| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagrożone 20 mld zł z Unii

Zagrożone 20 mld zł z Unii

Brak nowelizacji ustawy sparaliżował pracę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja będzie odpowiadała za ponad 20 mld zł z funduszy unijnych na lata 2007-2013. Projektem nowelizacji powinien priorytetowo zająć się nowy rząd i parlament.


Dostęp do pieniędzy unijnych dla firm opóźnia się. Jak ustaliła GP, to efekt tego, że Ministerstwo Gospodarki nie zdążyło na czas przygotować nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).


- Możemy rozpocząć nabór wniosków do poszczególnych działań dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o utworzeniu Agencji - mówi w rozmowie z GP Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy Agencji.


Przewiduje, że realnie konkursy na dotację pojawią się dopiero na przełomie 2007 i 2008 roku.


To złe informacje dla tysiący właścicieli prywatnych polskich firm, którzy czekają na start pieniędzy z Unii Europejskiej. I wszystko wskazuje, że poczekają na nie co najmniej kilka miesięcy, choć we wtorek Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła najważniejszy dla przedsiębiorców program Innowacyjna Gospodarka. Urzędem, który będzie dzielił główną pulę pieniędzy z tego programu dla firm, będzie właśnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.


Krzysztof Olszewski jest właścicielem firmy w jednej z podwarszawskich miejscowości. Jak mówi GP, od kilku miesięcy zwleka z rozpoczęciem unowocześniania swojego zakładu, bo chce skorzystać z olbrzymiej puli środków unijnych, która ma trafić do polskich firm.


- Modernizację mojej firmy mógłbym zacząć już kilka miesięcy temu. Rozmawiałem już z bankiem, który ma mi przyznać kredyt na inwestycje. Jednak chciałbym skorzystać z funduszy unijnych - mówi przedsiębiorca.


Nowelizacja ustawy o PARP jest potrzebna, by Agencja mogła zacząć rozdysponowywać pieniądze unijne z perspektywy 2007-2013. Musi ona rozszerzyć zakres zadań, które urząd ma do realizacji. Bo oprócz zwykłych dotacji dla firm PARP będzie odpowiedzialny także za wiele nowych dotacji, takich jak na przykład przeznaczenie ponad 2,2 mld zł na rozwój pięciu najbiedniejszych regionów Polski czy też wspieranie współpracy między firmami a naukowcami.


Choć Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji, to zrobiło to za późno. Został on przyjęty przez rząd w połowie września. Tymczasem kilkanaście dni wcześniej Sejm zakończył swoją kadencję. Projektem będzie musiał się zająć nowy rząd, po wyborach. Jeśli sprawy nie potraktuje priorytetowo, to przedsiębiorców czeka długie oczekiwanie na unijne pieniądze. Nie uzyskaliśmy komentarza w tej sprawie z obecnego kierownictwa Ministerstwa Gospodarki.


- Źle by się stało, gdyby z przyczyn politycznych opóźnił się start unijnych dotacji dla firm. Jeśli po wyborach dojdzie do zawirowań politycznych, to sprawy gospodarki zejdą na dalszy plan i politycy nie znajdą czasu, by zająć się szybkim uchwaleniem nowelizacji ustawy - ocenia Ewa Fedor, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »