REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy możesz uchronić rodzinę przed spłatą długów własnej firmy?

Jak uchronić majątek osobisty przed długami firmy?
Jak uchronić majątek osobisty przed długami firmy?

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzisz własną firmę, niestety masz pecha i popadasz w coraz to większe długi, czy wiesz, że w wielu przypadkach za ich spłatę będą odpowiedzialni Twoi najbliżsi: żona i dzieci. Możesz jednak uchronić rodzinę przed wierzycielami. W jaki sposób?

REKLAMA

Własny biznes nie zawsze przyniesie spodziewane krociowe zyski. Każdy podchodzący zdroworozsądkowo do biznesu przedsiębiorca liczy się z tym, że firma – ze względu na wiele, często niezależnych od niej czynników – może popaść w tarapaty finansowe. Ale już nie każdy zdaje sobie sprawę, że problemy firmowego budżetu są często jednoznaczne z poważnymi kłopotami w budżecie domowym. Tymczasem powinni o tym pomyśleć zawczasu, jeszcze zanim przedsiębiorstwo popadnie w długi i stanie na skraju bankructwa. W przeciwnym razie zobowiązania firmy będzie spłacać ich najbliższa rodzina.

REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularna między innymi ze względu na fakt, że własny samochód, część mieszkania i większość związanych z nimi oraz codziennym życiem wydatków można zaliczać do kosztów podatkowych firmy, obniżając w ten sposób jej zobowiązania wobec fiskusa. Dzieje się tak, ponieważ majątek firmowy jest jednocześnie majątkiem osobistym. Niestety, działa to także w drugą, już mniej korzystną dla przedsiębiorcy stronę. Jeśli firma popadnie w długi, za jej zobowiązania – niezależnie od tego, czy jest to kredyt, zaległy podatek czy płatności wobec kontrahentów – odpowiada także nie mający formalnie nic wspólnego z przedsiębiorstwem małżonek, a w efekcie i dzieci.

Całym własnym majątkiem przedsiębiorcy odpowiadają również przy innych formach działalności: spółce jawnej, partnerskiej i cywilnej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – prywatny majątek można „ruszyć” tylko wtedy, gdy przedsiębiorca zasiada w zarządzie takiej spółki. Podobne zasady obowiązują również w spółce akcyjnej, natomiast spółka komandytowa chroni rodzinne dobra w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie jest komplementariuszem tejże spółki.

Jak w takim razie uchronić rodzinę przed długami firmy w pozostałych przypadkach? Skutecznym rozwiązaniem jest rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami. Ten specyficzny typ umowy można zawrzeć w każdym czasie, także wtedy, gdy firma już działa, ale najlepiej zrobić to jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem działalności gospodarczej. O istnieniu takiej umowy powinno się poinformować zarówno ewentualnych wspólników, jak i kontrahentów.

Polecamy serwis Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest odpowiedzialność przedsiębiorcy w zależności od rodzaju prowadzonej działalności:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza.

Przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem, a więc także majątkiem należącym do jego rodziny: żony i dzieci.

Wspólnicy spółki cywilnej za zobowiązania spółki ponoszą solidarną odpowiedzialność, która rozciąga się również na ich majątek osobisty.

  • Spółka jawna.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy jest podobna, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, ale każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki solidarnie. Oznacza to, że jeśli dług ściągnięto z majątku jednego wspólnika, może on dochodzić przed sądem zwrotu tej części, która przypada na pozostałych wspólników.

  • Spółka partnerska.

Mogą ją założyć osoby pełniące zawód zaufania publicznego (np. radca prawny, lekarz, pielęgniarka, adwokat). Wspólnicy takiej spółki za zobowiązania związane z jej finansowaniem odpowiadają solidarnie (na takich zasadach, jak w przypadku spółki jawnej), ale z tytułu wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej odpowiadają indywidualnie (np. odszkodowanie za nieprawidłową poradę prawną zostanie wypłacone z majątku osobistego radcy prawnego).

  • Spółka komandytowa (osobowa).

Komplementariusz spółki komandytowej odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Komandytariusz – tylko do wysokości wniesionej sumy komandytowej (kapitału), którą może być dowolna kwota, np. kilkaset złotych.

Za zobowiązania spółki odpowiada spółka do wysokości wniesionego do niej majątku (gdy wspólnicy sp. z o.o. wnieśli do niej np. 50 tys. zł, spółka odpowiada tylko do wysokości tej kwoty). Za zobowiązania spółki odpowiada także zarząd, a w przypadku tzw. spółki z o.o. w organizacji (nie w pełni zarejestrowanej) – zarząd lub założyciele spółki (gdy zarząd nie został jeszcze ustanowiony).

Odpowiedzialność, jak przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Agata Szymborska-Sutton, Magdalena Flis, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA