| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co hamuje rozwój przedsiębiorczości

Co hamuje rozwój przedsiębiorczości

Brak możliwości zawieszania działalności, liczne kontrole w firmach, uznaniowość w wydawaniu koncesji oraz przewlekłość postępowania sądowego to najważniejsze bariery hamujące rozwój firm.


Po raz piąty Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan opracowała czarną listę barier hamujących rozwój przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy domagają się zniesienia większości zezwoleń, pozwoleń i licencji, ponieważ - ich zdaniem - zbyt wiele rodzajów działalności zostało objętych reglamentacją. W ubiegłym roku pojawiła się kolejna bariera - zezwolenia wymaga utworzenie lub prowadzenie działalności w formie hipermarketu.

Kolejna bariera to liczne kontrole u przedsiębiorców, na prowadzenie których zezwalają przede wszystkim przepisy szczególne. Na przykład ustawa o kontroli skarbowej umożliwia w ramach wszczętego postępowania przeprowadzenie jeszcze kontroli podatkowej. W takich przypadkach inspektorzy nie stosują przepisów o ograniczeniach czasu oraz liczby kontroli.

Potrzebne są więc zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które wprowadziłyby możliwość sprzeciwu przedsiębiorcy wobec działań inspekcji oraz nałożenie sankcji na kontrolerów naruszających przepisy tej ustawy. Oprócz tego przedsiębiorcy powinni mieć możliwość dochodzenia odszkodowania od inspekcji.

Zdaniem Lewiatana należy też ograniczyć liczbę instytucji kontrolujących, których kompetencje się pokrywają, i skonsolidować ich działania.

Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość zawieszania działalności gospodarczej. Natomiast przepisy nakładają na nich obowiązek prowadzenia firm w sposób ciągły i ponoszenia kosztów z tym związanych. Stanowi to poważną uciążliwość dla małych i średnich przedsiębiorstw działających sezonowo. Zdaniem Lewiatana brak możliwości zawieszenia działalności oraz niejasne i niejednoznaczne interpretacje ZUS z tym związane doprowadziły niejedną firmę w Polsce do upadłości.

Konieczne jest też usprawnienie sądownictwa gospodarczego poprzez pełną informatyzację wydziałów gospodarczych. Teraz na wydanie nakazu w postępowaniu gospodarczym czeka się wprawdzie około miesiąca, ale gdy w tej samej sprawie strona przeciwna złoży zarzuty lub sprzeciw, czas rozpoznawania sprawy znacznie się przeciąga. Wynosi około trzech miesięcy, a w Warszawie nawet ponad rok.

Rozwój przedsiębiorczości hamuje też przewlekłość rejestracji podmiotów gospodarczych, które dopiero zamierzają prowadzić działalność. Jedno okienko, w którym przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności załatwiałby wszystkie sprawy związane z rejestracją, uzyskaniem REGON, aktualizacją NIP oraz zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych, nadal nie działa.

Wciąż brak jest centralnej informacji o działalności gospodarczej (CIDG). Przedsiębiorca nie może uzyskać informacji o swoim kontrahencie zarejestrowanym w ewidencji działalności gospodarczej wówczas, gdy nie zna jego adresu.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK