reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Biznesmeni gorsi od gangsterów

Biznesmeni gorsi od gangsterów

Sejmowa podkomisja spraw wewnętrznych i administracji kończy prace przygotowawcze nad projektem ustawy zmieniającym kompetencje m.in. wywiadu skarbowego. Może on mieć niespodziewane skutki dla przedsiębiorców.

Zapowiedzi związane z rozpoczęciem prac nad projektem wiązały się ściśle z ideą demokratyzacji dotychczasowych uprawnień służb. Tymczasem zmiany wprowadzane do ustawy o kontroli skarbowej budzą mieszane odczucia. Zapalnym punktem jest art. 36 uzupełniony o punkt pozwalający na wykorzystywanie wiadomości pozyskanych przez służby podatkowe, na skutek podsłuchu, do innych postępowań kontrolnych.

Dzięki przyznaniu opisywanych uprawnień wywiad skarbowy nie będzie ograniczony, tak jak policja, która chcąc użyć pozyskanych w analogiczny sposób informacji z podsłuchów gangsterów, musi uzyskać tzw. zgodę następczą sądu.

Polecamy: Na czym polega kontrola przedsiębiorcy

W praktyce może to doprowadzić do sytuacji, gdzie fragmenty podsłuchiwanej rozmowy biznesmena zostaną użyte do wszczęcia postępowania przeciwko konkurencji. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wspólnicy spółki prowadzą dyskusje na temat przewinień swojego konkurenta.

Prawnicy oceniają projekt zmian dotyczących zasad działania służb jako nieuporządkowany. Niektórzy przedstawiciele mówią nawet o możliwej niezgodności nowelizacji z konstytucją.

Źródło: DGP/opr. M.Milewski

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama