reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemiecki system prawny oferuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w licznych formach organizacyjnych. Najpierw należy dokonać wstępnego zgłoszenia, wybrać formę prawną, a następnie uzyskać wpis do właściwego rejestru.


Decydując się na firmę w Niemczech, w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek do lokalnego urzędu licencji i handlu, w wyniku czego działalność zostaje wpisana do lokalnego rejestru handlowego.

 


- Wniosek ten jest następnie przesyłany do odpowiedniego urzędu skarbowego, regionalnych stowarzyszeń biznesowych oraz izby handlowej. Członkowstwo w izbie handlowej jest obligatoryjne - tłumaczy Michał Galejczuk, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand.


Następnym etapem w zakładaniu firmy powinien być wybór odpowiedniej, dostosowanej do potrzeb przedsiębiorcy, formy prowadzenia działalności. Mateusz Stańczyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand, wskazuje, że poza samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej najmniej skomplikowaną formą uczestnictwa w obrocie jest założenie spółki cywilnej (Gesellschaft bürgerlichen Rechts - GbR). Jest to forma przeznaczona raczej dla prowadzenia działalności o niewielkim zakresie.


- Podobnie jak w polskim porządku prawnym, nie jest to spółka sensu stricto, tj. oddzielny twór prawny, a jedynie forma umowy pomiędzy wspólnikami - przekonuje Mateusz Stańczyk.


Wśród spółek osobowych można wyróżnić spółkę jawną (Offene Handelsgesellschaft - OHG). To forma prowadzenia działalności przez dwóch lub więcej wspólników. Wspólnicy wnoszą do spółek wkłady w formie kapitału lub innych nakładów. Ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Zysk jest dzielony w taki sposób, jaki wspólnicy uzgodnili w umowie.


W spółce komandytowej (Kommanditgesellschaft - KG) istnieją dwa rodzaje wspólników o zróżnicowanym stopniu odpowiedzialności. Komplementariusze pełnią funkcje zarządcze i ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność, podczas gdy rola komandytariuszy sprowadza się do wniesienia wkładu. Ich odpowiedzialność ograniczona jest wysokością tego wkładu. Nie pełnią funkcji zarządczych. Ta forma wybierana jest głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa.


Spółka partnerska (Partnerschaftsgesellschaft) to forma prowadzenia działalności przeznaczona dla przedstawicieli określonych profesji (m.in. prawnicy, lekarze, architekci). Charakteryzuje się tym, że poszczególni partnerzy nie odpowiadają za ewentualne szkody powstałe w związku z działalnością prowadzoną przez innych partnerów w ramach spółki.


W Niemczech istnieje jeszcze szczególny rodzaj spółki komandytowej - GmbH & Co KG. Jest ona odmianą spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast rolę komandytariusza przejmuje spółka komandytowa, która kieruje działalnością spółki.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama