REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak szybko załatwić sprawę w sądzie (nakaz zapłaty)

Łukasz Matys
Jak szybko załatwić sprawę w sądzie (nakaz zapłaty)
Jak szybko załatwić sprawę w sądzie (nakaz zapłaty)
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce panuje przeświadczenie, że sprawy w sądach trwają bardzo długo. A szybkie uzyskanie wyroku graniczy z cudem. Oczywiście zwykłe postępowania sądowe nie trwają krótko. Jednak dzięki korzystaniu z dobrodziejstw postępowania nakazowego może być inaczej.

Celem postępowania nakazowego jest usprawnienie i przyśpieszenie postępowania. Jednocześnie postępowanie te jest bardzo formalne. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje się tylko w ściśle określonych sytuacjach i po przedstawieniu wymienionych przez kodeks dowodów.

REKLAMA

Tylko na wniosek

Sąd z urzędu nie rozpatruje spraw w trybie nakazowym. Może tego dokonać jedynie na wyraźny wniosek powoda.

Tak więc jeżeli wnoszący pozew (czyli powód) chce aby sprawa była rozpatrzona przez sąd w postępowaniu nakazowym musi to napisać w pozwie.

Trzeba umieścić w pozwie mniej więcej taką formułkę: „Działając w imieniu własnym wnoszę, na postawie art. 4841 § 2 k.p.c., o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym

Pisząc natomiast pozew na formularzu żądanie trzeba umieścić w rubryce nr 8 na drugiej stronie formularza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Co powinieneś wiedzieć o sądowym postępowaniu gospodarczym?

Kiedy można wnieść pozew w postępowaniu nakazowym?

Kodeks postępowania cywilnego ściśle określa, w jakich sytuacjach można wnieść pozew w postępowaniu nakazowym. Nie w każdej, bowiem sprawie może być wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Sąd wydaje nakaz zapłaty tylko w sprawie o roszczenie pieniężne lub świadczenie innych rzeczy zamiennych. Zatem sąd nie wyda nakazu zapłaty w sprawie o naruszenie posiadania, zwrot rzeczy, rozwodu itd.

Pierwszą z podstaw wydania nakazu w postępowaniu nakazowym jest oparcie żądania pozwu na dokumencie urzędowym.

Drugą podstawą jest zaakceptowany przez dłużnika rachunek. Przykładem takiego rachunku może być podpisana przez dłużnika faktura VAT.

Trzecią grupą dokumentów, na których można oprzeć wydanie nakazu zapłaty jest wezwanie do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu.

REKLAMA

Ważne jest, aby było to uznanie długu było pisemne. Tak więc sąd nie wyda nakazu zapłaty na podstawie zapłaty odsetek lub spełnienia części świadczenia. Są to przykłady uznania długu jednak nie można uznać, że są to pisemne uznania długu.

Czwartą przesłanka wydania nakazu zapłaty jest przedstawienie zaakceptowanego przez dłużnika żądania zapłaty zwróconego przez bank i niezapłaconego z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Piątą podstawą do wydania nakazu zapłaty jest weksel, czek, warrant, rewers. Wszystkie te dokumenty muszą być prawidłowo wypełnione. Są to bowiem dokumenty bardzo formalne. Ich treść nie może również nasuwać żadnych wątpliwości.

Art. 485§2a kpc wprowadza kolejną przesłankę do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Sąd wydaje nakaz na podstawie dołączonych do pozwu dokumentów:

- umowy,

- dowodu spełnienia świadczenia wzajemnego niepieniężnego

- dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.

Ważne jest, aby wszystkie te dokumenty były dołączone do pozwu.

Jak napisać pozew?

Pozew w postępowaniu nakazowym musi spełniać wszystkie wymogi przewidziane dla pozwu w zwykłym postępowaniu. Musi więc zawierać:

- datę,

- określenie sądu do którego kieruje się pozew,

- oznaczenie stron,

- oznaczenie rodzaju pisma,

- określenie wartości przedmiotu sporu ( jaka jest kwota o którą toczy się proces),

- żądanie pozwu,

- uzasadnienie,

- powołanie dowodów

- podpis.

Dodatkowo musi zawierać, żądanie rozpatrzenia sprawy w trybie nakazowym.

Pozew rozpatrywany jest prze sąd na posiedzeniu nie jawnym a więc bez udziału stron. Dopiero w sytuacji, gdy sąd stwierdzi, że nie ma przesłanek do wydania nakazu zapłaty, wyznacza rozprawę.

Warto również pamiętać, że gdy wartość przedmiotu sporu wynosi mniej niż 10.000 zł - wtedy pozew spisuje się na specjalnym formularzu. Formularz taki można ściągnąć ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kiedy już napiszemy pozew należy doręczyć go do sądu. Można dokonać tego za pomocą poczty. Wysyłając pozew listem poleconym (w tylu kopiach ilu jest pozwanych + jedna kopia dla sądu) lub składając w biurze podawczym sądu (też w takiej samej ilości kopi). Składając pozew na biurze podawczym warto mieć swój odpis gdyż pracownik sądu poświadczy na nim fakt wpłynięcia pozwu do sądu.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Jakie opłaty za pozew

Każdy pozew trzeba opłacić. Jest to tzw. wpis sądowy. Wpis oblicza się według następującego klucza
- Gdy wartość przedmiotu sporu wynosi mniej niż 2.000 zł – wpis wynosi 30 zł;

- Gdy wartość przedmiotu sporu mieści się w granicach między 2000 zł a 5000 zł - wpis wynosi 100 zł;

- Gdy wartość przedmiotu sporu mieści się w granicach między 5.000zł a 7500 zł - wpis wynosi 250 zł;

- Gdy wartość przedmiotu sporu mieści się w granicach między 7500 zł a 10000 zł - wpis wynosi 300 zł

Gdy wartość przedmiotu sporu jest większa niż 10.000 zł wtedy obliczenie jest bardziej skomplikowane. Wtedy wartość przedmiotu sporu mnoży się przez 5% i dzieli się przez 4.

Przy czym 5% wartości przedmiotu sporu nie może wynieść mniej niż 30 zł i więcej niż 100.000 zł.

Pamiętać należy również że kwotę wpisu zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

Sprawa toczy się o dług w wysokości 25.000 zł. Jak obliczyć wpis sądowy?

Otóż według przytoczonego wyżej wzoru: 25.000 zł x 5% x ¼= 312,5 zł. Pamiętając jednak o zaokrągleniu w górę do sądu prześlemy 313 zł.

Opłaty najlepiej dokonać na konto bankowe sądu (podane na stronie internetowej) lub w znakach opłaty sadowej (dostępnych w kasie sądu). Jednak z tym zastrzeżeniem, że znakami sadowymi można płacić tylko za wpis nie większy niż 1.500 zł.

Polecamy: Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Nakaz zapłaty

Jeżeli zachodzą przesłanki do wydania nakazu zapłaty to sąd go wydaje. Określa w nim, że pozwany w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu ma zaspokoić roszczenia w całości albo wnieść zarzuty.

Nakaz zapłaty spełnia podobną rolę jak wyrok. Ma też podobną szatę graficzną. Określony jest w nim sąd, przed którym toczyła się sprawa, wymieniony jest sędzia, który wydał orzeczenie, określone są strony sporu.

Nakaz zapłaty jest tytułem egzekucyjnym. Oznacza to tyle, że prawomocny nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności (wydawaną na wniosek powoda przez sąd) może stanowić podstawę egzekucji.

Nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności przesyła się wraz ze stosownym wnioskiem do komornika. Komornik natomiast wszczyna egzekucję.

Nakaz zapłaty bez klauzuli wykonalności jest tytułem zabezpieczającym. Można, więc na jego podstawie ustanowić zabezpieczenie.

Sąd doręcza nakaz zapłaty powodowi i pozwanemu. Przy czym pozwany wraz z nakazem zapłaty otrzymuje odpis pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami.

Łukasz Matys, prawnik

wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA