Kategorie

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

autor zbiorowy
inforCMS
Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw. 

Po 20-proc. wzroście inwestycji w ubiegłym roku nic nie zapowiada, że firmy przestaną inwestować. Choć dynamika inwestycji spadnie w 2008 roku do 14 proc., to nie będzie to skutek pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych czy możliwego spowolnienie koniunktury.

GP zapytała ekspertów i przedsiębiorców, jak będą wyglądały inwestycje w poszczególnych branżach.

Telekomunikacja

Dzięki inwestycjom operatorów (TP i czterech komórkowych) 2007 rok był bardzo dobry dla dostawców sprzętu. W ocenie Larsa Svenssona, szefa Ericssona w Polsce, ten rok może być równie udany, o ile z powodu krachu na giełdach firmy nie ograniczą inwestycji. - Na razie nie mamy sygnałów, by je zmniejszali - dodaje Lars Svensson.

Inwestycje operatorów komórkowych będą związane z rozbudową zasięgu sieci trzeciej generacji.

- Play zwiększy liczbę swoich stacji z 820 do 2-2,5 tys. i podwoi zasięg sieci, aby korzystało z niej 40 proc. Polaków - mówi Hans Cronberg, członek zarządu P4, operatora sieci Play.

PTK Centertel rozpocznie inwestycje w technologię CDMA450, aby dostarczać bezprzewodowy szybki internet. Dwuletni budżet tego projektu to ponad 500 mln zł. Operatorzy stacjonarni inwestowali w technologie związane z szybkim internetem i usługami, jakie za pomocą niego można oferować. Operatorzy alternatywni zapowiadają spore nakłady związane z uwolnieniem pętli lokalnej (LLU), czyli odcinka sieci od gniazdka telefonicznego u abonenta do centrali telefonicznej. LLU pozwala im oferować własne usługi z wykorzystaniem sieci TP. Planowane są też inwestycje związane z budową światłowodowych sieci szkieletowych, zarówno tych ogólnopolskich, jak i metropolitalnych.

Bankowość

To będzie kolejny rok rozbudowywania sieci oddziałów banków, inwestowania w sieci informatyczne. Same banki liczą, że przedsiębiorstwa będą chętnie korzystały z kredytu przeznaczonego na inwestycje.

- Spodziewam się, że dynamika kredytów w sektorze przedsiębiorstw będzie w tym roku dwucyfrowa, choć niewykluczone, że nieco niższa niż w 2007 roku - mówi Jarosław Dąbrowski, prezes banku DnB Nord.

W ubiegłym roku firmy pożyczyły w bankach 34,7 mld zł, przez co wartość ich należności wzrosła o 24,3 proc., do 177,6 mld zł.

- Nawet jeśli wzrost PKB nieznacznie wyhamuje, to polskie firmy nadal będą rozwijać swoją działalność nie tylko na rynku krajowym, ale będą również zwiększać produkcję na eksport - przekonuje prezes DnB Nord.

Farmacja

Reklama

Ten rok to ostatni dzwonek na dostosowanie polskich leków do wymogów postawionych przez UE. Szacuje się, że przeprowadzenie procedur ponownej rejestracji popartej bardzo szczegółowymi badaniami będzie kosztowało producentów od 0,5 do 1 mld zł. Obok tych wydatków fabryki nie zaniedbują również inwestycji w modernizowanie produkcji. W tym roku na unowocześnienie mogą wydać ponad 500 mln zł. Sprzedaż leków w Polsce sięgnie w tym roku poziomu 22 mld zł.

- W 2008 roku dynamika rynku będzie słabsza niż w 2007 roku. Szacujemy wzrost o 3-5 proc. dla całego rynku. Pliva planuje rosnąć szybciej. Wprowadzimy co najmniej osiem nowych preparatów, głównie w segmentach neurologii, psychiatrii i onkologii - mówi Michał Nitka, dyrektor generalny Pliva Kraków.

- Planowane są również kolejne inwestycje w naszym zakładzie w Krakowie. Będą one dotyczyć kilku wydziałów produkcyjnych, co jest związane z rozszerzaniem produkcji preparatów, które mają być sprzedawane między innymi na rynku amerykańskim.

Paliwa

Utrzymujące się wysokie ceny ropy naftowej oraz marże rafineryjne powodują, że przynajmniej na razie krajowe koncerny paliwowe nie mają powodów do obaw.

- Plany inwestycyjne na ten rok są w realizacji. O ile nie nastąpi drastyczny spadek marż rafineryjnych czy zmniejszenie różnicy między ceną ropy rosyjskiej a brent, to nie będzie zmian tegorocznych planów inwestycyjnych - ocenia Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Największy polski koncern paliwowy, PKN Orlen, planuje zainwestować w tym roku 4,8 mld zł.

- Inwestycje będą się koncentrowały na sektorach petrochemicznym i rafineryjnym, w których koniunktura w perspektywie długoterminowej jest dobra. Nie ma więc potrzeby weryfikacji planów spółki - zapewnia Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

Planów na ten rok nie zmienia też Grupa Lotos. O ograniczeniach programu inwestycyjnego nie myśli Operator Logistyczny Paliw Płynnych, który zamierza wydać 195 mln zł na nowe instalacje i 120 mln zł na kontynuację trwających już projektów.

Informatyka

W ciągu najbliższych pięciu lat wydatki firm na informatykę mają rosnąć średnio o 12,8 proc. rocznie.

Wydatki sektora prywatnego na informatykę w ubiegłym roku przekroczyły 8 mld dol.

- Inwestujemy w działalność badawczo-rozwojową. Planujemy przeznaczyć w 2008 roku na ten cel kilkanaście milionów złotych. Projekty badawcze pozwolą na wypracowanie rozwiązań, które następnie znajdą wykorzystanie komercyjne i z tych planów również nie zamierzamy rezygnować - mówi Dariusz Brzeski, prezes ABG Spin.

DRQ, czyli spółka zależna od ABG Spin, planuje debiut na giełdzie, aby w ten sposób pozyskać fundusze na dalszy rozwój.

- Jeśli warunki na rynku nie poprawią się, rozważamy jedynie opóźnienie upublicznienia swoich spółek zależnych - zaznacza Dariusz Brzeski.

W ubiegłym roku branża IT wzrosła o 27,8 proc., co pozwala szacować jej wartość na ponad 23 mld zł. To podwojenie tempa wzrostu w porównaniu z 2006 rokiem, gdy wartość rynku była szacowna na 18 mld zł.

Energetyka

Reklama

Gdańska Energa w 2007 roku zainwestowała około 750 mln zł, a w 2008 roku zamierza zwiększyć inwestycje do 800-830 mln zł, z czego 600 mln zł to nakłady na dystrybucję. Z kolei Tauron Polska Energia zamierza zainwestować około 1,6 mld zł i to jest ok. 0,3 mld zł mniej niż w 2007 roku. Wynika to jednak z planowanych nakładów na budowę elektrowni Łagisza, które w tym roku zgodnie z planem inwestycyjnym będą mniejsze niż w 2007 roku.

- Przewidywane w tym roku spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego nie jest w stanie przełożyć się na zahamowanie inwestycji w energetyce - mówi Janusz Grudziński, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Motoryzacja

Z badania PricewartehouseCoopers wynika, że 27 proc. delaerów zamierza zwiększyć liczbę prowadzonych salonów w tym roku. 57 proc. chce zwiększyć swój stan posiadania o przynajmniej jeden salon.

- W najbliższych latach spodziewamy się stabilnego wzrostu sprzedaży sięgającego około 20 proc. rocznie. Można zakładać, że w 2010 roku sprzedaż nowych aut w Polsce osiągnie poziom 450 tys. sztuk - mówi Adam Pietkiewicz, prezes Grupy PGD.

Jego firma kosztem 15 mln zł chce zbudować do końca 2009 r. trzy obiekty. Przy czym stawia na prowadzenie salonów wielomarkowych. To wciąż nowość na naszym rynku, bo 56 proc. dealerów ma jeden salon. Analitycy PWC zauważają, że część dealerów może zdecydować się sprzedać salony położone w atrakcyjnych punktach miast i albo wyjść z biznesu, albo zainwestować w większy salon na obrzeżach miasta.

Budownictwo

Według najnowszych danych GUS klimat koniunktury w budownictwie poprawił się, a firmy podkreślają wzrost portfela zamówień i produkcji. Wskazują też na wzrost zatrudnienia i inwestycji przy wykorzystaniu w 84 proc. dostępnych mocy produkcyjnych. Prawie 20 proc. zaznacza, że ich zdolności produkcyjne są zbyt małe w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższego roku portfela zamówień.

- Nie zauważam tendencji do zmniejszania inwestycji. Schłodzenie gospodarki branży budowlanej nie dotyczy, dostajemy bardzo dużo ofert na generalne wykonawstwo obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej i komercyjnych. Jest dużo zapytań o tereny pod działalność logistyczną i obiekty handlowe, do Polski wchodzą ciągle nowe sieci - mówi Ewa Bobkowska, prezes firmy budowlanej PA Nova.

- Brakuje nam tylko wykwalifikowanych pracowników. Spadek koniunktury gospodarczej nie przłożył się na zmniejszenie naszych zamówień - dodaje.

- Już dziś możemy powiedzieć, że styczeń tego roku nie będzie gorszy od poprzedniego - zapewnia Wojciech Jakrzewski, wiceprezes Centrum Klima.

Jego firma nie tylko nie odczuwa spowolnienia gospodarki, ale planuje nowe inwestycje. W tym roku wybuduje nową hale produkcyjną kosztem około 6 mln zł.

Prognozy GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

CZU, t.św. krześ, KK-M, ZKG, WI, MK, MAJ, ICH, MGA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?