reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT-16A: należy wykazać tylko składki faktycznie zapłacone

PIT-16A: należy wykazać tylko składki faktycznie zapłacone

W czwartek upływa termin składania przez podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej rocznej deklaracji o zapłaconych i odliczonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne w 2007 roku.


Karta podatkowa jest jedną z uproszczonych, zryczałtowanych form rozliczania podatku dochodowego. Podatek ten opłacany jest miesięcznie w wysokości wynikającej z decyzji naczelnika urzędu skarbowego ustalającej wysokość podatku odrębnie na każdy rok podatkowy. Zaletą karty podatkowej jest nie tylko z góry określona stawka podatku, ale również prostota rozliczeń. Przedsiębiorcy korzystający z tej formy opodatkowania nie składają zeznania rocznego. Nie dotyczy ich także obowiązek składania deklaracji miesięcznych. Muszą jedynie złożyć do 31 stycznia po upływie roku podatkowego roczną deklarację PIT-16A o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Zasady rozliczania podatku w formie karty podatkowej określone zostały w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z art. 31 ust. 1 tej ustawy, podatek dochodowy w formie karty podatkowej podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pod warunkiem że nie została ona odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Sporządzając deklarację PIT-16A, należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Po pierwsze, kwota odliczenia składki nie może przekraczać wysokości podatku należnego za dany miesiąc. W przypadku gdy podatek wynikający z decyzji urzędu skarbowego będzie niższy niż kwota składki podlegająca odliczeniu, to podatek można pomniejszyć tylko o część składki, do wysokości należnego podatku. Po drugie, na formularzu podatnik wykazuje wyłącznie składki faktycznie opłacone w trakcie roku podatkowego, którego deklaracja dotyczy. Jeżeli zatem zdarzyło się, że podatnik nie uiścił składki za dany miesiąc, to nie ma również prawa odliczać jej od karty ani wykazywać w PIT-16A. W deklaracji za 2007 rok przedsiębiorca musi również wykazać składkę zdrowotną za grudzień 2006 r., która była płatna w styczniu 2007 r. Analogicznie składka za grudzień 2007 r. zostanie uwzględniona dopiero w deklaracji PIT-16A za 2008 rok.

Deklaracje można złożyć osobiście w biurze podawczym urzędu skarbowego lub wysłać listem poleconym.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama