Jeśli organizator nie ma akredytacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, opłata za szkolenie stanowi przychód pracownika, od którego musi zapłacić podatek. Zwolnione z podatku są tylko szkolenia organizowane przez firmy posiadające akredytację.
Takiego zdania są organy podatkowe, choć i one nie są konsekwentne w swoich interpretacjach. I chociaż eksperci podkreślają, że zwolnienie PIT nie może zależeć od akredytacji, bo takiego warunku nie przewidują przepisy, wiele wskazuje na to, że ta niekorzystna dla podatników interpretacja zaczyna się upowszechniać.
reklama
reklama
Skutek może być taki, że pracownicy będą mniej chętni do udziału w szkoleniach, na które kierują ich pracodawcy. Ci ostatni zaś już teraz zaczynają szukać firm szkoleniowych z akredytacją MEN. To z kolei może oznaczać poważne kłopoty dla tych graczy na rynku szkoleń, którzy dotąd o akredytację się nie postarali.
Wiele małych firm szkoleniowych może nie dotrwać do końca procesu akredytacyjnego, gdy z dnia na dzień zostaną pozbawione klientów.