| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprzedaż detaliczna w 2008 roku wzrośnie o 13 proc.

Sprzedaż detaliczna w 2008 roku wzrośnie o 13 proc.

Ekonomiści uspokajają, że wolniejsza dynamika sprzedaży detalicznej z grudnia nie musi być początkiem trendu. W 2008 roku sprzedaż może zwiększyć się o kolejne 13 proc. po 16-proc. wzroście w 2007 roku.


GUS podał wczoraj, że w grudniu 2007 r. sprzedaż wzrosła o 15,7 proc. w porównaniu z listopadem 2007 r. i o 12,4 proc. w porównaniu z grudniem 2006 r. Tymczasem ekonomiści liczyli, że roczna dynamika może sięgnąć nawet 21 proc.

- Groszy wynik to zasługa miesięcznego spadku sprzedaży samochodów oraz niższej od prognoz sprzedaży żywności i paliw, co może być częściowo następstwem rosnących cen żywności - podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

- Ale to może być zdarzenie jednorazowe i z ocenami trzeba poczekać na kolejne dane - dodaje.

W grudniu sprzedaż samochodów była wprawdzie o 28,7 proc. wyższa niż w grudniu 2006 r., ale też o 9,9 proc. niższa od tej z listopada. Natomiast sprzedaż żywności w ujęciu rocznym spadła o 0,3 proc., a w porównaniu z listopadem wzrosła o 27,8 proc.

Grudniowa sprzedaż obuwia i odzieży była o 24,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a w przypadku mebli i sprzętu RTV/AGD dynamika wyniosła 21,2 proc.

- W grudniu odnotowaliśmy najniższą miesięczną dynamikę sprzedaży ogółem od 1995 roku. Przez ostatnie 10 lat rosła ona w grudniu zawsze o ponad 20 proc. w porównaniu z listopadem - mówi ekonomista Societe Generale.

Wśród przyczyn gorszego od prognoz wyniku pojawia się także aspekt ustawowo wolnych dni w handlu, których nie było w grudniu 2006 r. oraz tego, że Wigilia przypadła na poniedziałek, co częściowo mogło ograniczać ruch w sklepach.

Według prognoz Societe Generale, sprzedaż detaliczna w 2008 roku wzrośnie o 13 proc., według banku City Handlowego dynamika może przekroczyć 10 proc. To sprawia, że konsumpcja prywatna pozostanie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, czyli może wzrosnąć o 6 proc.

- Do wzrostu konsumpcji przyczynią się znów rosnące wynagrodzenia - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Według ekonomistów BZ WBK najnowsze dane to kolejny znak zapytania dla RPP.

- To zwiększa prawdopodobieństwo prognozowanego przez nas scenariusza zmian w polityce pieniężnej, czyli jeszcze tylko dwóch podwyżek stóp w tym roku - napisali w komentarzu do danych.

Sprzedaż detaliczna

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »