REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Suchar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie kosztów działalności spółek kapitałowych ma być skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przygotowany przez resort gospodarki zakłada wyłączenie udziału notariusza z czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłych czynności spółki dokonywanej przez jedynego wspólnika w jednoosobowej spółce kapitałowej.

- W firmach, w których jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, wizyty u notariusza są częste, bo wymaga ich wiele czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem spółki. Jest to uciążliwe. Taką wizytę trzeba umówić i opłacić - mówi Wojciech Warski z Business Centre Club.

Bez formy notarialnej

REKLAMA

Po nowelizacji k.s.h. przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej nie będą musieli tak często, jak jest to obecnie, stawiać się u notariusza i ponosić kosztów poświadczenia wielu czynności prawnych. Wystarczy zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Warto wskazać, iż przepisy kodeksu spółek handlowych, które mają być znowelizowane, zostały już raz złagodzone - przypomina Jarosław Chałas, partner zarządzający z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

- Zniesienie kolejnych rygorów wydaje się być dobrym rozwiązaniem - dodaje.

Jednym z argumentów podnoszonych przez Ministerstwo Gospodarki na rzecz zmiany przepisów są trudności w ustalaniu, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też nie.

- Kontrahenci przedsiębiorców nie chcą zajmować się kwestią, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też przekracza jej zakres. Dlatego też ze względu na ochronę własnych interesów wymagają zachowania surowszej formy - uważa Leszek Zabielski.

Eksperci zauważyli w działaniach ustawodawcy pewną prawidłowość. Mianowicie, nowelizacje kodeksu spółek handlowych zmierzają do przywrócenia rozwiązań przewidzianych już w przedwojennym kodeksie handlowym. Tak też jest z proponowaną zmianą omawianych przepisów. Kodeks handlowy tak surowych wymogów nie przewidywał.

- Wracamy do tematu podnoszonego parę lat temu, po co w ogóle był nam potrzebny kodeks spółek handlowych - podnosi Leszek Zabielski.

Notariusze nie byli za

Korporacja notariuszy nie forsowała wprowadzenia przepisów, które mają być zmienione. To ustawodawca uznał je za konieczne ze względu na ochronę bezpieczeństwa obrotu.

- Skoro ustawodawca uznał, że są one potrzebne dla bezpieczeństwa obrotu, argument ten podzieliliśmy - tłumaczy Leszek Zabielski, notariusz, członek Rady Fundacji Centrum Naukowe Notariatu.

- Nie jestem zwolennikiem uchylenia tych przepisów, ale jak zostaną uchylone, to nic złego się nie stanie. Najwyżej wrócimy do stanu zgodnego z kodeksem handlowym - dodaje.

Bez ogłaszania uchwał

REKLAMA

Kolejną propozycją Ministerstwa Gospodarki, która ma obniżyć koszty działania spółek akcyjnych i odformalizować ich działalność, jest zniesienie obowiązku ogłaszania niektórych uchwał walnego zgromadzenia. Dzisiaj, gdy walne zgromadzenie nie zostało formalnie zwołane, każda jego uchwala jest protokołowana przez notariusza i dodatkowo musi zostać ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zdaniem projektodawców wymóg ogłoszenia wszystkich uchwał stanowi wyłącznie przejaw formalizmu. Nie ma potrzeby podawania wszystkich takich uchwał do publicznej wiadomości i obciążania spółki dodatkowymi kosztami.

- W pełni zgadzam się z proponowaną zmianą. Nie ma powodu żeby obciążać spółkę dodatkowymi obowiązkami i kosztami tylko dlatego, że akcjonariusze podjęli uchwałę na zgromadzeniu, które odbyło się bez formalnego zwołania - uważa Katarzyna Chróścicka-Drzazga, radca prawny z kancelarii White & Case.

Jej zdaniem nie powinno się różnicować pozycji spółki akcyjnej i spółki z o.o. Tymczasem k.s.h. nie nakłada na tę drugą obowiązku publikacji.

- Pozostaje mieć nadzieję, że zaproponowana zmiana rozpocznie nowy trend racjonalizowania wymagań wobec spółek i ich udziałowców lub akcjonariuszy - konkluduje.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

ADAM SZEJNFELD

wiceminister gospodarki

Przepisy art. 173 i art. 303 k.s.h. wprowadzają szczególne wymagania co do formy czynności przekraczających zwykły zarząd, dokonywanych przez jednoosobowe spółki kapitałowe z ich jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem). Są to przepisy wprowadzone kodeksem spółek handlowych. Pod rządami kodeksu handlowego z 1934 roku, który obowiązywał do 31 grudnia 2000 r., nie było podobnych regulacji, a ich brak nie przeszkadzał w sprawnym funkcjonowaniu jednoosobowych spółek z o.o. i akcyjnych i zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu. Przepisy te cechuje zbytni formalizm. W praktyce proponowana nowelizacja przyczyni się również do zmniejszenia kosztów działalności takich spółek (opłat notarialnych, kłopotliwych wizyt u notariusza).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA