REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zawsze podatek płaci sprzedający

Przemysław Molik

REKLAMA

Przekazanie udziałów przez wspólnika innej osobie stwarza obowiązek podatkowy tylko dla zbywającego, chyba że cena zakupu udziałów różni się od wartości rynkowej.

Akt przekazania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością innej osobie stwarza obowiązki podatkowe, które ciążą z reguły tylko na zbywcy udziałów, a nie na ich nabywcy.

REKLAMA

REKLAMA

- Z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w zasadzie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstaje jedynie w odniesieniu do sprzedającego - wyjaśnia Rafał Maciesza, radca prawny w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło. Zgodnie z art. 21 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Przy odpłatnym przekazaniu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. W tej sytuacji do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy zapłacić właściwie naliczony podatek. Do rozliczenia służy PIT-38.

Ekspert zaznacza jednocześnie, że wyjątkowo obowiązek podatkowy może dotyczyć również kupującego udziały. Ma to miejsce wtedy, gdy cena zakupu udziałów będzie odbiegała od ich wartości rynkowej, a organ podatkowy zakwalifikuje ten przychód kupującego jako przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Reguluje to art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W takim przypadku zobowiązanie podatkowe, zgodnie z prze- pisami Ordynacji, powstanie z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego. Sam podatek jest natomiast płatny w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji organu podatkowego.

Drugą kwestią, oprócz rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jest również podatek od czynności cywilnoprawnych.

- Podatek ten ciąży na kupującym oraz podlega wpłacie w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego - stwierdza Rafał Maciesza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar tego podatku, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustala się w wysokości 1 proc. wartości rynkowej sprzedanych udziałów. Może jednak dojść do takiej sytuacji, w której wartość udziałów jest większa od zadeklarowanej przez podatnika.

- Wtedy organ wezwie do jej podwyższenia lub też przy pomocy biegłego, samodzielnie określi tę wartość rynkową - tłumaczy Rafał Maciesza. W takiej sytuacji podatek od czynności cywilnoprawnej będzie ustalony w wysokości 1 proc. wartości rynkowej ustalonej przez organ podatkowy.

19 proc. wynosi podatek dochodowy przy odpłatnym przekazaniu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA