reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W ciągu dwóch lat największe sieci zainwestują 2 mld zł

W ciągu dwóch lat największe sieci zainwestują 2 mld zł

Sklepom osiedlowym przybędzie konkurencja. Carrefour wprowadził nowe sklepy franczyzowe. Ekspansja sieci handlowych przenosić się będzie do mniejszych miast.


Walka sieci handlowych o polski rynek nabrała tempa. Na najbliższe lata największe sieci zapowiadają miliardowe inwestycje. Zdaniem ekspertów, za kilka lat - wzorem rozwiniętych rynków europejskich - w Polsce pozostanie kilka liczących się sieci.


Jutro Carrefour Polska otworzy 18 nowych hipermarketów Carrefour, co jest efektem zakończenia procesu rebrandingu przejętych od Ahold Polska hipermarketów Hypernova i kilku supermarketów Albert.


- W 2008 roku w ramach rozwoju organicznego planujemy otworzyć trzy hipermarkety i 10 supermarketów. Podobne plany mamy również na 2009 rok - mówi Alain Souillard, prezes Carrefour Polska.


Firma będzie też konkurować w innym formacie sklepów. Pod koniec września powstał pierwszy osiedlowy sklep Carrefour 5 minut. Sieć tych sklepów będzie rozwijana wyłącznie w systemie franczyzowym. Sklepy będą miały od 80 do 500 mkw. powierzchni i będą zlokalizowane zarówno w dużych, średnich, jak i małych miastach. W przyszłym roku można się spodziewać uruchomienia około 40 tego typu obiektów.


Inwestycje zapowiedział Jeronimo Martins Dystrybucja, właściciel sieci dyskontowej Biedronka. Do 2009 roku portugalska grupa zainwestuje 500 mln zł. Firma chce uruchamiać 120 sklepów każdego roku. Oprócz rozwoju organicznego, Jeronimo Martins Dystrybucja nie wyklucza przejęć, ale tylko sklepów w formacie zbliżonym do Biedronki.


Z kolei do marca 2008 r. wartość rocznych inwestycji realizowanych przez sieć Tesco sięgnie 600 mln zł. Za tę kwotę uruchomionych zostanie 50 sklepów różnych formatów - supermarketów i hipermarketów w miejscowościach liczących ponad 10 tys. mieszkańców, a także dziesięć nowych stacji benzynowych.


- Każdorazowo decyzja zależeć będzie od potrzeb lokalnego rynku - zapowiada Przemysław Skory, rzecznik Tesco.

Grupa Metro (właściciel m.in. sieci Real) w najbliższych latach powiększy się o siedem nowych hipermarketów.


- Rebranding przejętej sieci Geant zakończył się z końcem I kwartału 2007 r. Siedem placówek, które w chwili przejęcia znajdowały się w fazie planowania bądź budowy, będą realizowane w kolejnych latach - zapowiada Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metro AG w Polsce.


Emperia Holding, notowany na warszawskiej giełdzie właściciel m.in. supermarketów Stokrotka i sklepów detalicznych Lewiatan, a także spółek dystrybucyjnych (m.in. Eldorado, BOS), pieniądze na dalszy rozwój chce pozyskać z emisji akcji. Pozyskane z emisji środki przeznaczone będą na transakcje przejęć oraz dalszy rozwój organiczny (w latach 2007-2008 na akwizycje spółka chce przeznaczyć około 200 mln zł). Łącznie planowane przez spółkę nakłady inwestycyjne w latach 2007-2008 wyniosą od 430 do 480 mln zł.


ZE STRONY PRAWA

18 września weszła w życie ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wprowadza ona obowiązek uzyskiwania zezwolenia na działalność placówek handlowych o powierzchni powyżej 400 mkw. Zgody udziela wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na lokalizację obiektu, po uzyskaniu pozytywnej opinii rady gminy (miasta), a w przypadku obiektów powyżej 2 tys. mkw. także po uzyskaniu pozytywnej opinii sejmiku województwa. Według ekspertów ustawa narusza zasadę swobody działalności gospodarczej.


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama