REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Politycy boją się o euro, ale firmy nie wpadają w panikę

autor zbiorowy

REKLAMA

Rekordowo wysoki kurs euro spędza sen z oczu politykom z Eurolandu, natomiast firmy w trzynastu krajach, choć zaniepokojone, bynajmniej nie wpadają w panikę - a nawet dostrzegają dobre strony takiej sytuacji.


REKLAMA

Francuskie przedsiębiorstwa należą do tych, które najgłośniej domagają się działania. We Francji trwa regularny atak na Europejski Bank Centralny za brak działań powstrzymujących aprecjację euro.


- Francuskie firmy coraz bardziej cierpią z powodu kursu euro do dolara. Chodzi nie tyle o dyskurs z EBC, chociaż dokładniejsze komunikaty byłyby mile widziane, ale o to, czy głowy państw i szefowie rządów najmocniejszych gospodarek świata są w stanie ogarnąć problem - oświadczył Laurence Parisot, szef organizacji pracodawców Medef.


Koncern lotniczy Airbus ostrzega, że silniejsze euro może go zmusić do szukania dodatkowych oszczędności w planach restrukturyzacji.


Tymczasem w Irlandii Danny McCoy, dyrektor ds. polityki Irlandzkiej Konfederacji Firm i Pracodawców, powiedział, że aprecjacja euro wobec dolara, choć ważna, „nie jest jedynym godnym uwagi wydarzeniem”. Dla Irlandii - jednej z najbardziej otwartych i najbardziej dynamicznie rozwijających się europejskich gospodarek - amerykański rynek ma szczególne znaczenie - nie tylko ze względu na wysoki udział w eksporcie (18,5 proc., wyższy nawet niż w Wielkiej Brytanii), lecz i z historycznych względów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Także i w Hiszpanii, gdzie wysokiej dynamice wzrostu towarzyszy lawinowy wzrost deficytu na rachunku bieżącym, przedsiębiorstwa nie boją się o eksport.

REKLAMA


W Niemczech też nie słychać protestów. Co prawda Dieter Brucklacher, prezes zrzeszenia przemysłu maszynowego VDMA, ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że „z powodu silnego euro eksport idzie kursem pod wiatr”, ale VDMA skorygowała swą prognozę produkcji niemieckiego przemysłu maszynowego w 2007 roku, przewidując - po raz pierwszy od 1969 roku - dwucyfrową stopę wzrostu.


W Holandii Jan Klaver, ekonomista ze zrzeszenia przedsiębiorstw VNO-NCW, podkreślił, że „silne euro hamuje także nasz eksport do Francji, Niemiec i innych krajów UE, gdzie nasze firmy walczą z tańszą amerykańską konkurencją”. Ale zaznaczył, że pod pewnymi względami silne euro pomaga, na przykład niektórym firmom importującym amerykańskie produkty.


Włochy należą raczej do obozu Francji. Włoscy przemysłowcy protestują przeciwko supereuro i domagają się działania ze strony EBC, ale rozumieją, że ich kraj nie ma powrotu do czasów stale dewaluującego się lira. Ponieważ większość głównych handlowych partnerów Włoch to kraje eurostrefy, włoskiemu eksportowi grozi raczej to, że osłabienie wyników niemieckiej gospodarki uderzy w nie rykoszetem.


- Tak silne euro nie sprzyja ani europejskiej gospodarce, ani nieśmiałemu ożywieniu we Włoszech - powiedział Paulo Scaroni, szef energetycznego koncernu ENI.


Ale Fernando Napolitano, dyrektor naczelny Booz Allen Hamilton Italia, stwierdził:

- Ogólnie biorąc, zaniepokojenie jest ciągle jeszcze umiarkowane. Powinniśmy się wręcz cieszyć, bo kupujemy ropę naftową i gaz za dolary.

Guy Dinmore (Rzym),

Peggy Hollinger (Paryż),

John Murray Brown (Dublin),

Sarah Laitner (Amsterdam),

Leslie Crawford (Madryt),

Ralph Atkins (Frankfurt)


Tłum. E.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA