reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 65 tys. etatów dzięki inwestycjom zagranicznym

65 tys. etatów dzięki inwestycjom zagranicznym

W Polsce jest cztery razy mniej projektów inwestycyjnych niż w Wielkiej Brytanii. W ich wyniku powstaje jednak najwięcej w UE miejsc pracy.


Polska jest liderem w tworzeniu nowych miejsc pracy w UE i zajmuje piąte miejsce w świecie - mówi Piotr Sierociński, dyrektor HRK, firmy doradczej w dziedzinie zarządzania kapitałem ludzkim.


Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych szacuje, że aż 1 mln nowych miejsc pracy ma powstać w naszym kraju w latach 2005-2015. W ostatnim pięcioleciu w wyniku bezpośrednich inwestycji zagranicznych powstało ich ponad 65 tys.


- Dla porównania, w Niemczech w tym czasie było ich trzy razy mniej - dodaje Paweł Wojciechowski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).


Niemal co dziesiąty Polak pracuje w firmie z udziałem kapitału zagranicznego. Najwięcej miejsc pracy powstało w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Prawie w ogóle inwestorzy zagraniczni nie byli zainteresowani Podkarpaciem i Podlasiem. Atutem Polski jest deklarowana przez inwestorów duża wydajność pracowników, ich kwalifikacje, położenie geograficzne i wielkość rynku.


Podczas wczorajszej konferencji organizowanej przez PAIiIZ zwracano uwagę, że w ciągu ostatnich lat zaszły olbrzymie zmiany na polskim rynku pracy, które mogą wpływać na klimat inwestycyjny.


- Musimy myśleć o tym, jak zatrzymać inwestorów, aby te zakłady, które powstały, nie zostały przeniesione za naszą wschodnią granicę z tych samych powodów, dla których zostały wybudowane w Polsce - powiedział wiceminister gospodarki Paweł Poncyliusz.


JUSTYNA WOJTECZEK

justyna.wojteczek@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama