reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw. 


Po 20-proc. wzroście inwestycji w ubiegłym roku nic nie zapowiada, że firmy przestaną inwestować. Choć dynamika inwestycji spadnie w 2008 roku do 14 proc., to nie będzie to skutek pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych czy możliwego spowolnienie koniunktury.

GP zapytała ekspertów i przedsiębiorców, jak będą wyglądały inwestycje w poszczególnych branżach.

Dzięki inwestycjom operatorów (TP i czterech komórkowych) 2007 rok był bardzo dobry dla dostawców sprzętu. W ocenie Larsa Svenssona, szefa Ericssona w Polsce, ten rok może być równie udany, o ile z powodu krachu na giełdach firmy nie ograniczą inwestycji. - Na razie nie mamy sygnałów, by je zmniejszali - dodaje Lars Svensson.

Inwestycje operatorów komórkowych będą związane z rozbudową zasięgu sieci trzeciej generacji.

- Play zwiększy liczbę swoich stacji z 820 do 2-2,5 tys. i podwoi zasięg sieci, aby korzystało z niej 40 proc. Polaków - mówi Hans Cronberg, członek zarządu P4, operatora sieci Play.

PTK Centertel rozpocznie inwestycje w technologię CDMA450, aby dostarczać bezprzewodowy szybki internet. Dwuletni budżet tego projektu to ponad 500 mln zł. Operatorzy stacjonarni inwestowali w technologie związane z szybkim internetem i usługami, jakie za pomocą niego można oferować. Operatorzy alternatywni zapowiadają spore nakłady związane z uwolnieniem pętli lokalnej (LLU), czyli odcinka sieci od gniazdka telefonicznego u abonenta do centrali telefonicznej. LLU pozwala im oferować własne usługi z wykorzystaniem sieci TP. Planowane są też inwestycje związane z budową światłowodowych sieci szkieletowych, zarówno tych ogólnopolskich, jak i metropolitalnych.

To będzie kolejny rok rozbudowywania sieci oddziałów banków, inwestowania w sieci informatyczne. Same banki liczą, że przedsiębiorstwa będą chętnie korzystały z kredytu przeznaczonego na inwestycje.

- Spodziewam się, że dynamika kredytów w sektorze przedsiębiorstw będzie w tym roku dwucyfrowa, choć niewykluczone, że nieco niższa niż w 2007 roku - mówi Jarosław Dąbrowski, prezes banku DnB Nord.

W ubiegłym roku firmy pożyczyły w bankach 34,7 mld zł, przez co wartość ich należności wzrosła o 24,3 proc., do 177,6 mld zł.

- Nawet jeśli wzrost PKB nieznacznie wyhamuje, to polskie firmy nadal będą rozwijać swoją działalność nie tylko na rynku krajowym, ale będą również zwiększać produkcję na eksport - przekonuje prezes DnB Nord.

Ten rok to ostatni dzwonek na dostosowanie polskich leków do wymogów postawionych przez UE. Szacuje się, że przeprowadzenie procedur ponownej rejestracji popartej bardzo szczegółowymi badaniami będzie kosztowało producentów od 0,5 do 1 mld zł. Obok tych wydatków fabryki nie zaniedbują również inwestycji w modernizowanie produkcji. W tym roku na unowocześnienie mogą wydać ponad 500 mln zł. Sprzedaż leków w Polsce sięgnie w tym roku poziomu 22 mld zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama