REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Karta paliwowa ułatwia zarządzanie flotą samochodową

Karty paliwowe są jednym z najskuteczniejszych narzędzi efektywnego zarządzania wydatkami firmy. Korzystając z nich, można zaoszczędzić do 30 proc. na kosztach zakupu paliwa.

Gdy pracownik porzuci pracę

W razie porzucenia przez pracownika pracy pracodawcy często mają problem, jak powinni postąpić w takiej sytuacji i kiedy można uznać, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Sytuacja ta nie jest wprost określona przez prawo pracy.

Czy umorzone odsetki od niewypłaconych dywidend są przychodem

Spółka zawarła ze wspólnikami umowę, na podstawie której zostanie ona zwolniona z zapłaty odsetek od niewypłaconych dywidend. Czy zawarcie takiej umowy oznacza dla spółki powstanie opodatkowanego przychodu?

Czy spółka odkupi akcje

Razem z kilkoma innymi akcjonariuszami mniejszościowymi planujemy zgłoszenie żądania dotyczącego przymusowego wykupu akcji. Obawiamy się, że akcjonariusze większościowi nie będą zainteresowani ich objęciem. W jaki sposób powinna przebiegać operacja przymusowego wykupu. Co będzie w przypadku, gdy nie zostanie w ogóle podjęta uchwała o przymusowym wykupie akcji? Czy wówczas spółka będzie zobowiązana do ich nabycia?

REKLAMA

Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Przedsiębiorca, który przedstawi ofertę innemu przedsiębiorcy lub konsumentowi, jest nią związany. Jeśli jej nie odwoła i zostanie ona przyjęta - oferent będzie musiał zawrzeć umowę na warunkach, które przedstawił w ofercie.

RPP podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pb, główna stopa NBP będzie na poziomie 4,75 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

Urzędy narzucają niedozwolone klauzule

Zamawiający coraz częściej wprowadzają do projektów umów dotyczących zamówień publicznych klauzule, które naruszają zasadę swobody kontraktowania oraz zasadę równorzędności stron umowy.

Trzeba zmodyfikować programy ubezpieczeniowe firmowych aut

Nowe możliwości uzyskania zwrotu składki i przepisy utrudniające towarzystwom odmowy wypłat ucieszyły zarządzających programami ubezpieczeń flot. Podkreślają jednak, że w nowych umowach ubezpieczenia trzeba określić, jak strony interpretują nowe przepisy kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Informacje gospodarcze muszą być dostępne

Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych proponuje otwarty katalog podmiotów, które mogą zgłosić dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Znosi także kwoty minimalne długu, przez co będzie można zgłosić każdą wierzytelność wymagalną, niezależnie od jej wysokości.

Nie ma kompromisu w sprawie specjalistów od bhp

Rząd chce, aby z usług specjalistów bhp z zewnątrz mogły korzystać tylko duże firmy. To niezgodne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej - uważają pracodawcy.

Żołnierze nie będą mogli prowadzić firm

Tylko za zgodą dowódcy żołnierz zawodowy będzie mógł podejmować pracę zarobkową lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Wzrośnie koszt badania spółek giełdowych

Od 2008 roku spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską co najmniej raz na siedem lat. Spowoduje to wzrost kosztów.

Koniec cyklu podwyżek stóp dopiero w przyszłym roku

Bank centralny będzie podwyższał koszty pieniądza nie tylko w tym, ale i w 2008 roku.

Jak sprostać wymaganiom instytucji oceniającej wniosek i bankowi

Przedsiębiorca chcący zrealizować inwestycje często zmuszony jest korzystać z dodatkowego finansowania, jakim jest kredyt bankowy. To z kolei może rodzić obawy, że wymagania banku dotyczące zdolności kredytowej firmy będą odbiegać od oczekiwań instytucji oceniającej wniosek o dotacje. Nic bardziej mylnego.

Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa

Jakie informacje stanowią tajemnicę przedsiębiostwa i na jakiej podstawie można domagać się ich ochrony?

Metody połączenia spółek - w myśl ustawy o rachunkowości

Globalizacja ujawnia się przede wszystkim w procesie łączenia się spółek. Zjawisko połączeń dotyczy zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw i jest coraz częściej spotykane również w Polsce.

Jakie nowe obowiązki mają właściciele klubów fitness

Od 1 października 2007 r. przedsiębiorcy świadczący usługi związane z poprawą kondycji fizycznej będą mieli obowiązek zainstalowania kas fiskalnych. Dotyczy to m.in. basenów, siłowni, saun czy klubów fitness.

Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Naukę w szkole zakończył w czerwcu br. Do 31 sierpnia br. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Na jakiej zasadzie powinniśmy go zatrudniać od 1 września br.?

Firmy dużo tracą na podatku od nieruchomości

Przedsiębiorcy płacą zbyt wysokie kwoty podatku od nieruchomości z powodu nieprawidłowych ewidencji. Powodem tych nadpłat jest również skomplikowane prawo podatkowe i profiskalne nastawienie urzędników w gminach. Podatnicy powinni dokładnie przeanalizować dotychczasowe rozliczenia i na nowo zakwalifikować grunty i budowle.

Zobowiązania pieniężne w euro

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji kodeksu cywilnego i ustawy prawo dewizowe, który dopuszcza wyrażanie zobowiązań pieniężnych w Polsce także w euro. Gdyby został przyjęty, przedsiębiorcy mogliby rozliczać się z innymi rezydentami w euro, bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia prezesa NBP.

Dochód ze zbycia akcji to dywidenda

Dochód uzyskany ze zbycia przez bank szwajcarski akcji celem umorzenia należy uznać za dywidendy opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pracodawca wydłuży lub skróci okres pracy tymczasowej

Pracownik tymczasowy będzie mógł wykonywać pracę u jednego pracodawcy nawet 18 miesięcy. Firma nie skorzysta z usług agencji pracy tymczasowej, jeśli zwolni np. 10 proc. pracowników w okresie sześciu miesięcy. Agencje będą mogły żądać od pracodawcy wyciągu z obowiązujących w firmie przepisów o wynagradzaniu.

Opracowano nowy wzór deklaracji DT-1

Minister finansów opracował wzór deklaracji na podatek od środków transportowych. Nowe zeznanie DT-1 zacznie obowiązywać 1 stycznia 2008 r.

Użyczenie nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej

Ojciec jest właścicielem nieruchomości, którą chce użyczyć synowi na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jakie wywoła to skutki podatkowe?

Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

Szczególny rygor w sprawach gospodarczych obowiązuje przy doręczaniu pism procesowych.

Kiedy opodatkować otrzymane świadczenia

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien pamiętać, że uzyskanie nieodpłatnego świadczenia nie zwalnia go z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Jednak nie od wszystkich tego rodzaju świadczeń trzeba będzie zapłacić podatek.

Obowiązki pracodawcy wobec urzędu pracy

Niedługo zamierzam otworzyć własną firmę i zatrudnić kilku pracowników. Słyszałem, że wiążą się z tym jakieś obowiązki wobec urzędu pracy? Jeśli tak, to bardzo proszę o informację, jakie to będą obowiązki? - pyta Czytelnik ze Skierniewic.

Wakacje na 2008 rok w grudniu będzie można kupić 30 proc. taniej

Ponad połowę wakacyjnych wyjazdów do zagranicznych kurortów Polacy kupili w I kwartale. Oferty last minute wyszły z mody i stały się trudniej dostępne.

Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Holandia jest jednym z najatrakcyjniejszych państw starej Unii Europejskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Oferuje przejrzyste i stabilne prawo, prężną gospodarkę oraz liczne zachęty podatkowe.

Pracownicy handlu będą mieli wolne w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

CIT. Koszty uzyskania przychodów w firmie

Przedsiębiorcy, którzy inwestują w obce środki trwałe, mogą je amortyzować. Wartość początkową ustala się wówczas identycznie jak przy środkach trwałych zakupionych lub wytworzonych we własnym zakresie.

Polacy nie będą kontrolowani na granicach Unii

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Stawka podatku wzrośnie aż o 44 procent

Do 180 euro miesięcznie ma być podwyższona stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych. Obecnie wynosi ona 125 euro

Mniejsze kary dla firm

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.

Nowelizacja k.p. określiła prawa i obowiązki telepracowników

Pracodawca będzie zobowiązany do dostarczenia telepracownikom niezbędnego sprzętu elektronicznego.

Jak zrobić dobry interes z gminą

Ograniczeniu ulegnie zakres i stopień trudności analiz poprzedzających przygotowanie projektów PPP. W procedurze wyboru partnera prywatnego stosowane mają być tryby negocjacji z ogłoszeniem i dialogu konkurencyjnego. Przedsiębiorcom będzie przysługiwało prawo tylko protestu rozstrzyganego przez urząd.

Wynagrodzenie członków zarządu w spółce akcyjnej

Na wynagrodzenie członka zarządu może się składać wiele elementów. Część z nich może być regulowana w umowie o pracę, pozostałe na podstawie dodatkowego stosunku prawnego

Składki od przedsiębiorcy na rencie

Mam 57 lat i pobieram świadczenie rentowe. Jednocześnie prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Słyszałam, że od 1 lipca 2007 r. zobowiązana jestem obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które do tej pory były dobrowolne. Czy to jest prawda? - pyta Czytelniczka z Kutna.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek nieudokumentowany fakturą

Nasza spółka oddała do naprawy komputer. Za wykonaną usługę zapłaciliśmy przelewem bankowym, mamy również umowę, którą podpisaliśmy, gdy komputer oddaliśmy do naprawy. Mimo wielokrotnych próśb, nie otrzymaliśmy jednak od naszego kontrahenta faktury. Czy możemy kwotę wpłaconą z tytułu naprawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Prowadzimy księgi rachunkowe.

Fundusze unijne dla przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych

W nowym okresie programowania funduszy unijnych (2007-2013) możliwe będzie wnioskowanie z dwóch rodzajów programów operacyjnych: zarządzanych centralnie oraz regionalnie. Ze względu na fakt, że programy ogólnokrajowe skierowane będą na dofinansowanie projektów wysokobudżetowych, mikroprzedsiębiorcy powinni skierować szczególną uwagę na środki dostępne w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Pomoc nie tylko w razie awarii

Posiadanie odpowiednio dobranej polisy assistance może zapewnić kierowcy i pasażerom pojazdu wszechstronną pomoc w trudnych sytuacjach. Polisa oferowana jest przez ubezpieczycieli bezpłatnie do ubezpieczenia OC i AC, ale często tylko w wariancie podstawowym.

12 dni świątecznych w roku bez handlu

W te dni będą mogły jednak pracować placówki kultury, oświaty, stacje benzynowe i apteki oraz firmy jednoosobowe.

Ostrożni kierowcy nie stracą zniżki pomimo wypadku

W Compensie trwa promocja, która pozwala na utrzymanie wszystkich zniżek na polisę komunikacyjną mimo wypadku. W Link4 za taką gwarancję trzeba dodatkowo zapłacić.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o CIT

Sejm, na wniosek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przyjął w czwartek (23 sierpnia) poprawki senackie ws. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Ustawa wprowadza ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Opodatkowane są nawet niewykorzystane nieruchomości

Nieruchomości będące w posiadaniu przedsiębiorcy uznaje się za związane z prowadzoną przez niego działalnością niezależnie od tego, czy są wykorzystywane.

Podatek od samochodów sprowadzonych z zagranicy

Projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego skierowano do prac komisyjnych.

Kontrole podatkowe w firmie można opóźniać

Kontrolę może opóźnić wyznaczenie pełnomocnika. Gdy urząd chce doręczyć upoważnienie - jest on nieuchwytny.

Płacowa presja zagraża zyskom firm

Prognozowany średnio 10 % wzrost płac co roku może doprowadzić do spadku konkurencyjności polskich firm. Najbardziej zagrożone są wyniki przedsiębiorstw z branży budowlanej i handlowej oraz w usługach. Firmy, którym w związku z presją na podwyżkę płac grozi spadek rentowności, mogą przenieść produkcję za granicę.

Jak restrukturyzacja wpływa na rozliczanie strat w firmie

Dostosowując prowadzoną działalność do realiów rynkowych, spółki kapitałowe często dokonują różnego rodzaju restrukturyzacji, tj. połączeń, podziałów oraz przekształceń formy prawnej. Jak tego typu operacje wpływają na rozliczanie strat podatkowych restrukturyzowanych przedsiębiorców na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Bezpodstawne zarzuty przeciwko układowi

Układ w postępowaniu upadłościowym musi być przeprowadzony i zatwierdzony szybko i sprawnie. Na przeszkodzie temu często stają bezpodstawne zarzuty przeciwko układowi składane przez zaprzyjaźnionych z dłużnikiem wierzycieli.

REKLAMA