REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogłoski o kampanii Republikanów nieistotne

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Podano dziś wiadomości, że Eurostat skorygował zeszłoroczny deficyt Grecji. Nie wynosi on 13,6 proc. PKB, a 15,4 proc. PKB. Dług publiczny urósł do 126,8 proc. PKB.

Sytuacja w Grecji i Irlandii

REKLAMA

Tym samym złudzenia, że Grecja obniży w tym roku deficyt do poziomu 7,8 proc. PKB, zostały rozwiane. Tamtejsze ministerstwo finansów zapowiada, że deficyt spadnie w tym roku do 9,4 proc. PKB, ale jednocześnie utwierdza wszystkich w przekonaniu, iż konsekwentnie prowadzone są działania, aby w 2014 r. osiągnął on unijny cel, tj. 3 proc. PKB. I wydaje się, że rynek przyjął to za „dobrą monetę”, może dlatego, że w krótkim czasie sytuacja wokół Irlandii, czy też Portugalii stała się mniej pewna. W pierwszym przypadku nadal spekuluje się o naciskach na irlandzki rząd w kwestii przyjęcia pomocy finansowej ze strony Unii Europejskiej i MFW.

Sytuacja w Niemczech i Portugalii

Nie ma co dziwić się Niemcom, iż nie chcą przerabiać „greckiego deja vu” i wolą też w pewnym sensie zabezpieczyć się przed nadmiernymi wahaniami własnych obligacji, zwłaszcza że dzisiaj bundy były wyprzedawane właśnie ze względu na spadek zaufania do Eurolandu. Idąc tym tropem, można przyjąć, że Niemcy poprzez zgodę na pomoc ze strony Irlandii, chcą uzyskać gwarancję na to, że Irlandczycy zobowiążą się do przeprowadzenia konkretnych reform, bez względu na ewentualne problemy na scenie politycznej – nie bez przyczyny coraz częściej mówi się o ryzyku przedterminowych wyborów. Zobaczymy, czy coś w tym względzie przybliży jutrzejsze spotkanie Eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro. Najpewniej podjęty zostanie także temat sytuacji w Portugalii – w przyszłym tygodniu tamtejszy parlament powinien zaaprobować przyszłoroczny, dość ambitny budżet. Tyle, że sytuacja na scenie politycznej jest tam napięta.

Dowiedz się także: Ile mogą Cię kosztować drobne wpłaty gotówki na konto

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polityka FED

REKLAMA

Poza sytuacją w strefie euro, kluczowe dla rozwoju wypadków na globalnym rynku FX są spekulacje, pojawiające się nt. kształtu przyszłej polityki FED. Nie można brać na poważnie inicjatywy, o której wspomina „Wall Street Journal”, a mianowicie informacji, że grupa Republikanów i ekonomistów zamierza rozpocząć kampanię, której celem ma być przekonanie Bena Bernanke do zaniechania programu QE2. Bank centralny z definicji jest instytucją niezależną, a to w jaki sposób szef FED przekonywał do swoich racji w Jacksonville, 2 dni po decyzji FOMC, sugeruje raczej, iż program będzie kontynuowany. Ponadto w zeszłym tygodniu został ogłoszony wstępny harmonogram, co pokazuje, że insynuacje „WSJ” w większym stopniu mają wymiar polityczny.

Niemniej rynki lubią szukać pretekstów do działania i artykuł WSJ przyczynił się do dalszego wzrostu rentowności długoterminowych obligacji, a część analityków potraktowała to jako usprawiedliwienie zwyżki notowań USD. Jeżeli chcielibyśmy to uściślić, tak naprawdę jedynym sygnałem do tego, aby FED zmniejszył skalę programu QE2, byłyby rzeczywiście lepsze dane z amerykańskiej gospodarki. Tymczasem dzisiaj okazało się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 1,2 proc. m/m (przy oczek. 0,7 proc. m/m), a bez samochodów już tylko o 0,4 proc. m/m, (zgodnie z szacunkami). Odczyt NY FED Mfg mocno rozczarowuje – indeks ten, obrazujący aktywność sektora wytwórczego w okręgu nowojorskim, spadł w listopadzie do -11 pkt. z +15,73 pkt. w październiku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Inflacja w Polsce

REKLAMA

W kraju kluczową rolę odgrywają dzisiaj dane GUS nt. październikowej inflacji. Okazała się ona nieco niższa od szacunków resortu finansów i wyniosła 2,8 proc. r/r. Ponownie za wzrost odpowiedzialne są głównie zmiany cen żywności. Trudno jednoznacznie określić, jak postąpi RPP pod koniec miesiąca. Być może więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się z piątkowych danych o dynamice produkcji przemysłowej w październiku. Niewykluczone, że niestabilna sytuacja w strefie euro zniechęci część członków Rady do podejmowania ryzyka zacieśnienia polityki pieniężnej. To akurat nie byłoby zbyt rozsądne posunięcie, biorąc pod uwagę fakt, że główną obawą rzeczywiście jest ryzyko nadmiernego umocnienia złotego.

EUR/USD: Dopóki nie dojdzie do złamania strefy 1,3570-1,3600 – dolny poziom wyznacza piątkowe minimum – to wciąż bardziej prawdopodobna jest większa korekta w górę, nawet z celem do 1,3800-1,3850 w ciągu 24-36 godzin, a zatem powyżej piątkowych maksimów. Złamanie 1,3570 otworzy drogę do szybkiego testowania okolic 1,35.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA