REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy spółka daje ogłoszenie

Zakładamy spółkę akcyjną. Niektóre osoby zdecydowały się na wniesienie wkładów niepieniężnych. Sporządziliśmy już sprawozdanie, które obecnie jest badane przez biegłego rewidenta. Wiemy, że trzeba ogłosić jego opinię. Sądziliśmy, że jest to obowiązek biegłego rewidenta. Tymczasem on twierdzi, że to spółka będzie musiała ogłosić tę opinię. Czy ma rację?

Czy zleceniodawca płaci składki ZUS

Czy należy odprowadzić składki ZUS (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) od umowy zlecenia zawartej między osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej?

Jakie są skutki umowy użyczenia samochodu zawartej pomiędzy członkami rodziny

Prowadzę jako osoba fizyczna małą firmę posiadającą samochód ciężarowy, który jest obecnie sporadycznie potrzebny. Mam zamiar przekazać (umową użyczenia) ten samochód innej firmie prowadzonej przez moją synową. Firma synowej będzie pokrywała koszty eksploatacji samochodu i bieżące naprawy. W zamian za bezpłatne użyczenie wywiezie moje wyroby i przywiezie potrzebne produkty i materiały. Czy amortyzację tego samochodu i koszty ubezpieczenia mogę zaliczyć do swoich kosztów? Obie firmy są podatnikami VAT. Czy to działanie będzie podlegało jakiemuś opodatkowaniu?

Pięć spółek zadebiutuje pierwszego dnia na NewConnect

Oficjalnie już wiadomo, że trzy spółki Wrocławski Dom Maklerski (WDM) oraz S4E i Digital Avenue złożyły wnioski do GPW o dopuszczenie do obrotu na rynku New Connect. Jednak na pierwszej sesji może zadebiutować nawet pięć firm.

REKLAMA

Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Każda osoba, która przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, ma obowiązek złożyć wypełniony formularz P86 w Her miejscowym urzędzie podatkowym, tj. Majesty Revenue and Customs. Tylko pobyt w celach turystycznych zwalnia z obowiązku rejestracji.

Najlepiej podpisać umowę terminową z konkurentem TP

Ze względu na to, że rośnie rywalizacja między dostawcami internetu, a ceny ich usług systematycznie spadają, nie opłaca się podpisywać umów długoterminowych.

Nie każdy rozlicza się w najbliższym urzędzie

Nie zawsze podatnicy VAT rozliczają się w urzędzie skarbowym znajdującym się tam, gdzie mieszkają lub mają swoją siedzibę.

Ustawa konieczna do przekraczania granic w UE

Jeśli projekt ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen nie zostanie uchwalony w tym roku, Polacy będą nadal kontrolowani na granicach wewnętrznych UE.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe i celne będzie wydawał nowy organ

Od 1 lipca 2008 r. wydawaniem interpretacji podatkowych i celnych będzie zajmować się Krajowa Informacja Skarbowa, która zastąpi dzisiejszą Krajową Informację Podatkową.

Presja płacowa zagrozi zyskom firm

Branże najbardziej narażone na wzrost presji płacowej, która może obniżyć ich rentowność, to budownictwo, handel i usługi.

Dyżur pod telefonem nie będzie czasem pracy

Rząd zapowiada, że pojęcie tzw. dyżuru pod telefonem nie pojawi się w kodeksie pracy.

Do banku bez opłaty

Składając pełnomocnictwo w firmie ubezpieczeniowej lub w banku, nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej.

Dobrze zaplanowany magazyn

Niezależnie od rodzaju składowanego towaru należy starannie zadbać o wyposażenie magazynu. Nie tylko pozwala to na zbudowanie jednolitego, dobrze funkcjonującego systemu obsługi logistycznej, ale też na optymalizację jego kosztów.

Producenci biokomponentów skorzystają z ulgi

Producenci biokomponentów, których rok podatkowy obejmuje cały 2007 rok, a działalność rozpoczęli w połowie 2006 roku, skorzystają z 19-proc. ulgi.

Firmy szybciej dowiedzą się o konkursach

Resort rozwoju chce, by instytucje rozdzielające unijne pieniądze pół roku przed planowanym naborem informowały o terminach konkursów.

Telepracownik otrzyma sprzęt elektroniczny od pracodawcy

Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców.

Będzie można odzyskać nadpłaconą akcyzę

Podatnicy, którzy od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. sprowadzili samochód osobowy starszy niż dwuletni, będą mogli odzyskać zwrot części akcyzy.

Wystarczy jeden odpis z KRS

Strona procesu będzie mogła sama poświadczyć zgodność kopii z oryginałem dokumentu. Firmy nie będą musiały występować w każdej sprawie przed sądem po osobny odpis z KRS. Przedsiębiorca występujący w sądzie bez adwokata będzie mógł uiścić opłatę po zwróceniu pozwu.

Operator wyszukiwarki internetowej poza prawem

Niejednego przedsiębiorcę może zaskoczyć fakt, że po wpisaniu negatywnie kojarzącego się hasła w wyszukiwarce internetowej pojawia się witryna jego firmy. Nic jednak nie może zrobić. Zarówno w Polce, jak i w Unii Europejskiej brak jest przepisów, które regulowałyby zasady odpowiedzialności operatorów systemów wyszukiwawczych.

Zaległości podatkowe spółki

Organ podatkowy może wydać postanowienie nawet w przypadku, gdy zapłata podatku dokonana została w odpowiedniej wysokości lub ją przekraczała.

Będzie można samemu poświadczyć dokument

Strony procesu będą mogły samodzielnie poświadczać zgodność odpisów składanych dokumentów z ich oryginałem.

Zakaz handlu w święta

Na zakazie handlu w święta najwięcej stracą małe firmy handlowe.

Waluty do przeliczenia

Polski przedsiębiorca może rozliczać się w walucie obcej, jeśli posiada wymagane przez prawo dewizowe zezwolenie.

Hipermarkety wciąż łamią prawa pracowników

Tylko w 2007 roku inspektorzy pracy nałożyli 1776 mandatów o wartości 1,2 mln zł na placówki handlowe.

II półrocze będzie lepsze dla spółek informatycznych

Wzrost gospodarczy i coraz większe inwestycje spowodowały, że w I półroczu rosły zamówienia w branży IT. Nie wszystkie giełdowe spółki potrafiły przełożyć to na dobre wyniki. W II półroczu ma być jednak lepiej.

Kto może zostać upoważnionym podmiotem gospodarczym

Władze unijne zdecydowały się wprowadzić do prawa celnego instytucję tzw. upoważnionego podmiotu gospodarczego. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, żeby uzyskać ten status?

Czy od zakupu działki jest zwrot VAT

Podatnik kupił działkę budowlaną na firmę, którą prowadzi. Działka budowlana nie będzie podlegała amortyzacji. Czy podatnikowi będzie przysługiwał zwrot VAT?

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.

Wspólne prawo ochronne

Znak towarowy wykształcił się dla odróżnienia towarów i usług jednego przedsiębiorcy od tożsamej lub podobnej oferty drugiego. Taka jest także podstawowa rola ochrony, udzielonej przez przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej.

Kiedy opłaca się zostać podatnikiem VAT

Przedsiębiorcy, którzy osiągają wysoki obrót z działalności gospodarczej lub którzy wykonują kontrakty na rzecz innych podatników VAT, powinni od razu zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. Będzie to dla nich korzystne, gdyż wcześniej czy później będą musieli rozliczać VAT.

Demontaż powoduje powstanie nowego obiektu

Budynek lub budowla są uważane za używane, jeżeli były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Powyższy warunek nie jest spełniony, gdy w ciągu tego okresu budynek lub budowla ulegają rozmontowaniu i przeniesieniu w inne miejsce.

Wspólne rachunki bankowe ułatwią rozliczenia przedsiębiorcom

Wszyscy zainteresowani będą mogli zakładać wspólne rachunki bankowe. Ze zmiany skorzystają głównie przedsiębiorcy w ramach wspólnych inwestycji. Udziały posiadaczy w rachunku będą równe, a dyspozycje wypłaty samodzielne.

Przekazanie darowizny - poza kasą fiskalną

Przedsiębiorca przekazujący darowizny na cele związane z prowadzoną firmą nie ma obowiązku ewidencjonować ich za pomocą kas fiskalnych.

Przedsiębiorcy poczekają na pieniądze na innowacje

Resort nauki przesuwa na jesień rozpoczęcie drugiego naboru wniosków o dotacje dla innowacyjnych przedsięwzięć, bo nie zdążył jeszcze ocenić wszystkich projektów zgłoszonych w pierwszej turze.

Zatrudnij niepełnosprawnego

W najbliższy czwartek w Warszawie Wielki Finał...

Nowe granice składu wolnocłowego

Określono nowe granice dla składu wolnocłowego na terenie terminalu portu lotniczego w Krakowie-Balicach.

Resortowy wniosek o interpretację

Występując o interpretację podatkową, trzeba korzystać ze wzoru wniosku ORD-IN opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Jakie są konsekwencje umieszczenia nazwiska komandytariusza w nazwie

Szczególna sytuacja powstaje w spółce komandytowej w razie umieszczenia w jej nazwie nazwiska komandytariusza, którego odpowiedzialność za zobowiązania zostaje ograniczona do wysokości sumy komandytowej. Co do zasady, zgodnie z art. 104 par. 4 kodeksu spółek handlowych, nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Zasady ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne i jej opłacanie różnią się od zasad naliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Różnice są szczególnie widoczne przy rozpatrywaniu obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców.

Za mało informacji w internecie

Polskie spółki mają gorsze niż firmy z sąsiednich krajów standardy udostępniania w internecie informacji o członkach zarządów i rad nadzorczych.

Czy student rozpoczynający działalność gospodarczą musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Mam 23 lata, jestem studentem IV roku studiów dziennych. Obecnie odbywam staż w dziale kadr jednej z firm. Od września 2007 r. zamierzam otworzyć własną działalność gospodarczą. Czy z tytułu bycia studentem muszę opłacać składki na ZUS, czy będę zwolniony ze składek do ukończenia 26 lat?

Inwestor uzyska więcej informacji w internecie

Od 2008 roku spółki giełdowe będą musiały publikować szczegółowe informacje o działalności, m.in. dotyczące sprawozdawczości, na swoich stronach internetowych.

Granicę będzie można przekraczać w każdym miejscu

Przekraczanie granicy Polski będzie normował kodeks graniczny Schengen, zgodnie z którym kontrola osób na granicy z państwami UE zostanie zniesiona.

Ogłoszeniem w dłużnika

Inwencja niektórych osób unikających płacenia podatków wydaje się nieograniczona.

Odsetki można było zaliczyć do kosztów

Odsetki od pożyczki udzielonej w 2004 roku podmiotowi polskiemu przez firmę zagraniczną można było zaliczyć do kosztów.

Zatrudnianie w Polsce bez zezwolenia

Obowiązujące przepisy pozwalają Białorusinom, Rosjanom i Ukraińcom podejmować w Polsce pracę bez zezwolenia. Mogą oni zatrudniać się u polskich przedsiębiorców dwa razy w roku na trzymiesięczne okresy.

Powstanie elektroniczny rejestr zanieczyszczeń

Ekolodzy będą mieli mniej czasu na zgłaszanie udziału w postępowaniach administracyjnych dotyczących wydania decyzji o oddziaływaniu inwestycji na przyrodę.

CIT. Senackie poprawki w Sejmie

Plany stref zamiast planów zagospodarowania przestrzennego

Ministerstwo Budownictwa chce zlikwidować decyzje o warunkach zabudowy. Zamiast planów zagospodarowania przestrzennego, powstaną plany stref. Na podstawie planu stref będą wydawane w miastach pozwolenia na budowy.

Czy z działalności gospodarczej należy opłacać składki w okresie urlopu wychowawczego

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z tytułu działalności odprowadzam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy będąc na urlopie wychowawczym będę musiała również płacić składki na ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy?

REKLAMA