Kategorie

Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS
Niemiecki system prawny oferuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w licznych formach organizacyjnych. Najpierw należy dokonać wstępnego zgłoszenia, wybrać formę prawną, a następnie uzyskać wpis do właściwego rejestru.


Decydując się na firmę w Niemczech, w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek do lokalnego urzędu licencji i handlu, w wyniku czego działalność zostaje wpisana do lokalnego rejestru handlowego.

 


- Wniosek ten jest następnie przesyłany do odpowiedniego urzędu skarbowego, regionalnych stowarzyszeń biznesowych oraz izby handlowej. Członkowstwo w izbie handlowej jest obligatoryjne - tłumaczy Michał Galejczuk, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand.


Wybór formy


Następnym etapem w zakładaniu firmy powinien być wybór odpowiedniej, dostosowanej do potrzeb przedsiębiorcy, formy prowadzenia działalności. Mateusz Stańczyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand, wskazuje, że poza samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej najmniej skomplikowaną formą uczestnictwa w obrocie jest założenie spółki cywilnej (Gesellschaft bürgerlichen Rechts - GbR). Jest to forma przeznaczona raczej dla prowadzenia działalności o niewielkim zakresie.


- Podobnie jak w polskim porządku prawnym, nie jest to spółka sensu stricto, tj. oddzielny twór prawny, a jedynie forma umowy pomiędzy wspólnikami - przekonuje Mateusz Stańczyk.

Reklama


Wśród spółek osobowych można wyróżnić spółkę jawną (Offene Handelsgesellschaft - OHG). To forma prowadzenia działalności przez dwóch lub więcej wspólników. Wspólnicy wnoszą do spółek wkłady w formie kapitału lub innych nakładów. Ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Zysk jest dzielony w taki sposób, jaki wspólnicy uzgodnili w umowie.


W spółce komandytowej (Kommanditgesellschaft - KG) istnieją dwa rodzaje wspólników o zróżnicowanym stopniu odpowiedzialności. Komplementariusze pełnią funkcje zarządcze i ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność, podczas gdy rola komandytariuszy sprowadza się do wniesienia wkładu. Ich odpowiedzialność ograniczona jest wysokością tego wkładu. Nie pełnią funkcji zarządczych. Ta forma wybierana jest głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa.


Spółka partnerska (Partnerschaftsgesellschaft) to forma prowadzenia działalności przeznaczona dla przedstawicieli określonych profesji (m.in. prawnicy, lekarze, architekci). Charakteryzuje się tym, że poszczególni partnerzy nie odpowiadają za ewentualne szkody powstałe w związku z działalnością prowadzoną przez innych partnerów w ramach spółki.


W Niemczech istnieje jeszcze szczególny rodzaj spółki komandytowej - GmbH & Co KG. Jest ona odmianą spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast rolę komandytariusza przejmuje spółka komandytowa, która kieruje działalnością spółki.


Spółki kapitałowe

Reklama


Spółki kapitałowe, w odróżnieniu od osobowych, są podmiotami odrębnymi od tworzących je wspólników. Posiadają osobowość prawną, kapitał zakładowy o ustawowo określonym minimum. Koszty zawiązania i funkcjonowania tych podmiotów są większe, jednak potencjalne zyski również. Przeznaczone są dla przedsiębiorców o szerszym spektrum działalności.


Wśród spółek kapitałowych w Niemczech należy wymienić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung - GmbH). To odpowiednia forma dla średnich przedsiębiorstw. GmbH jest powoływana do życia na podstawie umowy spółki, potwierdzonej przez notariusza. Koszty założenia/rejestracji takiej spółki oscylują wokół 1,5 tys. euro. Minimalna wysokość kapitału zakładowego to 25 tys. euro. W momencie rejestrowania przynajmniej połowa (12,5 tys. euro) powinna być już wniesiona.


Spółka akcyjna (Aktiengesellschaft - AG) jest najbardziej rozwiniętą formą działalności gospodarczej. Akcje spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu. Minimalny kapitał zakładowy to 50 tys. euro. Niedogodnością jest wiele formalnych obowiązków, jak również relatywnie wysokie koszty założenia.


- Ostatnim etapem rejestracji spółki jest dokonanie wpisu do rejestru handlowego. Wniosek musi być złożony w formie przewidzianej przepisami - zaznacza Michał Galejczuk.


Rodzaje podatków


Niemieckie prawo podatkowe rozróżnia nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy.


Obowiązek nieograniczony polega na tym, że opodatkowaniu podlega całość dochodu osiąganego przez podatnika, bez względu na źródło oraz kraj osiągania, i dotyczy rezydentów podatkowych Niemiec. Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy rezydentów innych państw, osiągających dochody w Niemczech.


Podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany jest przy zastosowaniu progresywnej skali podatkowej. Kwotą wolną od podatku jest 7664 euro. Następnie stawka podatkowa wzrasta w zależności od osiąganego przychodu od 15 do 42 proc.


- Od 1 stycznia 2007 r. najwyższa stawka podatkowa wynosi 45 proc. Dotyczy ona tych podatników, których roczne zarobki przekraczają 250 tys. euro. - przypomina Mateusz Stańczyk.


W Niemczech istnieje reżim podatku handlowego. Jego wysokość jest ustalana na poziomie gminy siedziby podatnika i tam też trafiają środki z tego tytułu. W przypadku osób fizycznych i spółek osobowych, jeżeli ich obroty nie przekraczają 24,5 tys. euro, podatek ten nie jest nakładany.


- Charakterystyczną cechą dla niemieckiego systemu podatkowego jest obowiązkowa składka (Solidaritäszuschlag) w wysokości 5,5 proc. - dodaje Michał Galejczuk.


Stawka CIT


Osoby prawne posiadające siedzibę lub miejsce efektywnego zarządu na terenie Niemiec podlegają podatkowi od osób prawnych. Stawka podatku od osób prawnych w Niemczech wynosi 25 proc. Obejmuje zarówno zyski zatrzymane, jak i te podlegające dystrybucji w drodze dywidendy. W odniesieniu do dywidend wypłacanych podstawowa stawka podatku wynosi 20 proc.


- Stawka ta jednak może podlegać redukcji z uwagi na to, że Niemcy implementowały dyrektywę o wspólnym systemie opodatkowania spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich - stwierdzi Mateusz Stańczyk.


Natomiast dywidendy otrzymywane przez spółki niemieckie oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Wynika to z wprowadzenia w niemieckim prawie tzw. zwolnienia partycypacyjnego. Osoby prawne podlegają również podatkowi handlowemu.


Obowiązki VAT


Od 1 stycznia 2007 r. podstawowa stawka VAT została podwyższona z 16 do 19 proc. Stawka preferencyjna 7-proc. znajduje zastosowanie w odniesieniu do produktów takich, jak żywność, gazety, transport publiczny. Niektóre usługi, np. bankowe czy medyczne, są zwolnione z VAT.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemieckie przepisy o VAT są o wiele korzystniejsze w przypadku importu towarów niż polskie rozwiązania w tym zakresie. Stąd też wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na import towarów spoza Unii do Polski poprzez Niemcy. W Niemczech taki import towarów będzie zwolniony z VAT, natomiast dostawa towarów z Niemiec do Polski zostanie rozliczona jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


- W ten sposób dla polskiego podatnika VAT pozostanie neutralny, zaś przy imporcie dokonanym w kraju musiałby on najpierw zapłacić VAT importowy, który mógłby odzyskać dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym - konkluduje Mateusz Stańczyk.


WAŻNA LICZBA

25 proc. - wynosi w Niemczech podstawowa stawka CIT


Ile wynosi skala PIT w Niemczech

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


PRZYDATNE ADRESY

www.steuerliches-info-center.de

www.invest-in-germany.com

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.