REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Politycy boją się o euro, ale firmy nie wpadają w panikę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
autor zbiorowy

REKLAMA

Rekordowo wysoki kurs euro spędza sen z oczu politykom z Eurolandu, natomiast firmy w trzynastu krajach, choć zaniepokojone, bynajmniej nie wpadają w panikę - a nawet dostrzegają dobre strony takiej sytuacji.


REKLAMA

Francuskie przedsiębiorstwa należą do tych, które najgłośniej domagają się działania. We Francji trwa regularny atak na Europejski Bank Centralny za brak działań powstrzymujących aprecjację euro.


- Francuskie firmy coraz bardziej cierpią z powodu kursu euro do dolara. Chodzi nie tyle o dyskurs z EBC, chociaż dokładniejsze komunikaty byłyby mile widziane, ale o to, czy głowy państw i szefowie rządów najmocniejszych gospodarek świata są w stanie ogarnąć problem - oświadczył Laurence Parisot, szef organizacji pracodawców Medef.


Koncern lotniczy Airbus ostrzega, że silniejsze euro może go zmusić do szukania dodatkowych oszczędności w planach restrukturyzacji.


Tymczasem w Irlandii Danny McCoy, dyrektor ds. polityki Irlandzkiej Konfederacji Firm i Pracodawców, powiedział, że aprecjacja euro wobec dolara, choć ważna, „nie jest jedynym godnym uwagi wydarzeniem”. Dla Irlandii - jednej z najbardziej otwartych i najbardziej dynamicznie rozwijających się europejskich gospodarek - amerykański rynek ma szczególne znaczenie - nie tylko ze względu na wysoki udział w eksporcie (18,5 proc., wyższy nawet niż w Wielkiej Brytanii), lecz i z historycznych względów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Także i w Hiszpanii, gdzie wysokiej dynamice wzrostu towarzyszy lawinowy wzrost deficytu na rachunku bieżącym, przedsiębiorstwa nie boją się o eksport.

REKLAMA


W Niemczech też nie słychać protestów. Co prawda Dieter Brucklacher, prezes zrzeszenia przemysłu maszynowego VDMA, ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że „z powodu silnego euro eksport idzie kursem pod wiatr”, ale VDMA skorygowała swą prognozę produkcji niemieckiego przemysłu maszynowego w 2007 roku, przewidując - po raz pierwszy od 1969 roku - dwucyfrową stopę wzrostu.


W Holandii Jan Klaver, ekonomista ze zrzeszenia przedsiębiorstw VNO-NCW, podkreślił, że „silne euro hamuje także nasz eksport do Francji, Niemiec i innych krajów UE, gdzie nasze firmy walczą z tańszą amerykańską konkurencją”. Ale zaznaczył, że pod pewnymi względami silne euro pomaga, na przykład niektórym firmom importującym amerykańskie produkty.


Włochy należą raczej do obozu Francji. Włoscy przemysłowcy protestują przeciwko supereuro i domagają się działania ze strony EBC, ale rozumieją, że ich kraj nie ma powrotu do czasów stale dewaluującego się lira. Ponieważ większość głównych handlowych partnerów Włoch to kraje eurostrefy, włoskiemu eksportowi grozi raczej to, że osłabienie wyników niemieckiej gospodarki uderzy w nie rykoszetem.


- Tak silne euro nie sprzyja ani europejskiej gospodarce, ani nieśmiałemu ożywieniu we Włoszech - powiedział Paulo Scaroni, szef energetycznego koncernu ENI.


Ale Fernando Napolitano, dyrektor naczelny Booz Allen Hamilton Italia, stwierdził:

- Ogólnie biorąc, zaniepokojenie jest ciągle jeszcze umiarkowane. Powinniśmy się wręcz cieszyć, bo kupujemy ropę naftową i gaz za dolary.

Guy Dinmore (Rzym),

Peggy Hollinger (Paryż),

John Murray Brown (Dublin),

Sarah Laitner (Amsterdam),

Leslie Crawford (Madryt),

Ralph Atkins (Frankfurt)


Tłum. E.G.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA