REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ABC prawidłowego wydawania pieniędzy z funduszy unijnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sonntag Joanna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie decyzji o przyznaniu dofinansowania projektu to dopiero początek drogi do unijnych pieniędzy. Zgodnie z zasadą dystrybucji środków pomocowych, najpierw należy zrealizować projekt ze środków własnych (w tym również ze źródeł zewnętrznych, takich jak np. kredyt bankowy), a dopiero wówczas można występować o refundację poniesionych wydatków.


REKLAMA

Co robić, a czego nie, aby nie narazić się na ryzyko odmowy wypłaty dotacji bądź konieczność zwrotu unijnego wsparcia?

A jak absolutna konieczność realizacji projektu zgodnie z umową o dofinansowanie,
czyli... Dekalog Beneficjenta:

I Nie rozpoczynaj realizacji projektu wcześniej niż po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie/ podpisaniu umowy o dofinansowanie (określone w regulacjach dot. Programu i Działania, w ramach którego otrzymałeś dofinansowanie). W przeciwnym wypadku wszystkie wydatki w ramach projektu zostaną uznane za niekwalifikowane, co w dalszej kolejności oznacza odmowę wypłaty wsparcia oraz wypowiedzenie umowy.

REKLAMA


II Nie dokonuj zmian/ modyfikacji w trakcie realizacji projektu, które miałyby bezpośredni wpływ na jego realizację lub osiągnięcie jego celów bez uprzedniego poinformowania i otrzymania akceptacji ze strony właściwych instytucji (nie dot. przesunięć między poszczególnymi kategoriami wydatków kwalifikowanych do określonego w regulacjach programowych poziomu).

III
Wypełniaj obowiązki sprawozdawcze względem Instytucji Wdrażającej (składaj prawidłowe sprawozdania okresowe i końcowe).

IV Przestrzegaj procedur związanych z zamówieniami publicznymi, jeśli Ciebie obowiązują.

V
Przy wykorzystywaniu środków pomocowych nie naruszaj obowiązujących przepisów dot. finansów publicznych.

VI
Przy realizacji dostaw, usług lub robót budowlanych w ramach projektu, wybieraj i udzielaj zamówień w oparciu o najbardziej korzystną ekonomicznie ofertę z zachowaniem zasad przejrzystości i uczciwej konkurencji oraz dołóż wszelkich starań w celu uniknięcia konfliktu interesów.

VII
Wypełnij prawidłowo wszystkie warunki wypłaty dotacji określone w umowie o dofinansowanie.

VIII Przechowuj całą dokumentację związaną z realizowanym projektem zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, nie krócej jednak niż to zostało określone w umowie o dofinansowanie.

IX
Informuj opinię publiczną o tym, że projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.


X Osiągnij założone cele projektu i zapewnij trwałość jego efektów!

B
jak bankowy rachunek projektowy. Umowa o dofinansowanie zobowiązuje beneficjenta również do rozliczenia projektu zgodnie z zasadami i w terminach w niej określonych, w tym do dokonywania płatności za wykonane usługi, dostawy bądź roboty budowlane za pośrednictwem rachunku bankowego. Wygodnym rozwiązaniem w tym zakresie jest otwarcie wyodrębnionego rachunku bankowego przeznaczonego wyłącznie do obsługi i rozliczenia dotacji oraz samej inwestycji. Wyciąg z takiego rachunku gwarantuje właściwe udokumentowanie poniesionych nakładów, co jest kluczowe z punktu widzenia kwalifikowalności wydatków. Jednocześnie koszty - zarówno otwarcia jak i prowadzenia takiego rachunku oraz opłaty pobierane od dokonywanych transakcji finansowych związanych z projektem - kwalifikują się do refundacji.

C
jak czynności kontrolne podejmowane przez upoważnione do tego krajowe i unijne instytucje, których celem jest wykrywanie wszelkich nieprawidłowości pojawiających się w związku z realizacją i rozliczeniem projektów współfinansowanych ze środków pomocowych. Przez nieprawidłowości należy ogólnie rozumieć wszelkie naruszenie przez beneficjenta prawa krajowego dot. pomocy ze środków unijnych bądź prawa wspólnotowego skutkujące narażeniem na szkody budżetu Unii Europejskiej. Jako najczęstsze nieprawidłowości wymieniane są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przedstawianie do refundacji kosztów niekwalifikowanych,

- posługiwanie się dokumentami sfałszowanymi i potwierdzającymi nieprawdę.


Warto pamiętać, że dopuszczenie się nieprawidłowości oraz nieusunięcie ich przyczyn i skutków stanowi kolejną podstawę do rozwiązania umowy o dofinansowanie, a co za tym idzie - nieotrzymanie dofinansowania bądź konieczność jego zwrotu.


Należy więc postępować zgodnie z umową o dofinansowanie, zapewnić płynność finansową i prawidłowe rozliczenie projektu oraz nie dopuścić do nieprawidłowości. Wówczas dotacja zostanie wypłacona. Warto pamiętać, że w wielu tych kwestiach może pomóc bank.


Joanna Sonntag

departament kredytów klientów korporacyjnych ING Bank Śląski

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA