REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będziemy eliminować zbędne obciążenia przedsiębiorców

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wiele nakładanych przez administrację gospodarczą obowiązków można ograniczyć. Zamiast przesyłać informację do 17 urzędów, przedsiębiorca powinien wysłać ją do jednego, a administracja rozesłać ją w ramach własnego systemu i własnych obowiązków.


Komisja Europejska oszacowała, że wszystkie obowiązki informacyjne wymuszane przez naszą administrację kosztują przedsiębiorców miliardy dolarów rocznie. Dlaczego resort nie eliminuje zbędnego prawa powielaczowego?

 

REKLAMA


- W pierwszej kolejności w ramach Programu Reformy Regulacji pod lupę wzięliśmy obowiązki informacyjne, bo są one najbardziej uciążliwe dla przedsiębiorców. Komisja Europejska oszacowała, że wypełnianie obowiązków informacyjnych kosztuje nas 10 mld dol. rocznie, co stanowi ponad 4 proc. PKB. Zakładamy, że dzięki ich redukcji będzie można zaoszczędzić te pieniądze. Z analiz wynika, że tylko w prawie ochrony środowiska jest aż 400 obowiązków informacyjnych, w obszarze zabezpieczenia społecznego zidentyfikowaliśmy ich 90, zaś w zagospodarowaniu przestrzennym 60. Łatwo to zauważyć w dokumentach wypełnianych przez przedsiębiorców, gdzie nawet w jednym formularzu kilka razy trzeba podać te same dane: imię, nazwisko, adres i NIP. Do tego formularze przesyła się w kilkanaście miejsc.


To wygodne dla urzędników...


- Tak, ale nie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych średnich i małych. Niemożliwe, aby aż 400 obowiązków informacyjnych było konieczne. Jestem przekonany, że wiele z nich nakłada się i można je ograniczyć. Przykładowo zamiast przesyłać informację w 17 miejsc, przedsiębiorca powinien wysłać je w jedno, a administracja rozesłać ją w ramach własnego systemu. Do tego potrzebne jest wprowadzenie informatycznego systemu przekazywania danych. Jednak najpierw wszystkie niepotrzebne obowiązki należy dokładnie zidentyfikować.


Na jaki poziom redukcji obowiązków informacyjnych mogą liczyć nasi przedsiębiorcy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Uważam, że 10-proc. redukcja jest absolutnie realna. Może się jednak okazać, że natrafimy na opór urzędników przyzwyczajonych do dotychczasowych praktyk. Najtrudniej jest, gdy te same informacje docierają do administracji centralnej i samorządowej. Dużym problemem jest przekonanie jednej z nich do rezygnacji z egzekwowania obowiązku informacyjnego na rzecz drugiej.


Co dalej będzie z ideą jednego okienka?


- Wiadomo, że do końca 2007 roku nie zdążymy. Ale nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej musi zostać przyjęta choćby w takiej formie w jakiej jest, inaczej nie ruszymy z miejsca w ogóle. Jako resort jesteśmy do tego przygotowani, pieniędzy na system informatyczny też nie brakuje, ale potrzebny jest instrument prawny.


Redukcja obowiązków informacyjnych przedsiębiorców może być niekorzystna dla innych grup społecznych, np. pracowników lub konsumentów?


- Niekoniecznie, bo każdy przypadek zamierzamy oceniać indywidualnie. Chcemy przeanalizować skrupulatnie każdy formularz i wyeliminować tylko to, co jest niepotrzebne, np. zdublowane wymagania. Nie chcemy, aby redukcja odbywała się kosztem innych grup społecznych czy zawodowych.


Kolejnym etapem po dokonaniu pomiaru obciążeń biurokratycznych będzie dokonywanie zmian w przepisach?


- Tak, będziemy eliminować wszystkie zbędne obciążenia. Są dwie metody zmian. Można oddzielnie zmieniać każdy przepis albo przejść przez wszystkie przepisy z danej dziedziny i przedstawić kompleksowy pakiet zmian. Pierwsza metoda była już stosowana i raczej się nie powiodła. Z drugiej strony, pojedynczy przepis szybciej można zmienić. Ja jednak przychylam się do zmian całościowych.


Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA


PIOTR WOŹNIAK

z wykształcenia geolog, zajmował się doradztwem w zakresie energetyki i obrotu paliwami

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA