REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Tomasz Suchar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie kosztów działalności spółek kapitałowych ma być skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przygotowany przez resort gospodarki zakłada wyłączenie udziału notariusza z czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłych czynności spółki dokonywanej przez jedynego wspólnika w jednoosobowej spółce kapitałowej.

- W firmach, w których jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, wizyty u notariusza są częste, bo wymaga ich wiele czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem spółki. Jest to uciążliwe. Taką wizytę trzeba umówić i opłacić - mówi Wojciech Warski z Business Centre Club.

Bez formy notarialnej

REKLAMA

Po nowelizacji k.s.h. przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej nie będą musieli tak często, jak jest to obecnie, stawiać się u notariusza i ponosić kosztów poświadczenia wielu czynności prawnych. Wystarczy zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Warto wskazać, iż przepisy kodeksu spółek handlowych, które mają być znowelizowane, zostały już raz złagodzone - przypomina Jarosław Chałas, partner zarządzający z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

- Zniesienie kolejnych rygorów wydaje się być dobrym rozwiązaniem - dodaje.

Jednym z argumentów podnoszonych przez Ministerstwo Gospodarki na rzecz zmiany przepisów są trudności w ustalaniu, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też nie.

- Kontrahenci przedsiębiorców nie chcą zajmować się kwestią, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też przekracza jej zakres. Dlatego też ze względu na ochronę własnych interesów wymagają zachowania surowszej formy - uważa Leszek Zabielski.

Eksperci zauważyli w działaniach ustawodawcy pewną prawidłowość. Mianowicie, nowelizacje kodeksu spółek handlowych zmierzają do przywrócenia rozwiązań przewidzianych już w przedwojennym kodeksie handlowym. Tak też jest z proponowaną zmianą omawianych przepisów. Kodeks handlowy tak surowych wymogów nie przewidywał.

- Wracamy do tematu podnoszonego parę lat temu, po co w ogóle był nam potrzebny kodeks spółek handlowych - podnosi Leszek Zabielski.

Notariusze nie byli za

Korporacja notariuszy nie forsowała wprowadzenia przepisów, które mają być zmienione. To ustawodawca uznał je za konieczne ze względu na ochronę bezpieczeństwa obrotu.

- Skoro ustawodawca uznał, że są one potrzebne dla bezpieczeństwa obrotu, argument ten podzieliliśmy - tłumaczy Leszek Zabielski, notariusz, członek Rady Fundacji Centrum Naukowe Notariatu.

- Nie jestem zwolennikiem uchylenia tych przepisów, ale jak zostaną uchylone, to nic złego się nie stanie. Najwyżej wrócimy do stanu zgodnego z kodeksem handlowym - dodaje.

Bez ogłaszania uchwał

REKLAMA

Kolejną propozycją Ministerstwa Gospodarki, która ma obniżyć koszty działania spółek akcyjnych i odformalizować ich działalność, jest zniesienie obowiązku ogłaszania niektórych uchwał walnego zgromadzenia. Dzisiaj, gdy walne zgromadzenie nie zostało formalnie zwołane, każda jego uchwala jest protokołowana przez notariusza i dodatkowo musi zostać ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zdaniem projektodawców wymóg ogłoszenia wszystkich uchwał stanowi wyłącznie przejaw formalizmu. Nie ma potrzeby podawania wszystkich takich uchwał do publicznej wiadomości i obciążania spółki dodatkowymi kosztami.

- W pełni zgadzam się z proponowaną zmianą. Nie ma powodu żeby obciążać spółkę dodatkowymi obowiązkami i kosztami tylko dlatego, że akcjonariusze podjęli uchwałę na zgromadzeniu, które odbyło się bez formalnego zwołania - uważa Katarzyna Chróścicka-Drzazga, radca prawny z kancelarii White & Case.

Jej zdaniem nie powinno się różnicować pozycji spółki akcyjnej i spółki z o.o. Tymczasem k.s.h. nie nakłada na tę drugą obowiązku publikacji.

- Pozostaje mieć nadzieję, że zaproponowana zmiana rozpocznie nowy trend racjonalizowania wymagań wobec spółek i ich udziałowców lub akcjonariuszy - konkluduje.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

ADAM SZEJNFELD

wiceminister gospodarki

Przepisy art. 173 i art. 303 k.s.h. wprowadzają szczególne wymagania co do formy czynności przekraczających zwykły zarząd, dokonywanych przez jednoosobowe spółki kapitałowe z ich jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem). Są to przepisy wprowadzone kodeksem spółek handlowych. Pod rządami kodeksu handlowego z 1934 roku, który obowiązywał do 31 grudnia 2000 r., nie było podobnych regulacji, a ich brak nie przeszkadzał w sprawnym funkcjonowaniu jednoosobowych spółek z o.o. i akcyjnych i zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu. Przepisy te cechuje zbytni formalizm. W praktyce proponowana nowelizacja przyczyni się również do zmniejszenia kosztów działalności takich spółek (opłat notarialnych, kłopotliwych wizyt u notariusza).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA