| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie zawsze podatek płaci sprzedający

Nie zawsze podatek płaci sprzedający

Przekazanie udziałów przez wspólnika innej osobie stwarza obowiązek podatkowy tylko dla zbywającego, chyba że cena zakupu udziałów różni się od wartości rynkowej.


Akt przekazania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością innej osobie stwarza obowiązki podatkowe, które ciążą z reguły tylko na zbywcy udziałów, a nie na ich nabywcy.

- Z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w zasadzie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstaje jedynie w odniesieniu do sprzedającego - wyjaśnia Rafał Maciesza, radca prawny w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło. Zgodnie z art. 21 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Przy odpłatnym przekazaniu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. W tej sytuacji do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy zapłacić właściwie naliczony podatek. Do rozliczenia służy PIT-38.

Ekspert zaznacza jednocześnie, że wyjątkowo obowiązek podatkowy może dotyczyć również kupującego udziały. Ma to miejsce wtedy, gdy cena zakupu udziałów będzie odbiegała od ich wartości rynkowej, a organ podatkowy zakwalifikuje ten przychód kupującego jako przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Reguluje to art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W takim przypadku zobowiązanie podatkowe, zgodnie z prze- pisami Ordynacji, powstanie z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego. Sam podatek jest natomiast płatny w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji organu podatkowego.

Drugą kwestią, oprócz rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jest również podatek od czynności cywilnoprawnych.

- Podatek ten ciąży na kupującym oraz podlega wpłacie w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego - stwierdza Rafał Maciesza.

Wymiar tego podatku, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustala się w wysokości 1 proc. wartości rynkowej sprzedanych udziałów. Może jednak dojść do takiej sytuacji, w której wartość udziałów jest większa od zadeklarowanej przez podatnika.

- Wtedy organ wezwie do jej podwyższenia lub też przy pomocy biegłego, samodzielnie określi tę wartość rynkową - tłumaczy Rafał Maciesza. W takiej sytuacji podatek od czynności cywilnoprawnej będzie ustalony w wysokości 1 proc. wartości rynkowej ustalonej przez organ podatkowy.

19 proc. wynosi podatek dochodowy przy odpłatnym przekazaniu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK