| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kto składa deklaracje co kwartał

Kto składa deklaracje co kwartał

Za III kwartał 2007 r. zarówno mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, jak i inni spełniający ustawowe warunki, powinni złożyć deklaracje najpóźniej 25 października. Do rozliczeń służy formularz VAT-7K.


Część podatników ma prawo do składania deklaracji podatkowych VAT za okresy kwartalne. Przewidziano to w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o VAT).
Zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.


Nie tylko jednak oni mogą korzystać z takiej możliwości, co wynika z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT. Regulacja ta stanowi, że mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, a także podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3 ustawy o VAT, wykonujący wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie, również mogą składać deklaracje kwartalne. Mogą to robić po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.


Jeżeli chodzi o art. 43 ust. 3 ustawy o VAT, to dotyczy on rolników ryczałtowych. Jak wynika z tego unormowania, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku, może zrezygnować z tego zwolnienia. Może to zrobić pod warunkiem dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 tys. zł, a także dokonania zgłoszenia rejestracyjnego i prowadzenia ewidencji.


Warto podkreślić, że podatnicy mogą utracić prawo do kwartalnych rozliczeń. Taką możliwość przewiduje art. 99 ust. 5 ustawy o VAT. Jak wynika z tej regulacji, podatnicy, którzy utracili prawo do stosowania metody kasowej, tracą prawo do składania deklaracji podatkowej za okresy kwartalne, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot stanowiących równowartość 800 tys. euro oraz 30 tys. euro. Wyjaśnijmy, dlaczego w przepisie mowa jest o takich limitach. Otóż występują one w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Wynika z niego, że małym podatnikiem jest ten, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro. Z kolei kwota stanowiąca równowartość 30 tys. euro dotyczy m.in. prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi, będących agentem czy zleceniobiorcą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK