REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Suchar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie kosztów działalności spółek kapitałowych ma być skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przygotowany przez resort gospodarki zakłada wyłączenie udziału notariusza z czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłych czynności spółki dokonywanej przez jedynego wspólnika w jednoosobowej spółce kapitałowej.

- W firmach, w których jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, wizyty u notariusza są częste, bo wymaga ich wiele czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem spółki. Jest to uciążliwe. Taką wizytę trzeba umówić i opłacić - mówi Wojciech Warski z Business Centre Club.

Bez formy notarialnej

REKLAMA

Po nowelizacji k.s.h. przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej nie będą musieli tak często, jak jest to obecnie, stawiać się u notariusza i ponosić kosztów poświadczenia wielu czynności prawnych. Wystarczy zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Warto wskazać, iż przepisy kodeksu spółek handlowych, które mają być znowelizowane, zostały już raz złagodzone - przypomina Jarosław Chałas, partner zarządzający z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

- Zniesienie kolejnych rygorów wydaje się być dobrym rozwiązaniem - dodaje.

Jednym z argumentów podnoszonych przez Ministerstwo Gospodarki na rzecz zmiany przepisów są trudności w ustalaniu, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też nie.

- Kontrahenci przedsiębiorców nie chcą zajmować się kwestią, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też przekracza jej zakres. Dlatego też ze względu na ochronę własnych interesów wymagają zachowania surowszej formy - uważa Leszek Zabielski.

Eksperci zauważyli w działaniach ustawodawcy pewną prawidłowość. Mianowicie, nowelizacje kodeksu spółek handlowych zmierzają do przywrócenia rozwiązań przewidzianych już w przedwojennym kodeksie handlowym. Tak też jest z proponowaną zmianą omawianych przepisów. Kodeks handlowy tak surowych wymogów nie przewidywał.

- Wracamy do tematu podnoszonego parę lat temu, po co w ogóle był nam potrzebny kodeks spółek handlowych - podnosi Leszek Zabielski.

Notariusze nie byli za

Korporacja notariuszy nie forsowała wprowadzenia przepisów, które mają być zmienione. To ustawodawca uznał je za konieczne ze względu na ochronę bezpieczeństwa obrotu.

- Skoro ustawodawca uznał, że są one potrzebne dla bezpieczeństwa obrotu, argument ten podzieliliśmy - tłumaczy Leszek Zabielski, notariusz, członek Rady Fundacji Centrum Naukowe Notariatu.

- Nie jestem zwolennikiem uchylenia tych przepisów, ale jak zostaną uchylone, to nic złego się nie stanie. Najwyżej wrócimy do stanu zgodnego z kodeksem handlowym - dodaje.

Bez ogłaszania uchwał

REKLAMA

Kolejną propozycją Ministerstwa Gospodarki, która ma obniżyć koszty działania spółek akcyjnych i odformalizować ich działalność, jest zniesienie obowiązku ogłaszania niektórych uchwał walnego zgromadzenia. Dzisiaj, gdy walne zgromadzenie nie zostało formalnie zwołane, każda jego uchwala jest protokołowana przez notariusza i dodatkowo musi zostać ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zdaniem projektodawców wymóg ogłoszenia wszystkich uchwał stanowi wyłącznie przejaw formalizmu. Nie ma potrzeby podawania wszystkich takich uchwał do publicznej wiadomości i obciążania spółki dodatkowymi kosztami.

- W pełni zgadzam się z proponowaną zmianą. Nie ma powodu żeby obciążać spółkę dodatkowymi obowiązkami i kosztami tylko dlatego, że akcjonariusze podjęli uchwałę na zgromadzeniu, które odbyło się bez formalnego zwołania - uważa Katarzyna Chróścicka-Drzazga, radca prawny z kancelarii White & Case.

Jej zdaniem nie powinno się różnicować pozycji spółki akcyjnej i spółki z o.o. Tymczasem k.s.h. nie nakłada na tę drugą obowiązku publikacji.

- Pozostaje mieć nadzieję, że zaproponowana zmiana rozpocznie nowy trend racjonalizowania wymagań wobec spółek i ich udziałowców lub akcjonariuszy - konkluduje.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

ADAM SZEJNFELD

wiceminister gospodarki

Przepisy art. 173 i art. 303 k.s.h. wprowadzają szczególne wymagania co do formy czynności przekraczających zwykły zarząd, dokonywanych przez jednoosobowe spółki kapitałowe z ich jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem). Są to przepisy wprowadzone kodeksem spółek handlowych. Pod rządami kodeksu handlowego z 1934 roku, który obowiązywał do 31 grudnia 2000 r., nie było podobnych regulacji, a ich brak nie przeszkadzał w sprawnym funkcjonowaniu jednoosobowych spółek z o.o. i akcyjnych i zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu. Przepisy te cechuje zbytni formalizm. W praktyce proponowana nowelizacja przyczyni się również do zmniejszenia kosztów działalności takich spółek (opłat notarialnych, kłopotliwych wizyt u notariusza).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA