| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Instytucje poręczeniowe przejmują część ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorcę

Instytucje poręczeniowe przejmują część ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorcę

Banki powinny informować przedsiębiorców o zakresie działania funduszy poręczeniowych, które ułatwiają pozyskiwanie pieniędzy na wydatki związane z prowadzeniem działalności.

Fundusze poręczeń kredytowych są wyspecjalizowanymi instytucjami, których głównym zadaniem jest ułatwienie mniejszym przedsiębiorcom pozyskiwania kredytów i pożyczek bankowych na założenie, prowadzenie lub rozwój działalności gospodarczej. Fundusze posiadają akredytację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ich działalność jest ograniczona do województwa, w którym mają siedzibę.

Według Krzysztofa Dylikowskiego z Poznańskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, przyczyną tworzenia funduszy były trudności w dostępie mikro, małych i średnich przedsiębiorców do kapitału, zwłaszcza w formie kredytu bankowego.

- Bardzo częstym powodem odmowy udzielenia kredytu okazywał się brak możliwości przedstawienia przez wnioskodawcę wiarygodnego zabezpieczenia jego spłaty. Stworzenie instytucji przejmującej część ryzyka było więc zasadne - tłumaczy Krzysztof Dylikowski.

- Przy niewielkim majątku firmy miały praktycznie zamknięty dostęp do zwykłego kredytowania - mówi Wojciech Warski z Softex Data.

- Fundusze poręczeniowe są jeszcze na etapie kreowania swojej pozycji. W przyszłości mogą jednak w istotny sposób wspierać działalność mikroprzedsiębiorstw - mówił podczas spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Dla kogo wsparcie

Beneficjentami poręczeń mogą być mikro, mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy mają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Mogą to być osoby fizyczne, w tym działające na podstawie samozatrudnienia, osoby prawne oraz spółki osobowe. Wszystkie te podmioty muszą we własnym imieniu wykonywać działalność gospodarczą i posiadać zdolność kredytową. Dodatkowe warunki mogą przewidywać regulaminy funduszy.

W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, w 2005 roku, funduszom udzieliła wsparcia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki przyznanym środkom z funduszy strukturalnych kapitał funduszy pożyczkowych zwiększył się o blisko 346 mln zł, zaś poręczeniowych około 366 mln zł.

- W dalszym ciągu głównym czynnikiem hamującym rozwój funduszy poręczeniowych jest niedostatek kapitałów - uważa Krzysztof Dylikowski.

- Dynamiczny wzrost wartości i ilości udzielanych poręczeń oraz perspektywa wzrostu w okresach następnych pozwala przypuszczać, iż już w roku 2009 wiele z funduszy może wyczerpać możliwości dalszego rozwoju - dodaje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK