REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Telefon komórkowy zastąpi portfel, bilet, a nawet telewizor

List intencyjny o wprowadzeniu jednolitego systemu mobilnych płatności oraz wspólne testy mobilnej telewizji w technologii DVB-H ogłosili wczoraj czterej polscy operatorzy telefonii komórkowej.

Chiny eksportują najwięcej do strefy euro

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 roku Chiny wyparły Wielką Brytanię z pozycji największego źródła importu do strefy euro.

Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - olejów samochodowych (silnikowych, hamulcowych itp.) w beczkach plastikowych (30 l) i stalowych (2 l). Czy konkretnie te opakowania podlegają opłacie produktowej? W jakich terminach wnosi się opłatę produktową i jakie dokumenty są konieczne?

Jak prawidłowo realizować projekt

Informacja, że projekt znalazł się na liście pozytywnie zaopiniowanych przez instytucję dokonującą oceny i przeznaczonych do dofinansowania, nie daje wprawdzie pewności, że otrzymamy dotację, ale z pewnością w znaczący sposób przybliża do tego momentu. Dzieli nas od niego tylko realizacja projektu. Najczęściej jednak właśnie etap realizacji jest najbardziej złożony, pracochłonny i najtrudniejszy, dlatego warto się do niego jak najlepiej przygotować.

REKLAMA

Święta w firmie a VAT

Okres przedświąteczny wiąże się w przypadku wielu podatników z różnymi świątecznymi zakupami, jak również ze świątecznymi świadczeniami. W poniższym tekście zostaną omówione skutki, jakie wywołują takie zdarzenia w VAT.

Pracodawca musi konsultować z załogą decyzje związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

Brak związków zawodowych w zakładzie nie zwalnia pracodawcy z konsultowania kwestii związanych z bhp. Ma on bowiem obowiązek współdziałać w tym zakresie z pracownikami.

W jaki sposób zabezpieczyć wykonanie kontraktu

Prowadzenie skutecznej działalności gospodarczej wymaga pewnej dozy zaufania w relacjach z kontrahentami - zwłaszcza z tymi, z którymi firma pozostaje w stałych stosunkach handlowych. Zaufanie warto jednak wzmocnić należytym zabezpieczeniem wykonania kontraktu, które pozwoli zaspokoić roszczenia na wypadek kłopotów finansowych lub złej woli kontrahenta. W przewodniku omawiamy najważniejsze sposoby zabezpieczenia umów w obrocie gospodarczym: weksel, poręczenie, cesję, kary umowne, zastaw, dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i gwarancję dobrego wykonania, wskazując na płynące z nich korzyści, ale i na możliwe pułapki i zagrożenia.

Ryczałtowcy nie przejdą na liniowy PIT

Podatnik, który straci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi rozliczać PIT na zasadach ogólnych. Od 2008 roku utrata ryczałtu w trakcie roku będzie skutkować opodatkowaniem tylko według skali progresywnej. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do liniowego PIT i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

REKLAMA

Małe spółki na giełdę przez NewConnect

NewConnect skorzysta na ograniczeniu od początku 2008 roku dostępu małych firm do rynku głównego. Jednak na tym rynku pojawią się również większe firmy, które będą chciały szybko pozyskać kapitał.

Firma mogła zatrudnić Niemców

Pracodawca, kierując się potrzebami swojej firmy, miał prawo zwolnić pracownika polskiego i zatrudnić na jego stanowisko oraz lepiej opłacić pracownika niemieckiego.

Procedura uproszczona będzie nadal stosowana

Certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) nie będzie miał wpływu na stosowanie procedury uproszczonej. Status ten będzie też niezależny od instytucji agenta celnego.

Zakład pracy uwzględni ulgę na dzieci

Podatnicy, którzy roczne obliczenie podatku powierzą płatnikowi, zachowają prawo do skorzystania z ulgi rodzinnej w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Zarządzanie bhp w firmie

Każdego dnia w polskich przedsiębiorstwach ponad 260 osób ulega wypadkom przy pracy. Największy wpływ na zapewnienie bezpiecznych warunków pracy ma właściwe wdrożenie przepisów bhp, a nie dodatkowe wydatki pracodawcy na ten cel.

Zamawiający może żądać dodatkowych informacji

Zamawiający ma obowiązek wezwać do uzupełnienia informacji, jeśli wykonawca złożył wadliwy dokument.

Jak uniknąć błędów we wniosku o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego

Często pracodawcy starający się o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON składają niekompletne wnioski. Mogą one zawierać zarówno braki formalne, jak i rachunkowe.

Reklamacja w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

 Zdarza się, że towary dostarczane przez przedsiębiorców mają wady i są przez nabywców reklamowane.
Dotyczy to również przypadków, gdy klientami polskich podatników są podmioty unijne z innych państw członkowskich, a więc gdy dostawy reklamowanych towarów stanowią dla polskich podatników wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

Pomysł na własny biznes - ozdoby choinkowe i materiały pirotechniczne

Okres przedświąteczny to najlepszy moment sprzedaży nie tylko ozdób świątecznych: bombek, figurek i świeczek, ale i materiałów pirotechnicznych: rac, petard, ogni sztucznych. Pojawiają się w grudniu na ulicznych straganach lub wydzielonych stoiskach w hipermarketach. Towarzyszy im sprzedaż choinek i karpi. Znak, że Boże Narodzenie tuż, tuż i sylwester za pasem.

Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy wybrali 19-proc. jednolitą stawkę, nie mogą korzystać z ulg podatkowych z wyjątkiem możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz odliczenia od podatku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (maksymalnie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki).

Przekaz elektroniczny zamiast papierowych wydruków

Eksperci ubezpieczeniowi proponują, żeby małe firmy przesyłały dokumenty do ZUS drogą elektroniczną. Przedsiębiorcy chcą uproszczenia dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS. ZUS zaoszczędzi na zmniejszeniu liczby papierowych dokumentów wymagających przetworzenia.  

Przymus notarialny utrudnia działanie firm

Ministerstwo Gospodarki chce ograniczyć konieczność notarialnego poświadczania niektórych czynności prawnych dokonywanych przez przedsiębiorców.

Pracownik w święta nie może być zleceniobiorcą

Właściciele placówek handlowych nie mogą w święta zatrudniać na podstawie umowy cywilnoprawnej pracowników, z którymi łączy ich umowa o pracę.

Od 2 stycznia będą zbierane wnioski o refundację składek

Pracodawcy ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych nie będą musieli ponownie rejestrować się w PFRON, aby otrzymać refundację ich składek na ZUS.

Przepisy nie motywują do zbierania odpadów

Wymagania, które od 1 stycznia będą mieli np. producenci sprzętu RTV i AGD, mogą być niewykonalne. Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak wykazać przeprowadzony recykling.

Wzrost płac jest najwyższy od sierpnia 2000 roku

W listopadzie płace w przedsiębiorstwach były o 12 proc. wyższe niż przed rokiem. RPP ma świadomość jak szybko rosną płace, ale w grudniu nie podniesie stóp.

Śląsk najbardziej atrakcyjny dla inwestorów

Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym polskim regionem dla inwestorów. Tuż za nim plasują się Dolny Śląsk i Mazowsze. Zestawienie zamykają regiony z Polski wschodniej.

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach gospodarczych

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca występujący bez pełnomocnika nie opłacił wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych jego pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania, czy też sąd wezwie go do uzupełnienia braków?

Skutki zalegania z zapłatą mogą okazać się bolesne

Wprawdzie wszyscy zainteresowani twierdzą, że czarne listy dłużników nie istnieją, to jednak każde opóźnienie płatności odnotowane w instytucji zbierającej takie informacje może mieć dla przedsiębiorcy bardzo bolesne konsekwencje.

Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za rzeczy osobiste pracownika

W kodeksie pracy brak jest przepisu, który wyraźnie wskazywałby na istnienie odpowiedzialności materialnej pracodawcy za rzeczy osobiste pracownika wniesione przez niego na teren zakładu pracy. Czy pracodawca ponosi taką odpowiedzialność i w jakim zakresie?

Kiedy traci się prawo do ulgi na zakup nowych technologii

Korzystam z ulgi na zakup nowych technologii. Proszę o wyjaśnienie, w jakich okolicznościach mógłbym utracić prawo do tego rodzaju odliczeń?

Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej i karty podatkowej

Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pierwsze rozliczą się z podatku dochodowego za 2007 rok. Do końca stycznia muszą złożyć w urzędach skarbowych roczne zeznanie PIT-28. Obowiązek ten dotyczy ryczałtowców uzyskujących przychody zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu. W tym samym terminie własnego, nietypowego rozliczenia muszą dokonać także podatnicy karty podatkowej. W ich przypadku nie trzeba rozliczać się z PIT. Należy jednak złożyć informację o odliczonych składkach zdrowotnych na druku PIT-16A.

Koncesje ułatwią partnerstwo

Wspólne inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorców będą możliwe dzięki wprowadzeniu koncesji na usługi i roboty budowlane.

Firmy łamią zakaz pracy w handlu w święta

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie oceniać, czy praca w święta na stacjach paliw jest nielegalna. Inspektorzy pomogą skierować sprawę do sądu pracownikom stacji, którzy złożą skargę do PIP.

PARP: pierwsze konkursy zaczynają się już w lutym

PARP może rozpocząć pierwsze konkursy na dotacje dla firm, bo resort rozwoju zakończył pracę nad rozporządzeniem o udzielaniu przez agencję pomocy publicznej.

Nie wszystkie zakłady pracy chronionej korzystają ze zwolnień

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozwalający kontynuować korzystanie ze zwolnień podatkowych zakładom pracy chronionej dotyczył tylko tych, które uzyskały status takiego zakładu na czas określony.

Urzędy pracy będą otwarte całą dobę

Rząd zapowiada, że wszyscy pracownicy pomocy społecznej i urzędów pracy zostaną przeszkoleni. Ma to pomóc firmom szukającym pracowników, a poszukującym pracy, znaleźć zatrudnienie.

Polskie firmy i samorządy dostaną od Szwajcarów ponad 1 mld zł

1 mld zł przeznaczyła Szwajcaria na dotacje m.in. dla polskich samorządów i przedsiębiorców. W czwartek zostanie podpisana umowa, która umożliwi nam dostęp do tych pieniędzy.

Zmniejszy się liczba zezwoleń wymaganych przy budowie i użytkowaniu budynku

zmiana prawa - Inwestorzy nie będą ubiegać się o pozwolenie na budowę. Natomiast urzędnicy administracji nie będą sprawdzać, czy do budynku zostały doprowadzone potrzebne media. Pozwoli to na szybkie rozpoczynanie budów.

Federacja Konsumentów ułatwia rozwiązywanie sporów w obrocie gospodarczym

Federacja Konsumentów prowadzi mediacje między przedsiębiorcą a konsumentem oraz dostarcza konsumentowi formularze, na których może on złożyć pozew w sprawie przeciwko przedsiębiorcy.

Kiedy trzeba płacić składki od wartości talonów i paczek świątecznych

Gdy pracodawca przekaże swoim pracownikom talony, które nie są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Poręczenie może pomóc w uzyskaniu kredytu

Korzystanie z funduszy unijnych na inwestycje często wymaga od firmy zaciągnięcia kredytu w banku. Jeśli przedsiębiorca napotyka problemy z odpowiednim zabezpieczeniem kredytu, to wyjściem dla niego może być skorzystanie z zewnętrznego poręczenia.

Kiedy nie trzeba ustalać dochodu przy zmianie organizacyjnoprawnej

Likwidując działalność gospodarczą, trzeba sporządzić remanent. Spis z natury musi zostać uwzględniony w księdze podatkowej. Przedsiębiorca ma obowiązek ustalić też dochód i opodatkować go PIT.

Pracownik pod nadzorem kamer

Firmy monitorują komputery i poddają pracowników testom wariograficznym. Dwóch na trzech pracodawców sprawdza pocztę elektroniczną swoich podwładnych. Pracownika należy poinformować o metodach nadzoru jego pracy.

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.

Niższy kurs korzystny dla przedsiębiorców

Zmiana prawa - Od nowego roku w zamówieniach publicznych kurs złotego w stosunku do euro będzie wynosił 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870.

Podatek płaci wspólnik, a nie spółka

 Jednym ze sposobów opuszczenia spółki kapitałowej przez wspólnika jest nabycie od niego przez spółkę udziałów lub akcji własnych w celu ich umorzenia. Jaki skutek wywołuje umorzenie?

Kontrahenta z Unii Europejskiej można łatwo zidentyfikować

Polski przedsiębiorca może zidentyfikować dla potrzeb VAT swojego wspólnotowego kontrahenta. W tym celu musi złożyć wniosek do biura wymiany informacji o VAT lub do urzędu skarbowego.

Inflacja coraz bliżej 4 proc.

Wzrost cen w listopadzie okazał się wyższy od prognoz. Roczny wskaźnik inflacji wzrósł do 3,6 proc. z 3,0 proc. w październiku, a ekonomiści prognozują dalszy wzrost do 3,7-4,1 proc. w grudniu.

Dopłaty w spółce musi regulować umowa

Dopłaty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powiększają ani udziałów wspólników, ani kapitału zakładowego spółki. Zwiększają natomiast środki własne spółki, co korzystnie wpływa na jej wizerunek finansowy.

Ekspresowa firmowa strona www

Każda firma, która chce zaistnieć na rynku, powinna posiadać własną stronę www. Profesjonalna witryna przyciąga uwagę i wzbudza zaufanie potencjalnych klientów. Zanim jednak zainwestujemy w profesjonalny wygląd, warto pomyśleć nad czymś prostszym.

Czy warto wybrać liniowy PIT

Przedsiębiorcy jako samozatrudnieni podlegający PIT mogą wybrać opodatkowanie w wysokości 19-proc. Dzięki temu przez cały rok będą płacić podatek według takiej samej stawki. Nie mogą jednak skorzystać z wielu preferencji.

REKLAMA