REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niemiecki system prawny oferuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w licznych formach organizacyjnych. Najpierw należy dokonać wstępnego zgłoszenia, wybrać formę prawną, a następnie uzyskać wpis do właściwego rejestru.


Decydując się na firmę w Niemczech, w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek do lokalnego urzędu licencji i handlu, w wyniku czego działalność zostaje wpisana do lokalnego rejestru handlowego.

REKLAMA

 


- Wniosek ten jest następnie przesyłany do odpowiedniego urzędu skarbowego, regionalnych stowarzyszeń biznesowych oraz izby handlowej. Członkowstwo w izbie handlowej jest obligatoryjne - tłumaczy Michał Galejczuk, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand.


Wybór formy


Następnym etapem w zakładaniu firmy powinien być wybór odpowiedniej, dostosowanej do potrzeb przedsiębiorcy, formy prowadzenia działalności. Mateusz Stańczyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand, wskazuje, że poza samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej najmniej skomplikowaną formą uczestnictwa w obrocie jest założenie spółki cywilnej (Gesellschaft bürgerlichen Rechts - GbR). Jest to forma przeznaczona raczej dla prowadzenia działalności o niewielkim zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Podobnie jak w polskim porządku prawnym, nie jest to spółka sensu stricto, tj. oddzielny twór prawny, a jedynie forma umowy pomiędzy wspólnikami - przekonuje Mateusz Stańczyk.

REKLAMA


Wśród spółek osobowych można wyróżnić spółkę jawną (Offene Handelsgesellschaft - OHG). To forma prowadzenia działalności przez dwóch lub więcej wspólników. Wspólnicy wnoszą do spółek wkłady w formie kapitału lub innych nakładów. Ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Zysk jest dzielony w taki sposób, jaki wspólnicy uzgodnili w umowie.


W spółce komandytowej (Kommanditgesellschaft - KG) istnieją dwa rodzaje wspólników o zróżnicowanym stopniu odpowiedzialności. Komplementariusze pełnią funkcje zarządcze i ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność, podczas gdy rola komandytariuszy sprowadza się do wniesienia wkładu. Ich odpowiedzialność ograniczona jest wysokością tego wkładu. Nie pełnią funkcji zarządczych. Ta forma wybierana jest głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa.


Spółka partnerska (Partnerschaftsgesellschaft) to forma prowadzenia działalności przeznaczona dla przedstawicieli określonych profesji (m.in. prawnicy, lekarze, architekci). Charakteryzuje się tym, że poszczególni partnerzy nie odpowiadają za ewentualne szkody powstałe w związku z działalnością prowadzoną przez innych partnerów w ramach spółki.


W Niemczech istnieje jeszcze szczególny rodzaj spółki komandytowej - GmbH & Co KG. Jest ona odmianą spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast rolę komandytariusza przejmuje spółka komandytowa, która kieruje działalnością spółki.


Spółki kapitałowe

REKLAMA


Spółki kapitałowe, w odróżnieniu od osobowych, są podmiotami odrębnymi od tworzących je wspólników. Posiadają osobowość prawną, kapitał zakładowy o ustawowo określonym minimum. Koszty zawiązania i funkcjonowania tych podmiotów są większe, jednak potencjalne zyski również. Przeznaczone są dla przedsiębiorców o szerszym spektrum działalności.


Wśród spółek kapitałowych w Niemczech należy wymienić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung - GmbH). To odpowiednia forma dla średnich przedsiębiorstw. GmbH jest powoływana do życia na podstawie umowy spółki, potwierdzonej przez notariusza. Koszty założenia/rejestracji takiej spółki oscylują wokół 1,5 tys. euro. Minimalna wysokość kapitału zakładowego to 25 tys. euro. W momencie rejestrowania przynajmniej połowa (12,5 tys. euro) powinna być już wniesiona.


Spółka akcyjna (Aktiengesellschaft - AG) jest najbardziej rozwiniętą formą działalności gospodarczej. Akcje spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu. Minimalny kapitał zakładowy to 50 tys. euro. Niedogodnością jest wiele formalnych obowiązków, jak również relatywnie wysokie koszty założenia.


- Ostatnim etapem rejestracji spółki jest dokonanie wpisu do rejestru handlowego. Wniosek musi być złożony w formie przewidzianej przepisami - zaznacza Michał Galejczuk.


Rodzaje podatków


Niemieckie prawo podatkowe rozróżnia nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy.


Obowiązek nieograniczony polega na tym, że opodatkowaniu podlega całość dochodu osiąganego przez podatnika, bez względu na źródło oraz kraj osiągania, i dotyczy rezydentów podatkowych Niemiec. Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy rezydentów innych państw, osiągających dochody w Niemczech.


Podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany jest przy zastosowaniu progresywnej skali podatkowej. Kwotą wolną od podatku jest 7664 euro. Następnie stawka podatkowa wzrasta w zależności od osiąganego przychodu od 15 do 42 proc.


- Od 1 stycznia 2007 r. najwyższa stawka podatkowa wynosi 45 proc. Dotyczy ona tych podatników, których roczne zarobki przekraczają 250 tys. euro. - przypomina Mateusz Stańczyk.


W Niemczech istnieje reżim podatku handlowego. Jego wysokość jest ustalana na poziomie gminy siedziby podatnika i tam też trafiają środki z tego tytułu. W przypadku osób fizycznych i spółek osobowych, jeżeli ich obroty nie przekraczają 24,5 tys. euro, podatek ten nie jest nakładany.


- Charakterystyczną cechą dla niemieckiego systemu podatkowego jest obowiązkowa składka (Solidaritäszuschlag) w wysokości 5,5 proc. - dodaje Michał Galejczuk.


Stawka CIT


Osoby prawne posiadające siedzibę lub miejsce efektywnego zarządu na terenie Niemiec podlegają podatkowi od osób prawnych. Stawka podatku od osób prawnych w Niemczech wynosi 25 proc. Obejmuje zarówno zyski zatrzymane, jak i te podlegające dystrybucji w drodze dywidendy. W odniesieniu do dywidend wypłacanych podstawowa stawka podatku wynosi 20 proc.


- Stawka ta jednak może podlegać redukcji z uwagi na to, że Niemcy implementowały dyrektywę o wspólnym systemie opodatkowania spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich - stwierdzi Mateusz Stańczyk.


Natomiast dywidendy otrzymywane przez spółki niemieckie oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Wynika to z wprowadzenia w niemieckim prawie tzw. zwolnienia partycypacyjnego. Osoby prawne podlegają również podatkowi handlowemu.


Obowiązki VAT


Od 1 stycznia 2007 r. podstawowa stawka VAT została podwyższona z 16 do 19 proc. Stawka preferencyjna 7-proc. znajduje zastosowanie w odniesieniu do produktów takich, jak żywność, gazety, transport publiczny. Niektóre usługi, np. bankowe czy medyczne, są zwolnione z VAT.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemieckie przepisy o VAT są o wiele korzystniejsze w przypadku importu towarów niż polskie rozwiązania w tym zakresie. Stąd też wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na import towarów spoza Unii do Polski poprzez Niemcy. W Niemczech taki import towarów będzie zwolniony z VAT, natomiast dostawa towarów z Niemiec do Polski zostanie rozliczona jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


- W ten sposób dla polskiego podatnika VAT pozostanie neutralny, zaś przy imporcie dokonanym w kraju musiałby on najpierw zapłacić VAT importowy, który mógłby odzyskać dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym - konkluduje Mateusz Stańczyk.


WAŻNA LICZBA

25 proc. - wynosi w Niemczech podstawowa stawka CIT


Ile wynosi skala PIT w Niemczech

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


PRZYDATNE ADRESY

www.steuerliches-info-center.de

www.invest-in-germany.com

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA