REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Niektóre z uchwał podejmowanych w spółce akcyjnej mają charakter tajny. Kiedy głosowanie nad uchwałami w spółce akcyjnej jest tajne? Jakie są skutki podjęcia jawnie uchwały, która powinna być podjęta z zachowaniem tajności? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Kiedy można wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o.?

W niektórych przypadkach można żądać wyłączenia wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakich sytuacjach może to mieć miejsce i jak wygląda procedura z tym związana?

PMI szybuje w górę

Indeks PMI dla Polski wzrósł w październiku br. do 55,6 pkt. Oznacza to, że osiągnął najwyższy poziom od ponad sześciu lat. Indeks PMI stanowi wyznacznik kondycji gospodarki. Jeżeli jego wartość przekracza 50 pkt, to gospodarka rośnie.

Jak rozliczyć w pkpir zwrot dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Rozliczam się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W marcu br. otrzymałem dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z dotacji tej kupiłem komputer (składnik wyposażenia) oraz maszynę szwalniczą (środek trwały). W sierpniu urząd pracy nakazał mi zwrot tej dotacji, ponieważ podjąłem w tym okresie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Jak zwrot tej dotacji rozliczyć w pkpir?

REKLAMA

Koszt krótkoterminowych źródeł finansowania

Skala potrzeb na finansowanie bieżących potrzeb firmy jest tak duża, że własne środki z reguły nie wystarczają. Korzystanie z długu nie świadczy jednak o tym, że firma jest źle zarządzana.

Pomoc dla firm, których obroty spadły o 15 proc.

Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego.

PIP: pracodawcy są winni pracownikom już 144 mln zł

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w trzech pierwszych kwartałach 2010 r. wyniosła 144 mln zł i dotyczyła 72 tys. osób. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku 2009 - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Ustawa o niepełnosprawnych - bez poprawek

Przyjęcie bez poprawek ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Ustawa zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

REKLAMA

Polisa inwestycyjna czy platforma inwestycyjna?

Polisa inwestycyjna to produkt finansowy, który łączy ideę inwestowania w fundusze inwestycyjne z polisą na życie. Taka forma generuje pewne korzyści podatkowe i prawne.W poniższym artykule podpowiemy Ci jaka jest różnica między polisą a platformą inwestycyjną?

Księga udziałów w spółce z o.o. i skutki jej nieprowadzenia

Przepisy nakładają na zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek prowadzenia księgi udziałów. Co zawiera księga udziałów i jakie są konsekwencje jej nieprowadzenia przez zarząd spółki z o.o.?

Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – cz. II

Poza obowiązkami wskazanymi w części pierwszej artykułu, zamawiajacy wszczynając postępowanie powinien zamieścić ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie (np. na tablicy ogłoszeń) oraz na stronie internetowej. Przy czym należy zaznaczyć, że treść ogłoszeń zamieszczanych w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej nie może zawierać innych informacji (dodatkowych, rozszerzających) niż zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych lub przekazane UOPWE.

Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – cz. I

Opublikowanie ogłoszenia o zamówieniu w sposób i w terminach określonych w przepisach ustawy Pzp ma na celu umożliwienie pozyskania niezbędnych informacji przez wszystkie zainteresowane podmioty.

Jak banki podchodzą do umowy zlecenia i umowy o dzieło jako źródła dochodów?

Bardzo popularną formą na początku kariery każdego z nas są umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Z jednej strony osoba zatrudniona nie ponosi takich kosztów (składki na ubezpieczenia, podatek), jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, z drugiej strony natomiast bardziej konserwatywnie do takiego dochodu podchodzą banki, uwarunkowując akceptację dochodu od spełnienia kilku warunków.

Czym jest Bank Gospodarstwa Krajowego?

Bank Gospodarstwa Krajowego nie jest kolejnym komercyjnym przedsiębiorstwem na rynku finansowym. Odróżnia go ważna cecha, której mogą mu pozazdrościć pozostałe banki.

Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?

Na to pytanie mają szansę uzyskać odpowiedź przedsiębiorcy firm rodzinnych, którzy wezmą udział w projekcie „Firmy rodzinne”, organizowanym przy współudziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki kompleksowemu programowi uczestnicy dowiedzą się jak efektywniej zarządzać firmą rodzinną, jak stworzyć nową wizję rozwoju firmy oraz jak budować lepsze relacje z pracownikami.

Jaka będzie decyzję FOMC

Złoty we wtorek zyskał na wartości. Wsparciem dla krajowej waluty były dane, jakie napłynęły wczoraj z polskiej gospodarki oraz dość dobre nastroje inwestycyjne na światowych rynkach. Kurs EUR/PLN zszedł w okolice poziomu 3,9400. Dzisiaj kształtuje się o 1 grosz niżej. Wartość euro względem złotego wciąż pozostaje kanale spadkowym o łagodnym nachyleniu. Nieudana piątkowa próba wyjścia ponad górne ograniczenie tego kanału dodatkowo potwierdza jego istotność. Górna bariera tego przedziału wahań znajduje się obecnie w pobliżu 3,9700, z kolei dolna na 3,8800.

Jaka będzie decyzję FOMC

Złoty we wtorek zyskał na wartości. Wsparciem dla krajowej waluty były dane, jakie napłynęły wczoraj z polskiej gospodarki oraz dość dobre nastroje inwestycyjne na światowych rynkach. Kurs EUR/PLN zszedł w okolice poziomu 3,9400. Dzisiaj kształtuje się o 1 grosz niżej. Wartość euro względem złotego wciąż pozostaje kanale spadkowym o łagodnym nachyleniu. Nieudana piątkowa próba wyjścia ponad górne ograniczenie tego kanału dodatkowo potwierdza jego istotność. Górna bariera tego przedziału wahań znajduje się obecnie w pobliżu 3,9700, z kolei dolna na 3,8800.

Nokia X2-01 – QWERTY dla mało wymagających?

Od jakiegoś czasu w sieci zaczęły pojawiać się plotki i zdjęcia nowego telefonu Nokii z klawiaturą QWERTY. Na pierwszy rzut oka nowa Nokia bardzo przypomina urządzenia sygnowane znaczkiem BlackBerry. Co będzie oferować nowa komórka fińskiego producenta?

Samsung Galaxy Tab – alternatywa dla telefonu?

Jeśli ktoś ma dużo miejsca w teczce a zwykły telefon jest niewystarczającym narzędziem biznesowym, Samsung Galaxy Tab wydaje się dobrą alternatywą. Oprócz dużej teczki, przyda się również pojemny portfel bo za nowość, która ukaże się już na dniach trzeba zapłacić aż 2999 złotych. Co dostaniemy w zamian?

Jak ustawić różne tapety na kilku monitorach?

Pracując na kilku monitorach czasami miło by było popatrzeć na różne tapety. Nie jest to co prawda niezbędne w pracy, ale odrobina urozmaicenia z pewnością umili godziny spędzane przed monitorami. Niestety w ustawieniach systemu nie możemy wybrać jednej tapety dla jednego i drugiej dla drugiego ekranu. Po wyborze jednej tapety, jest ona wyświetlana na obu monitorach. Na szczęście, w takich przypadkach z ratunkiem przybywają proste, darmowe aplikacje. Jedną z takich aplikacji jest bezpłatna wersja programu DisplayFusion.

Jak promować kujawskie produkty za granicą dzięki unijnym funduszom – część II

Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mają teraz niepowtarzalną szansę wypromowania swoich produktów na arenie międzynarodowej. Dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na ten cel możemy nawiązać nowe znajomości, która w przyszłości zaowocuje stałą współpracą gospodarczą.

Jakie znaczenie dla małych firm mają odnawialne źródła energii?

Ostatnimi czasy mamy możliwość dostrzeżenia silnie kreującego się ogólnoświatowego trendu proekologicznego. I nie mam tu na myśli lobby wielu organizacji stojących na straży środowiska naturalnego np. Greenpeace, ale globalny trend zmierzający do propagowania poprawy stanu przyrody poprzez stosowanie alternatywnych źródeł energii.

Firmy transportowe bez winiet

Do 1 lipca 2011 roku utworzony zostanie Krajowy System Poboru Opłat. Podpisana została umowa między GDDKiA i konsorcjum Kapsch. Dla aut ciężarowych i autobusów zapowiada się brak konieczności zakupu winiet przez kierowców.

Inflacja na dopalaczach

Październik br. przyniósł wzrost inflacji w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wskaźnik osiągnął 2,9 pkt. proc. wobec 2,5 pkt. proc we wrześniu - wynika z szacunków dokonanych przez Ministerstwo Finansów.

Jak promować kujawskie produkty za granicą dzięki unijnym funduszom – część I

Od 15 listopada 2010 roku przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie dla projektów promujących regionalne i lokalne marki w kraju i za granicą. W zależności od typu projektu można otrzymać dofinansowanie z UE nawet do 100 tys. złotych.

Zmiana miejsca wykonywania pracy

Często przedsiębiorstwa oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych – oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Będą zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Zwiększenie dofinansowania do zatrudnienia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a obniżenie dla tych, którzy mają orzeczenie o lekkiej niepełnosprawności - przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Trybunał UE: nielegalna stawka VAT na ubranka dla dzieci

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska bezprawnie stosuje obniżoną, 7-procentową stawkę VAT na buty i ubranka dla dzieci. Resort finansów czeka na oficjalne uzasadnienie decyzji. Eksperci są zdania, że ceny dziecięcej odzieży wzrosną.

Badania wstępne pracowników

Większość naszych pracowników jest zatrudniona na część etatu, a wykonywana w naszym zakładzie praca stanowi dla nich formę dodatkowego zarobkowania obok pracy, jaką wykonują w innych zakładach pracy. Czy w tej sytuacji musimy kierować ich na wstępne badania lekarskie oraz szkolić w zakresie bhp?

Czy polskiego przedsiębiorcę odnajdziemy w internecie?

W Polsce dynamika powstawania nowych firm znajduje się na wysokim poziomie. Doskonałym miejscem na rozwój biznesu wydaje się być internet. Łatwość wyszukiwania informacji oraz brak konieczności wychodzenia z domu stanowią podstawę jego popularności. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują stojące przed nimi możliwości? Raport ekspertów z Oferia.pl to obraz polskiej przedsiębiorczości w sieci.

Czy Polacy są przedsiębiorczy?

Polacy posiadają żyłkę do interesów i są ludźmi przedsiębiorczymi – wynika z przeprowadzonego badania Eurobarometru „Przedsiębiorczość w Europie i poza nią”. Polska jest jednym z państw, które charakteryzuje się znaczną dynamiką powstawania nowych firm.

Jak firma rozliczy dochody z akcji

Uzyskanie przychodu z obrotu papierami wartościowymi przez osoby prawne wiąże się z koniecznością rozliczenia ich razem z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej.

Acer Liquid Metal – ciekawe urządzenie w rozsądnej cenie?

Po wielu plotkach, mniej lub bardziej prawdziwych przeciekach, firma Acer oficjalnie ogłosiła premierę nowego smartfona o nazwie Liquid Metal (Ciekły Metal). Urządzenie przedstawia się dość ciekawie. Za działanie odpowiada system Android 2.2 oraz interfejs Breeze UI. Urządzenie będzie dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru: brązowej (pojawi się w sklepach w połowie listopada) oraz srebrnej (do kupienia w grudniu). Urządzenie będzie kosztować około 1400 złotych. Co oferuje nowy Acer Liquid Metal?

Jak poprawić skuteczność reklamy w Google AdWords - część II

Po uruchomieniu pierwszej kampanii AdWords warto przyjrzeć się elementom odpowiedzialnym za efektywność. Nieumiejętne sterowanie kampanią może doprowadzić do efektów zgoła odmiennych od tych zamierzonych. Dlatego też warto poznać najważniejsze pojecia i techniki związanie z kampaniami Google AdWords.

Jak poprawić skuteczność reklamy w Google AdWords - część I

Gdy już obraliśmy wszystkie cele i dopilnowaliśmy wszystkich aspektów związanych z przygotowaniem, z pewnością uruchomiliśmy pierwszą kampanię Adwords. Start był pomyślny, wprowadzone słowa kluczowe spowodowały wyświetlenie pierwszych reklam i kliknięcia klientów. Mimo dobrego początku i pozytywnych prognoz na przyszłość, warto przyjrzeć się elementom odpowiedzialnym za efektywność.

Jakie dokumenty należy załączyć do umowy o dofinansowanie projektów celowych – część II

Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu celowego wnioskodawcy są zobowiązani do uzupełnienia dokumentów złożonych na etapie aplikowania o środki unijne. Spełnienie kryteriów kwalifikowalności projektu oraz wnioskodawcy musi nastąpić również podczas podpisywania umowy o dofinansowanie projektu.

Jakie dokumenty należy załączyć do umowy o dofinansowanie projektów celowych – część I

Po zakończeniu procesu oceny i zatwierdzeniu projektu do wsparcia zostaniemy poproszeni o dostarczenie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie. Zgodnie z regulaminem konkursu mamy na to 14 dni.

Arbitraż inwestycyjny zyskuje na popularności

Arbitraż inwestycyjny staje się coraz popularniejszą formą rozstrzygania sporów między państwem, a inwestorem. Specyfika tego postępowania była przedmiotem konferencji zorganizowanej przez Sąd Arbitrażowy przy PKPP Lewiatan.

Będą środki na dotacje w 2011 roku

Województwa osiągnęły poziom wydatków pozwalający uniknąć utraty środków w 2011 roku - wynika z rocznego spotkania Komisji Europejskiej z przedstawicielami Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO). Uczestnicy spotkali się w Warszawie w dniu 26 października.

Czy przedsiębiorca płatnik musi wyznaczyć osobę od podatków?

Zgodnie z treścią art. 31 ordynacji podatkowej osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. W jaki terminie należy zgłosić wyznaczone osoby odpowiedzialne za podatki i jakie są konsekwencje niewykonania takiego obowiązku?

Krótszy urlop na żądanie?

Urlop na żądanie może zostać skrócony z 4 do 2 dni, a zgłoszenie potrzeby skorzystania z tego urlopu będzie musiało nastąpić najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem pracy.

Zażalenie dłużnika na postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej

W wielu wypadkach, pomimo prawidłowego złożenia przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, sąd postanawia o jego oddaleniu.

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm i podnoszą konkurencyjność. Ułatwiają także dostęp do innowacyjnych rozwiązań - wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez firmę Deloitte.

Zwolnienia z VAT nieuzależnione od PKWiU

Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy, aby ustalić właściwą stawkę VAT dla towarów i usług, będą stosować PKWiU z 2008 r., zamiast dotychczasowej z 1997 r. Natomiast klasyfikacje statystyczne w ogóle nie będą decydować przy określaniu zakresu zwolnień z VAT dla usług.

W UE wydatki firm na badania spadły bardziej niż na świecie

Na skutek kryzysu inwestycje europejskich firm w badania i rozwój spadły w 2009 r. o 2,6 proc. - podała Komisja Europejska. To spadek mniejszy niż w USA, ale większy niż w innych częściach świata. Unijnym liderem wydatków pozostaje Volkswagen.

Czy stacjom paliw wolno pracować w święta?

Ministerstwo pracy zwraca uwagę, że stacje paliw nie są uprawnione do pracy w dni ustawowo wolne od pracy. Stanowisko przeciwne przyjęła inspekcja pracy zezwalająca im na handel ze względu na użyteczność społeczną.

Jak komunikować się z norweskimi partnerami biznesowymi

Norweskim biznesmenom stereotypowo przypisuje się nadmierną punktualność i wyczulenie na niedokładność oraz brak precyzji. Jak jest naprawdę? Jak przygotować się do rozmowy z norweskim kontrahentem?

Jaki jest norweski rynek? – firma w Norwegii

Jeżeli planujesz założyć firmę i rozpocząć działalność w Norwegii, powinieneś zapoznać się ze specyfiką norweskiego rynku. Co może zaskoczyć polskiego przedsiębiorcę?

Jakie usługi i towary sprzedawać w Norwegii

Jakość i terminowość – są to dwie główne cechy, na które zwracają uwagę norwescy klienci. Mniejszą wagę przywiązują do ceny. Klienci idealni?

Jak Norwegowie zachowują się w relacjach biznesowych

Prowadzenie firmy w Norwegii wymaga współpracy z obywatelami tegoż kraju, którzy mają swoje narodowe przyzwyczajenia. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Przeczytaj.

REKLAMA