Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

autor zbiorowy
inforCMS
Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw. 

Po 20-proc. wzroście inwestycji w ubiegłym roku nic nie zapowiada, że firmy przestaną inwestować. Choć dynamika inwestycji spadnie w 2008 roku do 14 proc., to nie będzie to skutek pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych czy możliwego spowolnienie koniunktury.

GP zapytała ekspertów i przedsiębiorców, jak będą wyglądały inwestycje w poszczególnych branżach.

Telekomunikacja

Dzięki inwestycjom operatorów (TP i czterech komórkowych) 2007 rok był bardzo dobry dla dostawców sprzętu. W ocenie Larsa Svenssona, szefa Ericssona w Polsce, ten rok może być równie udany, o ile z powodu krachu na giełdach firmy nie ograniczą inwestycji. - Na razie nie mamy sygnałów, by je zmniejszali - dodaje Lars Svensson.

Inwestycje operatorów komórkowych będą związane z rozbudową zasięgu sieci trzeciej generacji.

- Play zwiększy liczbę swoich stacji z 820 do 2-2,5 tys. i podwoi zasięg sieci, aby korzystało z niej 40 proc. Polaków - mówi Hans Cronberg, członek zarządu P4, operatora sieci Play.

PTK Centertel rozpocznie inwestycje w technologię CDMA450, aby dostarczać bezprzewodowy szybki internet. Dwuletni budżet tego projektu to ponad 500 mln zł. Operatorzy stacjonarni inwestowali w technologie związane z szybkim internetem i usługami, jakie za pomocą niego można oferować. Operatorzy alternatywni zapowiadają spore nakłady związane z uwolnieniem pętli lokalnej (LLU), czyli odcinka sieci od gniazdka telefonicznego u abonenta do centrali telefonicznej. LLU pozwala im oferować własne usługi z wykorzystaniem sieci TP. Planowane są też inwestycje związane z budową światłowodowych sieci szkieletowych, zarówno tych ogólnopolskich, jak i metropolitalnych.

Bankowość

To będzie kolejny rok rozbudowywania sieci oddziałów banków, inwestowania w sieci informatyczne. Same banki liczą, że przedsiębiorstwa będą chętnie korzystały z kredytu przeznaczonego na inwestycje.

- Spodziewam się, że dynamika kredytów w sektorze przedsiębiorstw będzie w tym roku dwucyfrowa, choć niewykluczone, że nieco niższa niż w 2007 roku - mówi Jarosław Dąbrowski, prezes banku DnB Nord.

W ubiegłym roku firmy pożyczyły w bankach 34,7 mld zł, przez co wartość ich należności wzrosła o 24,3 proc., do 177,6 mld zł.

- Nawet jeśli wzrost PKB nieznacznie wyhamuje, to polskie firmy nadal będą rozwijać swoją działalność nie tylko na rynku krajowym, ale będą również zwiększać produkcję na eksport - przekonuje prezes DnB Nord.

Farmacja

Ten rok to ostatni dzwonek na dostosowanie polskich leków do wymogów postawionych przez UE. Szacuje się, że przeprowadzenie procedur ponownej rejestracji popartej bardzo szczegółowymi badaniami będzie kosztowało producentów od 0,5 do 1 mld zł. Obok tych wydatków fabryki nie zaniedbują również inwestycji w modernizowanie produkcji. W tym roku na unowocześnienie mogą wydać ponad 500 mln zł. Sprzedaż leków w Polsce sięgnie w tym roku poziomu 22 mld zł.

- W 2008 roku dynamika rynku będzie słabsza niż w 2007 roku. Szacujemy wzrost o 3-5 proc. dla całego rynku. Pliva planuje rosnąć szybciej. Wprowadzimy co najmniej osiem nowych preparatów, głównie w segmentach neurologii, psychiatrii i onkologii - mówi Michał Nitka, dyrektor generalny Pliva Kraków.

- Planowane są również kolejne inwestycje w naszym zakładzie w Krakowie. Będą one dotyczyć kilku wydziałów produkcyjnych, co jest związane z rozszerzaniem produkcji preparatów, które mają być sprzedawane między innymi na rynku amerykańskim.

Paliwa

Utrzymujące się wysokie ceny ropy naftowej oraz marże rafineryjne powodują, że przynajmniej na razie krajowe koncerny paliwowe nie mają powodów do obaw.

- Plany inwestycyjne na ten rok są w realizacji. O ile nie nastąpi drastyczny spadek marż rafineryjnych czy zmniejszenie różnicy między ceną ropy rosyjskiej a brent, to nie będzie zmian tegorocznych planów inwestycyjnych - ocenia Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Największy polski koncern paliwowy, PKN Orlen, planuje zainwestować w tym roku 4,8 mld zł.

- Inwestycje będą się koncentrowały na sektorach petrochemicznym i rafineryjnym, w których koniunktura w perspektywie długoterminowej jest dobra. Nie ma więc potrzeby weryfikacji planów spółki - zapewnia Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

Planów na ten rok nie zmienia też Grupa Lotos. O ograniczeniach programu inwestycyjnego nie myśli Operator Logistyczny Paliw Płynnych, który zamierza wydać 195 mln zł na nowe instalacje i 120 mln zł na kontynuację trwających już projektów.

Informatyka

W ciągu najbliższych pięciu lat wydatki firm na informatykę mają rosnąć średnio o 12,8 proc. rocznie.

Wydatki sektora prywatnego na informatykę w ubiegłym roku przekroczyły 8 mld dol.

- Inwestujemy w działalność badawczo-rozwojową. Planujemy przeznaczyć w 2008 roku na ten cel kilkanaście milionów złotych. Projekty badawcze pozwolą na wypracowanie rozwiązań, które następnie znajdą wykorzystanie komercyjne i z tych planów również nie zamierzamy rezygnować - mówi Dariusz Brzeski, prezes ABG Spin.

DRQ, czyli spółka zależna od ABG Spin, planuje debiut na giełdzie, aby w ten sposób pozyskać fundusze na dalszy rozwój.

- Jeśli warunki na rynku nie poprawią się, rozważamy jedynie opóźnienie upublicznienia swoich spółek zależnych - zaznacza Dariusz Brzeski.

W ubiegłym roku branża IT wzrosła o 27,8 proc., co pozwala szacować jej wartość na ponad 23 mld zł. To podwojenie tempa wzrostu w porównaniu z 2006 rokiem, gdy wartość rynku była szacowna na 18 mld zł.

Energetyka

Gdańska Energa w 2007 roku zainwestowała około 750 mln zł, a w 2008 roku zamierza zwiększyć inwestycje do 800-830 mln zł, z czego 600 mln zł to nakłady na dystrybucję. Z kolei Tauron Polska Energia zamierza zainwestować około 1,6 mld zł i to jest ok. 0,3 mld zł mniej niż w 2007 roku. Wynika to jednak z planowanych nakładów na budowę elektrowni Łagisza, które w tym roku zgodnie z planem inwestycyjnym będą mniejsze niż w 2007 roku.

- Przewidywane w tym roku spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego nie jest w stanie przełożyć się na zahamowanie inwestycji w energetyce - mówi Janusz Grudziński, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Motoryzacja

Z badania PricewartehouseCoopers wynika, że 27 proc. delaerów zamierza zwiększyć liczbę prowadzonych salonów w tym roku. 57 proc. chce zwiększyć swój stan posiadania o przynajmniej jeden salon.

- W najbliższych latach spodziewamy się stabilnego wzrostu sprzedaży sięgającego około 20 proc. rocznie. Można zakładać, że w 2010 roku sprzedaż nowych aut w Polsce osiągnie poziom 450 tys. sztuk - mówi Adam Pietkiewicz, prezes Grupy PGD.

Jego firma kosztem 15 mln zł chce zbudować do końca 2009 r. trzy obiekty. Przy czym stawia na prowadzenie salonów wielomarkowych. To wciąż nowość na naszym rynku, bo 56 proc. dealerów ma jeden salon. Analitycy PWC zauważają, że część dealerów może zdecydować się sprzedać salony położone w atrakcyjnych punktach miast i albo wyjść z biznesu, albo zainwestować w większy salon na obrzeżach miasta.

Budownictwo

Według najnowszych danych GUS klimat koniunktury w budownictwie poprawił się, a firmy podkreślają wzrost portfela zamówień i produkcji. Wskazują też na wzrost zatrudnienia i inwestycji przy wykorzystaniu w 84 proc. dostępnych mocy produkcyjnych. Prawie 20 proc. zaznacza, że ich zdolności produkcyjne są zbyt małe w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższego roku portfela zamówień.

- Nie zauważam tendencji do zmniejszania inwestycji. Schłodzenie gospodarki branży budowlanej nie dotyczy, dostajemy bardzo dużo ofert na generalne wykonawstwo obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej i komercyjnych. Jest dużo zapytań o tereny pod działalność logistyczną i obiekty handlowe, do Polski wchodzą ciągle nowe sieci - mówi Ewa Bobkowska, prezes firmy budowlanej PA Nova.

- Brakuje nam tylko wykwalifikowanych pracowników. Spadek koniunktury gospodarczej nie przłożył się na zmniejszenie naszych zamówień - dodaje.

- Już dziś możemy powiedzieć, że styczeń tego roku nie będzie gorszy od poprzedniego - zapewnia Wojciech Jakrzewski, wiceprezes Centrum Klima.

Jego firma nie tylko nie odczuwa spowolnienia gospodarki, ale planuje nowe inwestycje. W tym roku wybuduje nową hale produkcyjną kosztem około 6 mln zł.

Prognozy GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

CZU, t.św. krześ, KK-M, ZKG, WI, MK, MAJ, ICH, MGA

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa wiatrakowa – co zakłada projekt
  Rada Ministrów ma się we wtorek zająć tzw. ustawą wiatrakową - wynika z porządku obrad rządu. Zgodnie z projektem nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
  Magazyny w Trójmieście na wysokiej fali
  Magazyny w Trójmieście. Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej rozpędzonych rynków przemysłowo-magazynowych w kraju. W pierwszym kwartale tego roku, gdy niektóre regiony zaczęły lekko hamować, Trójmiasto odnotowało kolejny spadek poziomu pustostanów – wolnej powierzchni brakuje zarówno w istniejących, jak i powstających budynkach. Zainteresowanie najemców nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
  Parkowanie w strefie zamieszkania w miejscu niewyznaczonym
  Parkowanie w strefie zamieszkania w miejscu niewyznaczonym. Jest możliwe? Czy oznacza mandat? Co mówią przepisy?
  Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych wpłynie na wzrost czynszów za wynajem
  Ograniczenie dostępności kredytów będzie oddziaływać na rynek długofalowo. Będziemy obserwować dalszy wzrost czynszów mieszkań na wynajem. Podczas gdy deweloperzy zmniejszają podaż, rosnąć będzie liczba osób odkładających decyzję o własnym mieszkaniu - prognozują analitycy HRE.
  Lotos: promocja na paliwo 2022?
  Lotos: promocja na paliwo 2022? Tak, zaraz po Orlenie i Lotos postanowił zaoferować kierowcom specjalną ofertę wakacyjną. Ile wynosi rabat na paliwo?
  30 groszy taniej na BP. Wakacyjna oferta nie tylko na Orlenie
  30 groszy taniej na BP? Dokładnie tak. Brytyjska sieć stacji paliwowych właśnie dołączyła do wakacyjnej oferty w roku 2022. Jakie są warunki?
  Prawo do wypoczynku a efektywność pracy. Jak zarządzać projektami w wakacje?
  Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Dla wielu firm oznacza to spowolnienie pracy i potencjalne opóźnienia w projektach. Czy jest się czym martwić? A może dać projektom wolne i pilnować tylko tych kluczowych?
  Bravoauto. Inchcape z pomysłem na sprzedaż aut używanych
  Bravoauto. Inchcape przedstawił właśnie sieć sprzedaży samochodów używanych wszystkich marek. Pierwszy tego typu punkt powstanie w Poznaniu.
  Kryzys żywnościowy w Afryce. Czy zboże z Polski popłynie do Afryki?
  Wojna w Ukrainie zagroziła bezpieczeństwu żywnościowemu państw Afryki, które są silnie uzależnione od importu m.in. zbóż i wrażliwe na podwyżki. Na całym kontynencie ceny żywności rosną nawet o kilkadziesiąt procent, pojawiły się też obawy o dostępność pieczywa. Na dodatek w dużej części Afryki rozpoczyna się pora deszczowa, więc za miesiąc przyjdzie czas zasiewów, a do tego brakuje nawozów.
  Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację
  W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków - poinformował w poniedziałek krajowy operator przesyłowy Gaz-System.
  Zarządzanie w czasach niepewności. Jak skutecznie wzmacniać zaangażowanie i efektywność?
  Czasy pandemii i konieczność wdrożenia pracy hybrydowej w organizacjach spowodowały przedefiniowanie priorytetów, związanych z zarządzaniem pracownikami. Dotychczas kluczowe były takie działania jak m.in. skuteczne delegowanie, monitorowanie i egzekwowanie realizacji zadań. Pandemia i praca w zespołach rozproszonych pokazały, że kontrola wykonywanych przez pracowników projektów jest ważna, ale równie istotne jest znalezienie sposobu, jak być blisko pracownika, pomimo niemożności spotkania się „na żywo”. Ważne okazało się zrozumienie motywacji pracowników, ich obaw, niepokojów. To wymagało poświęcania jeszcze więcej czasu na rozmowę, na reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Wsparcie tego typu okazało się skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności pracy przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości zespołów. W dzisiejszych czasach, które wiążą się z niepewnością, brakiem stabilizacji i wymagają jeszcze większego wspierania pracowników w kryzysach, warto zwrócić uwagę na istotne kwestie, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesny model zarządzania.
  Czy można złożyć deklarację do CEEB po 30 czerwca 2022 roku?
  Złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest obowiązkiem właścicieli wszystkim nieruchomości, w których zainstalowane jest chociaż jedno źródło ciepła. Termin upłynął z końcem czerwca. Co mają zrobić osoby, które nie złożyły jej w ustawowym czasie?
  Wartość zapytań o kredyty hipoteczne w czerwcu spadła o 59,9%
  O kredyt hipoteczny w czerwcu 2022 wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 59,7%. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18,1%.
  Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy
  Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchamia specjalną rundę naboru w programie szkoleniowym. Dzięki temu firmy zatrudniające uchodźców z Ukrainy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie szkoleń, co przyczyni się do zdobywania przez nich nowych umiejętności, zawodów.
  Czy można tankować do kanistra?
  Czy można tankować do kanistra? To pytanie, które często zadają kierowcy. I możliwość taka występuje, ale trzeba dochować kilku warunków.
  Auto dla kobiety. Jak panie wybierają samochody?
  Auto dla kobiety, czyli zastanawialiście się kiedyś jaki jest klucz, który decyduje o zakupie konkretnego egzemplarza pojazdu przez panie? My to wiemy!
  Transgraniczne zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT
  Struktura organizacyjna grup kapitałowych ewoluuje, co wymusza naturalne procesy restrukturyzacyjne. Każdy proces restrukturyzacji niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe, które należy przeanalizować zanim grupa podejmie decyzję o reorganizacji. Jednym z takich przykładów jest sytuacja transgranicznego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
  Limitowany Formentor VZ5. Powstanie tylko 999 sztuk!
  Limitowany Formentor VZ5, czyli pełnokrwista Cupra o mocy 390 koni, która powstanie w ilości tylko 999 sztuk. Każda otrzyma laserowy grawer!
  Ceny mieszkań na rynku wtórnym powoli się stabilizują — raport po II kwartale 2022
  Analiza 18 miast wojewódzkich wykazała, że w 12 z nich średnie ceny ofertowe mieszkań praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do I kwartału br. Największe wzrosty stawek zanotował rynek najmu, który przeżywa pozytywny szok popytowy. Z kolei rynek działek pod budowę domu mierzy się z brakiem ofert w miastach.
  Polska przedsiębiorczość w zapaści. Co trzeci właściciel firmy myśli o tym, aby ją zamknąć
  Z raport Assay Biznes wynika, że już prawie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty – o jej sprzedaży. Połowa chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie. Poza wojną, galopującą inflacją czy zerwanymi łańcuchami dostaw przedsiębiorcom sen z powiek spędza Polski Ład. 82 proc. przedsiębiorców przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych w nim zmian, a podobny odsetek deklaruje, że w związku z reformą zwiększyły się ich obciążenia podatkowe. Jak szacują, po wprowadzeniu reformy stracili 2346 zł miesięcznie.
  Nissan Qashqai e-POWER. Cena w Polsce od 173 700 zł
  Nissan Qashqai e-POWER. Cena elektryka ze spalinowym zasilaczem została opublikowana. Wystartowały też zamówienia na auto.
  Świadectwo fitosanitarne w formie elektronicznej
  Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym eksportowanym do państw trzecich, będą mogły być wydawane także w wersji elektronicznej - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  Dofinansowanie do ogródków działkowych - jak je otrzymać?
  Dofinansowanie do ogródków działkowych przyznawane jest działkowcom na inwestycje w ich częściach wspólnych. Można otrzymać kwotę od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków.
  Gospodarka światowa - prognozy 2022-2023
  Wzrost światowy wchodzi w połowie 2022 roku w trudną fazę w związku z utrzymującym się wysokim poziomem niepewności wynikającej z ryzyk geopolitycznych. W związku z szybszym zaostrzaniem polityki monetarnej i pogarszającą się sytuacją geopolityczną rosną ryzyka dla rynków wschodzących - piszą analitycy Allianz Trade w komentarzu z 1 lipca 2022 r.
  Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa
  Zdaniem najemców powierzchni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.