| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Potrzebne nowe ustawy

Potrzebne nowe ustawy

Trzeba od nowa napisać ustawy o podatkach dochodowych. Należy także w większym stopniu wspierać małych podatników - uważają przedstawiciele Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.


Od 2000 roku ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych była zmieniana 89 razy, a od osób prawnych 52 razy. Zdaniem Rady Podatkowej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, ustawy te powinny więc być napisane od nowa. Może to zająć około trzech lat. Do tego czasu nowy Sejm powinien jednak dokonać zmian, nie tylko w podatkach dochodowych, ale także w VAT, akcyzie i Ordynacji podatkowej. Osiemnaście najważniejszych propozycji Rada przedstawiła w almanachu podatkowym.


Jej zdaniem, obecna Ordynacja podatkowa nie zawiera niezbędnych wzorców postępowania przez podatników i organy podatkowe, takich jak np. zasada rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatników.


Prawo powinno także w większym stopniu wspierać małych podatników, ponieważ koszty stosowania przepisów stanowią u nich aż 30 proc. wartości należnego podatku, podczas gdy koszty dużych podatników wynoszą 2 proc. Różnicę tę można zlikwidować poprzez podwyższenie progu 800 tys. zł przychodów, po przekroczeniu którego trzeba prowadzić pełną księgowość.


Kolejnym pomysłem uspra-wniającym system podatkowy jest podwyższenie rangi protokołu kontroli. Podpisanie protokołu, w którym nie stwierdzono nieprawidłowości rozliczeń, powinno być wiążące dla organów. Dziś podatnicy nawet po kontroli nie mają pewności, czy za jakiś czas organy nie zakwestionują skontrolowanych wcześniej rozliczeń.


Eksperci twierdzą ponadto, że stawka 19 proc. CIT, która dziś jest jeszcze konkurencyjna w naszym regionie Europy, wkrótce może okazać się jedną z wyższych. Do obniżki stawki dla przedsiębiorców przygotowują się bowiem państwa sąsiadujące z Polską.


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »