reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy osoba prowadząca działalność i wykonująca pracę nakładczą może wybrać tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Czy osoba prowadząca działalność i wykonująca pracę nakładczą może wybrać tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę działalność gospodarczą. Składki na ubezpieczenia społeczne opłacam od 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Od 1 listopada 2007 r. zamierzam podpisać umowę o świadczenie pracy nakładczej. Moje wynagrodzenie będzie wynosiło 550 zł miesięcznie. Czy w tej sytuacji będę mógł z działalności opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczeniom społecznym podlegać z tytułu wykonywania pracy nakładczej?


RADA


Jeżeli będzie Pan wykonywał pracę nakładczą i jednocześnie prowadził działalność gospodarczą, to będzie Pan miał prawo wybrać umowę o pracę nakładczą jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Z działalności gospodarczej będzie Pan mógł opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, że wynagrodzenie przysługujące z tytułu pracy nakładczej jest niższe od minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.


UZASADNIENIE


W tym przypadku jest to zbieg tytułów do ubezpieczeń, dlatego będzie Pan podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym tylko z jednego tytułu, tj. z tego, który powstał najwcześniej. Na swój wniosek może Pan jednak zmienić tytuł do ubezpieczeń lub dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń z drugiego tytułu.


Jeżeli więc podpisze Pan umowę o świadczenie pracy nakładczej, to będzie Pan mógł zwrócić się z wnioskiem o objęcie Pana z tytułu pracy nakładczej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Wówczas nakładca będzie naliczał za Pana składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz, jeżeli złoży Pan taki wniosek, na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Osoby wykonujące pracę nakładczą nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Od wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy nakładczej Pana pracodawca będzie też pobierał składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Natomiast z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan w takiej sytuacji miał obowiązek opłacania tylko składki zdrowotnej w wysokości 9% od 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


- art. 6 ust. 1 pkt 2, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 2, art. 16 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

- art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c i lit. d, art. 74 ust. 1, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).


Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama