do produkcji baterii są dobrej jakości.
Kupując zamiennik musimy liczyć się z tym, że jego producent mógł nieudolnie skopiować rozwiązania z oryginału. Pomijając już różnice w wymiarach, które są wbrew pozorom niezwykle ważne, w niektórych zamiennikach nie znajdziemy zabezpieczeń, które były obecne w oryginalnej baterii. Zdarza się to głównie w tanich modelach, które dla oszczędności oskubano z zabezpieczeń i innych rozwiązań. Kupując nieoryginalny akumulator, warto zaufać znanym i sprawdzonym producentom, którzy za nieco wyższą cenę zaoferują nam niemal bliźniaczy produkt w stosunku do oryginału.
Zobacz również: Co trzeba wiedzieć przed założeniem e-biznesu?
Pewną alternatywą dla drogich oryginałów i niepewnych zamienników jest regeneracja oryginalnej baterii. Na czym polega regeneracja? Otóż proces ten polega na wymianie zużytych ogniw chemicznych na nowe oraz przeprogramowaniu układów elektronicznych zaszytych w akumulatorze. Na czym z kolei polega przeprogramowanie? Otóż proces ten polega na kasacji liczników cykli ładowania i rozładowania oraz wymianę informacji związanych z ogniwami i ich pojemnością. W tym przypadku możemy zdecydować się na większe ogniwa i odpowiednią konfiguracje elektroniki, co może zaowocować większą wydajnością baterii. Pamiętajmy jednak, aby regenerację zlecić profesjonalnej i sprawdzonej firmie pod warunkiem, że cena regeneracji będzie opłacalna.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.