reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organy podatkowe nie mogły uznać nadpłaty podatku

Organy podatkowe nie mogły uznać nadpłaty podatku

Postępowanie o stwierdzenie nadpłaty nie może zostać wszczęte między zakończeniem kontroli podatkowej a rozpoczęciem postępowania.


Wymogi dotyczące terminów w przepisach są czasem dla przedsiębiorców bardzo uciążliwe. Wystarczy nieznacznie przekroczyć termin i spółka ma zamkniętą drogę np. do odzyskania podatku. W sprawie, którą rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty po kontroli skarbowej, ale przed wszczęciem postępowania. W konsekwencji nie mogła odzyskać nadpłaty, ponieważ organy podatkowe uznały, że postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, nie może zostać wszczęte w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola.


Spółka nie zgodziła się jednak z taką interpretacją i sprawa trafiła w końcu do WSA. Zdaniem podatnika w sprawie powinny mieć zastosowanie przepisy art. 86 ust. 13 i 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nimi, jeśli podatnik nie dokonał odliczenia VAT w terminach określonych w ustawie o VAT, może dokonać tego odliczenia, składając korektę deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat. Uprawnienie to - zgodnie z art. 81b ust. 1 Ordynacji - przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.


Zdaniem sądu problem polegał na tym, że nadpłata, której zwrotu domagała się spółka, powstała w czasie obowiązywania ustawy o VAT z 1993 roku. Zatem uprawnienia przysługującego podatnikowi na mocy nowej ustawy o VAT nie można stosować do stanu faktycznego wynikającego ze starej ustawy.


Ponadto zdaniem sądu nie mogą mieć tu zastosowania przepisy dotyczące korekty deklaracji określone w art. 81b Ordynacji, zgodnie z którymi uprawnienie do korekty deklaracji przysługuje podatnikowi po zakończeniu kontroli skarbowej. W przepisie określono też, że uprawnienie to nie ma zastosowania w zakresie podatku od towarów i usług.


Sąd uznał także, że zarzut spółki dotyczący niekonstytucyjności art. 79 ust. 1 Ordynacji podatkowej nie zasługuje na uwzględnienie. Z tych względów sąd oddalił skargę.


Sygn. akt III SA/Wa 4057/06


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama