reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Droga do euro > Kurs centralny euro w ERM II

Kurs centralny euro w ERM II

Wejście Polski do strefy euro musi być poprzedzone dwuletnim przebywaniem w mechanizmie ERM II, w którym kurs euro będzie mógł się odchylać o 15% od ustalonego kursu centralnego.

Kurs centralny euro, będzie to pierwszy ustalony na określonym poziomie kurs euro wobec złotego na drodze Polski do strefy euro. Zanim przystąpimy do strefy euro, najpierw nasz kraj musi przez 2 lata przebywać w ERM II.

ERM II jest to mechanizm, który muszą stosować kraje ubiegające się o przyjęcie wspólnej waluty. W ERM II (tzw. mechanizm węża walutowego) rynkowe notowania euro mogą zmieniać się wobec waluty narodowej nie więcej niż o 15 proc. w górę i w dół od ustalonego kursu centralnego.

Czytaj też: Jak wygląda procedura wejścia do strefy euro

Kurs centralny ustalony w momencie przystąpienia do ERM II nie jest ostatecznym kursem wymiany, może on różnić od kursu po którym będziemy wymieniali złotówki podczas przystąpienia Polski do strefy euro.

Podczas przebywania kraju w ERM II kurs centralny może ulec zmianie w przypadku gdy znacząca zmiana stanu gospodarki spowoduje zmianę kursu równowagi.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama