REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

autor zbiorowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw. 

Po 20-proc. wzroście inwestycji w ubiegłym roku nic nie zapowiada, że firmy przestaną inwestować. Choć dynamika inwestycji spadnie w 2008 roku do 14 proc., to nie będzie to skutek pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych czy możliwego spowolnienie koniunktury.

REKLAMA

GP zapytała ekspertów i przedsiębiorców, jak będą wyglądały inwestycje w poszczególnych branżach.

Telekomunikacja

Dzięki inwestycjom operatorów (TP i czterech komórkowych) 2007 rok był bardzo dobry dla dostawców sprzętu. W ocenie Larsa Svenssona, szefa Ericssona w Polsce, ten rok może być równie udany, o ile z powodu krachu na giełdach firmy nie ograniczą inwestycji. - Na razie nie mamy sygnałów, by je zmniejszali - dodaje Lars Svensson.

Inwestycje operatorów komórkowych będą związane z rozbudową zasięgu sieci trzeciej generacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Play zwiększy liczbę swoich stacji z 820 do 2-2,5 tys. i podwoi zasięg sieci, aby korzystało z niej 40 proc. Polaków - mówi Hans Cronberg, członek zarządu P4, operatora sieci Play.

PTK Centertel rozpocznie inwestycje w technologię CDMA450, aby dostarczać bezprzewodowy szybki internet. Dwuletni budżet tego projektu to ponad 500 mln zł. Operatorzy stacjonarni inwestowali w technologie związane z szybkim internetem i usługami, jakie za pomocą niego można oferować. Operatorzy alternatywni zapowiadają spore nakłady związane z uwolnieniem pętli lokalnej (LLU), czyli odcinka sieci od gniazdka telefonicznego u abonenta do centrali telefonicznej. LLU pozwala im oferować własne usługi z wykorzystaniem sieci TP. Planowane są też inwestycje związane z budową światłowodowych sieci szkieletowych, zarówno tych ogólnopolskich, jak i metropolitalnych.

Bankowość

To będzie kolejny rok rozbudowywania sieci oddziałów banków, inwestowania w sieci informatyczne. Same banki liczą, że przedsiębiorstwa będą chętnie korzystały z kredytu przeznaczonego na inwestycje.

- Spodziewam się, że dynamika kredytów w sektorze przedsiębiorstw będzie w tym roku dwucyfrowa, choć niewykluczone, że nieco niższa niż w 2007 roku - mówi Jarosław Dąbrowski, prezes banku DnB Nord.

W ubiegłym roku firmy pożyczyły w bankach 34,7 mld zł, przez co wartość ich należności wzrosła o 24,3 proc., do 177,6 mld zł.

- Nawet jeśli wzrost PKB nieznacznie wyhamuje, to polskie firmy nadal będą rozwijać swoją działalność nie tylko na rynku krajowym, ale będą również zwiększać produkcję na eksport - przekonuje prezes DnB Nord.

Farmacja

REKLAMA

Ten rok to ostatni dzwonek na dostosowanie polskich leków do wymogów postawionych przez UE. Szacuje się, że przeprowadzenie procedur ponownej rejestracji popartej bardzo szczegółowymi badaniami będzie kosztowało producentów od 0,5 do 1 mld zł. Obok tych wydatków fabryki nie zaniedbują również inwestycji w modernizowanie produkcji. W tym roku na unowocześnienie mogą wydać ponad 500 mln zł. Sprzedaż leków w Polsce sięgnie w tym roku poziomu 22 mld zł.

- W 2008 roku dynamika rynku będzie słabsza niż w 2007 roku. Szacujemy wzrost o 3-5 proc. dla całego rynku. Pliva planuje rosnąć szybciej. Wprowadzimy co najmniej osiem nowych preparatów, głównie w segmentach neurologii, psychiatrii i onkologii - mówi Michał Nitka, dyrektor generalny Pliva Kraków.

- Planowane są również kolejne inwestycje w naszym zakładzie w Krakowie. Będą one dotyczyć kilku wydziałów produkcyjnych, co jest związane z rozszerzaniem produkcji preparatów, które mają być sprzedawane między innymi na rynku amerykańskim.

Paliwa

Utrzymujące się wysokie ceny ropy naftowej oraz marże rafineryjne powodują, że przynajmniej na razie krajowe koncerny paliwowe nie mają powodów do obaw.

- Plany inwestycyjne na ten rok są w realizacji. O ile nie nastąpi drastyczny spadek marż rafineryjnych czy zmniejszenie różnicy między ceną ropy rosyjskiej a brent, to nie będzie zmian tegorocznych planów inwestycyjnych - ocenia Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Największy polski koncern paliwowy, PKN Orlen, planuje zainwestować w tym roku 4,8 mld zł.

- Inwestycje będą się koncentrowały na sektorach petrochemicznym i rafineryjnym, w których koniunktura w perspektywie długoterminowej jest dobra. Nie ma więc potrzeby weryfikacji planów spółki - zapewnia Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

Planów na ten rok nie zmienia też Grupa Lotos. O ograniczeniach programu inwestycyjnego nie myśli Operator Logistyczny Paliw Płynnych, który zamierza wydać 195 mln zł na nowe instalacje i 120 mln zł na kontynuację trwających już projektów.

Informatyka

W ciągu najbliższych pięciu lat wydatki firm na informatykę mają rosnąć średnio o 12,8 proc. rocznie.

Wydatki sektora prywatnego na informatykę w ubiegłym roku przekroczyły 8 mld dol.

- Inwestujemy w działalność badawczo-rozwojową. Planujemy przeznaczyć w 2008 roku na ten cel kilkanaście milionów złotych. Projekty badawcze pozwolą na wypracowanie rozwiązań, które następnie znajdą wykorzystanie komercyjne i z tych planów również nie zamierzamy rezygnować - mówi Dariusz Brzeski, prezes ABG Spin.

DRQ, czyli spółka zależna od ABG Spin, planuje debiut na giełdzie, aby w ten sposób pozyskać fundusze na dalszy rozwój.

- Jeśli warunki na rynku nie poprawią się, rozważamy jedynie opóźnienie upublicznienia swoich spółek zależnych - zaznacza Dariusz Brzeski.

W ubiegłym roku branża IT wzrosła o 27,8 proc., co pozwala szacować jej wartość na ponad 23 mld zł. To podwojenie tempa wzrostu w porównaniu z 2006 rokiem, gdy wartość rynku była szacowna na 18 mld zł.

Energetyka

REKLAMA

Gdańska Energa w 2007 roku zainwestowała około 750 mln zł, a w 2008 roku zamierza zwiększyć inwestycje do 800-830 mln zł, z czego 600 mln zł to nakłady na dystrybucję. Z kolei Tauron Polska Energia zamierza zainwestować około 1,6 mld zł i to jest ok. 0,3 mld zł mniej niż w 2007 roku. Wynika to jednak z planowanych nakładów na budowę elektrowni Łagisza, które w tym roku zgodnie z planem inwestycyjnym będą mniejsze niż w 2007 roku.

- Przewidywane w tym roku spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego nie jest w stanie przełożyć się na zahamowanie inwestycji w energetyce - mówi Janusz Grudziński, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Motoryzacja

Z badania PricewartehouseCoopers wynika, że 27 proc. delaerów zamierza zwiększyć liczbę prowadzonych salonów w tym roku. 57 proc. chce zwiększyć swój stan posiadania o przynajmniej jeden salon.

- W najbliższych latach spodziewamy się stabilnego wzrostu sprzedaży sięgającego około 20 proc. rocznie. Można zakładać, że w 2010 roku sprzedaż nowych aut w Polsce osiągnie poziom 450 tys. sztuk - mówi Adam Pietkiewicz, prezes Grupy PGD.

Jego firma kosztem 15 mln zł chce zbudować do końca 2009 r. trzy obiekty. Przy czym stawia na prowadzenie salonów wielomarkowych. To wciąż nowość na naszym rynku, bo 56 proc. dealerów ma jeden salon. Analitycy PWC zauważają, że część dealerów może zdecydować się sprzedać salony położone w atrakcyjnych punktach miast i albo wyjść z biznesu, albo zainwestować w większy salon na obrzeżach miasta.

Budownictwo

Według najnowszych danych GUS klimat koniunktury w budownictwie poprawił się, a firmy podkreślają wzrost portfela zamówień i produkcji. Wskazują też na wzrost zatrudnienia i inwestycji przy wykorzystaniu w 84 proc. dostępnych mocy produkcyjnych. Prawie 20 proc. zaznacza, że ich zdolności produkcyjne są zbyt małe w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższego roku portfela zamówień.

- Nie zauważam tendencji do zmniejszania inwestycji. Schłodzenie gospodarki branży budowlanej nie dotyczy, dostajemy bardzo dużo ofert na generalne wykonawstwo obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej i komercyjnych. Jest dużo zapytań o tereny pod działalność logistyczną i obiekty handlowe, do Polski wchodzą ciągle nowe sieci - mówi Ewa Bobkowska, prezes firmy budowlanej PA Nova.

- Brakuje nam tylko wykwalifikowanych pracowników. Spadek koniunktury gospodarczej nie przłożył się na zmniejszenie naszych zamówień - dodaje.

- Już dziś możemy powiedzieć, że styczeń tego roku nie będzie gorszy od poprzedniego - zapewnia Wojciech Jakrzewski, wiceprezes Centrum Klima.

Jego firma nie tylko nie odczuwa spowolnienia gospodarki, ale planuje nowe inwestycje. W tym roku wybuduje nową hale produkcyjną kosztem około 6 mln zł.

Prognozy GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

CZU, t.św. krześ, KK-M, ZKG, WI, MK, MAJ, ICH, MGA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA