REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zbadać siłę tożsamości firmy?

Czy tożsamość firmy jest ważna na rynku?
Czy tożsamość firmy jest ważna na rynku?

REKLAMA

REKLAMA

Odnoszące sukcesy, firmy podejmują wybory i informują o nich w sposób świadomy i ostrożny. Ich tożsamość jest tworzona, precyzowana, pielęgnowana i stale umacniana. Silna tożsamość to pierwszy krok to strategicznej indywidualizacji i stanowi klucz do konkurencyjnego potencjału przedsiębiorstwa. Pytanie „Kim jesteś” zostaje rozbudowane do „Co cię wyróżnia spośród innych?”.

Jednym ze sposobów, w jaki przedsiębiorstwa wyrażają swoją tożsamość, jest wybierany przez nie rodzaj strategii. Michael Porter, czołowy ekspert ds. analizy branż opisuje dwa fundamentalne rodzaje strategii:

REKLAMA

  • zostać liderem kosztowym, sprzedając po takich samych (lub niższych) cenach co konkurencja, ale działając według niższych kosztów,
  • zostać dostawcą wartości zróżnicowanej, działając według tych samych kosztów co konkurencja, ale zyskując większe przychody dzięki możliwości narzucania wyższych niż konkurencja cen klientom, którzy cenią sobie indywidualną formę zróżnicowania usług.

REKLAMA

Geoffrey Moore, ekspert ds. innowacji i komunikacji, rozbudował dwie kategorie Portera w cztery „dyscypliny wartości”, którymi mogą cechować się przedsiębiorstwa. Są to: doskonałość operacyjna, bliski kontakt z klientem, przywództwo produktowe i innowacje przełomowe.

Bliski kontakt z klientem koncentruje się na relacjach z klientem i doświadczeniu klienta jako centralnych kwestiach w procesie podejmowania decyzji o ofercie produktów i usług.
Przywództwo produktowe dąży do tworzenia najlepszych w swojej klasie produktów o niemożliwej do pokonania kombinacji cech, formy i funkcji. Innowacje przełomowe tworzą nową kategorię działalności lub przyciągają nową kategorię klientów, tym samym przenosząc grę na nowe boisko.

Do której kategorii należy twoja firma?

Najprostszy sposób na poddanie próbie siły tożsamości to poprosić ludzi o wypełnienie pustych miejsc w następującym zdaniu: „Firma _____________ jest _____________”, przy czym w pierwszą lukę należy wpisać nazwę przedsiębiorstwa, a w drugą określenie, które dokładnie je opisuje. Często powtarzające się określenia stanowią ogólnie postrzegany obraz tożsamości przedsiębiorstwa i służą jako nowe faktyczne podstawy wszystkich decyzji w nim podejmowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku koncernu Toyota silna świadomość tożsamości determinuje również sposób postrzegania firmy przez ogół. Zewnętrzni obserwatorzy bez problemu wypełnią określenie tożsamości koncernu. Na przykład, profesor Ryoichi Yamamoto z Instytutu Nauk Przemysłowych na Uniwersytecie Tokijskim uzupełnił je w następujący sposób: „Toyota jest modelowym przedsiębiorstwem w dziedzinie zarządzania środowiskowego i produktywności zasobów”.

Przeczytaj również: Jak uniknąć 64-proc. podatku?

REKLAMA

Inne znane przedsiębiorstwa prezentują się następująco:
Procter & Gamble – specjalista zarządzania marką
Wal-Mart – sprzedawca detaliczny
Accenture – usługodawca w zakresie zarządzania i IT
Cisco Systems – producent komponentów i integrator
Intel – producent komponentów
Flextronics – producent stosujący niskie koszty
Sony – spółka z sektora rozrywki
IBM – dostawca kompleksowych rozwiązań IT
Apple – innowator w dziedzinie elektroniki konsumenckiej
Gateway – firma komputerowa stosująca niskie koszty
Dell – kanał dystrybucyjny bezpośrednio do klienta

Zwróćcie się do kilku – od ośmiu do dziesięciu – osób z prośbą o określenie tożsamości Waszego przedsiębiorstwa. Jeżeli uzyskacie osiem różnych odpowiedzi, to musicie zainwestować w projekty ukierunkowane na sprecyzowanie i przekazanie tożsamości.

Polecamy serwis Manager

Powyższe ćwiczenie z pustymi miejscami do wypełnienia jest prostym, ale wiele mówiącym projektem, który każda firma może wdrożyć natychmiast, przy stosunkowo niskiej inwestycji czasu, intelektu i opinii pracowników. Zorganizujcie spotkanie. Wezwijcie zespół. Powieście na ścianie duży arkusz papieru. Napiszcie na nim pytanie z lukami i poproście wszystkich o samodzielne ich uzupełnienie. Następnie poproście, by poszczególne osoby przeczytały swoje zdania. Jeżeli z odpowiedzi wyłania się jakiś wzór, to oznacza że poszczególni ludzie myślą w ten sam sposób, a w waszym przedsiębiorstwie kwestia tożsamości nie stanowi prawdopodobnie problemu. Duże zróżnicowanie z kolei wskazuje, że jasna tożsamość przedsiębiorstwa nie należy do waszych mocnych punków i że być może wskazane są inwestycje mające na celu jej ujednolicenie.

Fragment pochodzi z książki „Skuteczne wdrażanie strategii” M. Morgana, R.E. Levitta, W. Maleka (Wydawnictwa Profesjonalne PWN, 2010). Wykorzystanie za zgodą Wydawcy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA